Kivinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 • ALTERNATİFTIP
 • Kivinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? için yorumlar kapalı
 • 1.048 kez görüntülendi

Kivinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Egzotik bir lezzete sahip olan kivinin insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Kivi ülkemizde yetiştiriciliği yeni olan bir meyvedir. Bu yazımızda sizlere bahsetme sebebimiz tabi ki ilk olarak lezzeti değil. Pek çok vitamin ve minerali içerisinde bulunduran kivinin neredeyse insan vücudundaki tüm organlara faydası bulunmaktadır.

Kivinin İnsan Sağlığına Faydaları

Düzenli olarak tüketilen kivi, başta kanser olmak üzere pek çok hayati risk taşıyan hastalığa karşı vücudun direncini artırmaktadır. Ayrıca damar ve kalp sağlığının da koruyucusu olan kivi bu nedenle tüm organlara fayda sağlamaktadır.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir: İyi bir antioksidan oluşunun yanı sıra aynı zamanda yüksek miktarda C vitamini barındırmasından dolayı kivi oldukça faydalı bir besin haline geliyor. Kivi tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha kolay mücadele etmenizi sağlamaktadır.

Kivi Kan Basıncını Düzenler: İçerisindeki etken maddeler ile birlikte kivi kan basıncınızı gün boyu dengede tutmanızı sağlar. Bu şekilde kalp fazla zorlanmaz ve organlara giden damarların sağlığı da korunmuş olur.

DNA Hücrelerini Onarır: Yapılan araştırmalara göre kivi içerisinde bulunan enzimlerin hasarlı DNA hücrelerini onardığı ve dış tehlikelerden koruduğu tespit edilmiştir.

Şeker Hastaları İçin Kivi: Yine yapılan bir başka araştırmaya göre tatlı bir meyve olan kivinin diyabet hastaları için her hangi bir risk taşımadığı sonucuna varılmıştır.

Kivi Sindirim Sistemini Düzenler: Kivi içerisinde bulunan lif miktarı, tüketildiğinde mide asidini düzenler, mide sağlığını korur, tüketilen diğer besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlar ve sindirim sisteminin genel problemlerini giderir.

Kivi Serbest Radikallerle Mücadele Eder: Vücutta sistemi bozan, kalp-damar hastalıkları, cilt rahatsızlıkları ya da bağırsak enfeksiyonları gibi problemlere neden olan serbest radikallere karşı tüketilen her besin oldukça değerlidir. Kivi de vücuttaki serbest radikallere karşı üstün mücadele verecek içeriğe sahip olduğundan vücuda oldukça faydalıdır.

Kivi Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır: Eğer kanınızda pıhtılaşma problemi varsa gün içerisinde 3-4 adet kivi tüketmek bu hastalığı ilaçla değil de doğal yollardan tedavi edebilmenize olanak sağlamaktadır. Normal ilaçlar bağırsakta kanama gibi yan etkilere yol açabilirken kivi de her hangi bir yan etki söz konusu değildir.

 

Astım ve Bronşite Faydalıdır: Kivinin bilinmeyen özelliklerinden bir tanesi de solunum yolları hastalıklarına olan faydaları dır. Yüksek antioksidan miktarı ile akciğerlere giren zararlı maddelerin temizliğinde de kivi oldukça etkilidir. Astım ataklarını erteleme de ve hafifletme de kivi tüketmek çok önemlidir.

Kivi Göz Sağlığını Korur: İlerleyen yaşlarda daha çok ortaya çıkabilen görme kayıpları gibi rahatsızlıkların önlenmesinde kivi tüketmek büyük rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kivi tüketen insanların makula dejenarasyonu gibi görme kaybına neden olan hastalığa %35 daha az yakalandıkları tespit edilmiştir.

Kivi Cilt Sağlığını Korur: İçerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunduran kivi cilt sağlığımız için de olmazsa olmazdır. Kabuklarını maske olarak kullanabileceğiniz gibi doğrudan kivi tüketmek hücre yenilenmesini artırır ve daha sıkı gözeneklere sahip olmanızı sağlar.

Kivi Zayıflatır: Sindirim sistemi problemlerini gideren kivi düzenli bir diyetinizin olmasına da yardımcı olmaktadır. Bağırsak içerisindeki tüm parazit ve mikropları temizleyen kivi daha kolay bir sindirim yapmanızı sağlar.

Kivinin Besin Değerleri

İçerisinde zengin miktarda C vitamini bulunduran kivi potasyum ve folik asit açısından da tüketilmesi gereken bir besindir. Ayrıca içerisinde insan vücudunun üretemediği omega 3 yağ asitleribulundurmaktadır.

1 adet kivinin besin değerleri

 • Karbonhidrat – 10.9
 • Protein – 0.3 gr
 • Yağ – 0.14 gr
 • Lif – 2.73 gr
 • Kolesterol – 0.0 mg
 • Sodyum – 3.2 mg
 • Potasyum – 237.6 mg
 • Kalsiyum – 28.8 mg
 • A vitamini – 49.6 IU
 • C vitamini – 48.08 mg
 • Demir – 0.2 mg

Kivinin Zararları Nelerdir?

Genel olarak kivi sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için tüketilmesi gereken ve oldukça faydalı bir meyvedir. Ancak bazı durumlarda yan etkilerine rastlanılmaktadır. Gebelik dönemindeki kadınlar ya da ilaç tedavisi olanlar kivinin zararlarına uğramamak için dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca kivinin şeker hastalığına her hangi bir zararı olduğu söylenmemektedir ancak tüketmeden önce mutlaka doktorunuzla görüşmeniz çok daha faydalı olacaktır.

 • Besin alerjisine neden olabilir
 • Fazla tüketimi dudak ve dil yarası ya da şişkinlik yaratabilir
 • Aşırı tüketiminde ciltte kızarma gibi reaksiyon oluşabilir
 • Gereğinden fazla tüketimi ishal yapabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.