Kenevirin şifalı çeşitleri, kenevirin botanik ilişkisinden ötürü, uzun zamandır kenevir tohumlarının göz ardı edilmesine sebep oldu.

Bununla birlikte, kenevir tohumu herhangi bir psikotropik reaksiyona neden olmaz ve kenevir benzersiz beslenme profili yüzünden önemli sağlık yararları sağlayabilir.

Kenevir, aslında Amerika Birleşik Devletleri’nde uzun bir geçmişi olan esrar bitkisidir. Ne yazık ki, 1950’lerden beri esrar ile aynı kategoriye girmiştir çünkü az miktarda doğal olarak bulunan tetrahidrokanabinoidler (THC) içerir ve kullanımı büyük ölçüde marjinalize edilmiştir.

TCH kapsamlı bir şekilde araştırılmış ve bilim, füme olmadığında, neredeyse hiç yan etki yapmadan önemli sağlık yararlarına sahip olduğunu göstermektedir. Astımdan kansere kadar her şeyi iyileştirebilmesi söz konusudur.

 • Kenevir tohumları yemek sizin için ve aileniz için son derece yararlıdır.
 • Kenevir tohumu ve kenevir ürünleri tüketmek, tamamen güvenli ve sağlıklıdır ayrıca hukuka aykırı değildir.
 • Sindirimi iyileştirmek, hormonları dengelemek ve metabolizma geliştirmek için bir bitki arıyorsanız, kenevir tohumları aradığınız süper besin olabilir.

 

Kenevir Tohumu Nedir?

Kenevir aslında dünyada farklı endüstriyel alanlarda en çok kullanılan bitkilerden biridir. Lifleri, tüm doğal liflerin en uzun ve en dayanıklısı olarak düşünülür ve ölümcül herbisitler ve zirai ilaçlar olmadan bile yetiştirilebilir. Kenevir tohumu yağı veya kenevir yağı, kenevir tohumlarının soğuk basımıyla yapılır. Kenevir yağı, üretilmesinin yasal olduğu yerlerde, ağrı ve diğer sağlık koşullarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Kenevir tohumu yağı sadece az miktarda THC içerir ve birçok ticari olarak üretilen ürünlerde kullanılır. Kenevirin ve kenevir yağı ile yapılan ürünlerin bazıları şunlardır:

 • Vücut bakım ürünleri
 • Yapı malzemeleri
 • Temizlik ürünleri
 • Sağlıklı gıdalar
 • Plastik maddeler
 • Tekstil

Gamma Linolenik Asit (GLA) Bakımından Zengindir

Gamma-Linolenik asit (GLA) bazı prostaglandinler için düzgün kaslara yardım eden, iltihaplanmayı ve vücut ısısını kontrol eden ve vücudun hormonal benzeri kimyasal maddeleri olan diğer vücut işlevleri için hayati önem taşıyan bir yapı taşıdır. Araştırmacılar, muhtemelen hormon sağlığı için GLA takviyesi gerektiğini ve muhtemelen adet  semptomlarından muzdarip birçok kadına yardım ettiğini tahmin ediyorlar. Kenevir tohumları gibi GLA bakımından zengin gıdaların insanlara yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Aşağıdaki durumlarda yardımcı olabilir:

 • DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Bozukluk)
 • Meme ağrısı
 • Diyabet ve diyabetik nöropati
 • Kalp hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Çoklu skleroz
 • Obezite
 • Adet öncesi sendromu
 • Romatoid artrit
 • Deri alerjileri

 

Artrit ve Eklem Ağrısını Azaltabilir

Araştırmalar, kenevir tohumunun ve kenevir tohumu yağının romatoid artrit semptomlarının hafifletilmesinde faydalı olabileceğini gösteriyor. Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan bir araştırma, kenevir tohumu yağının artrit üzerindeki etkilerini inceledi. Araştırmacılar, kenevir tohumu yağı muamelesiyle MH7A romatizmal artrit fibroblast benzeri sinoviyal hücrelerin hayatta kalma oranını düşürdüğünü ve bazı dozlarda bile hücre ölümünü artırdığını buldular. Kenevir tohumu yağının belirtilerden muzdarip hastalara yardımcı olabilecek anti-artritik etkileri olduğu sonucuna vardılar. Tedavi için günlük bir çorba kaşığı kenevir tohumu yağı ve kaliteli bir balık yağı alın.

Kilo Kaybını Teşvik Eder

Kenevir doğal bir iştah bastırıcıdır ve daha uzun süre tok hissetmenize ve şeker isteğini azaltmanıza yardımcı olabilir. Bazı uzmanlar, kahvaltıda dört çorba kaşığı tohum yemenin bütün gün fazla açlığa mani olduğunu buldular. Bu durum kısmen tokluğa ve dolayısıyla da kilo vermeye yardımcı olan kenevir tohumlarındaki liften kaynaklanmaktadır.

 

Sindirim Sağlığını Destekler

Eriyik olmayan ve çözünür lif bakımından yüksek, kenevir tohumları gastrointestinal sisteminizi düzenli tutmak için çalışır. Ek olarak, bu sağlıklı karışım, bağırsağınızdaki probiyotikleri besler ve sağlam bir bağışıklık sisteminin kurulumuna yardımcı olur.

Kenevir tohumu gibi yüksek lifli gıdaların faydalarından biri de kabızlığı hafifletmeye yardımcı olmasıdır. Amerikan Gastroenteroloji Dergisi’nde yayınlanan ve Hong Kong Baptist Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yürütülen bir araştırma, iki bölümden oluşuyordu: Plasebo kontrollü bir klinik çalışma ve doz belirleme çalışması. Denekler aşırı miktardaki konstipasyon sendromuna sahip olan ve kenevir tohumu hapları verilen iki haftalık, sekiz haftalık tedavi ve sekiz haftalık takip planında incelendi. Araştırmacılar, 7.5 gramlık bir dozun 2.5 veya beş gramlık dozlardan daha etkili ve terapötik olduğunu ve kenevir tohum hapı tedavisinin fonksiyonel kabızlığı gidermek için etkili olduğunu buldular.

 

Saç, Deri ve Tırnaklar İçin Sağlık Kaynağıdır

Cilt ve saçlar için kenevir tohumu faydaları, kuru, kırmızı ve pullanan deriyi iyileştirmede uzun bir yol kat ediyor. Genellikle ileri teknoloji ürünü kozmetik ürünlerinde kullanılır. Ayrıca kenevir yağı çoğunlukla dudak balsamlarına, losyonlara ve sabunlara dahil edilir. Kenevir tohumlarındaki yağ cildin iç katmanlarına nüfuz eder ve sağlıklı hücre büyümesini teşvik eder. Aslında, kenevir tohumu yağının atopik dermatite veya egzama, iltihaplanmaya ve cilt kuruluğuna neden olan cilt koşullarına etkilerini araştıran araştırmacılar, kenevir tohumu yağı kullanımı ile hastaların semptomlarının iyileştiğini tespit ettiler.

Kenevir tohumu yağı, sedef hastalığı ve egzama gibi deri hastalıkları için de iyi olduğu için, bu yararları en üst düzeye çıkarmak için her gün en az bir çorba kaşığı kenevir tohumu yenmesi iyi bir fikirdir. Kenevir tohumu yağı, shea yağı ve lavanta gibi uçucu yağları birleştirerek ev yapımı bir cilt kremi de yapabilirsiniz.

Kanseri Önler

Omega-3 yağları ve GLA’nın mükemmel yağ asiti profilinden dolayı, kenevir tohumu doğal olarak iltihap seviyelerini dengelemekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

İngiliz Kanser Dergisi, kenevir tohumlarındaki THC’nin glioblastoma multiforme’yi (beyin kanserinin ölümcül bir formu) durdurup muhtemelen tersine çevirebileceğini bildiriyor. Meme Kanseri Araştırma ve Tedavi Günlüğü, kenevir tohumlarındaki THC’nin gelişmiş evre meme kanseri gelişimini yavaşlattığını doğrulamıştır. Almanya Rostock Üniversitesi’nden araştırmacılar, kenevir tohumlarından elde edilen kanabinoidlerin özellikle akciğer kanserinde kanser büyümesini ve metastazı inhibe edebileceğinin benzer kanıtlarını keşfetti.

Tüm bunlar kenevir tohumlarını; potansiyel kanserle mücadele gıdaları arasına sokuyor.

 

Kalp Sağlığının Gelişimine Yardımcı Olur

Sağlıklı bir kalp oluşturmak için gerekli anahtar bileşenlerin bazıları lif, bitki esaslı protein, sağlıklı yağlar ve az şeker tüketmektir. Kenevir tohumları, bütün bu gerekli şeyleri yapmaya yardımcı olur. Hayvanlarda ve insanlarda yapılan araştırmalar, kenevir tohumlarının kardiyovasküler sağlığı artırabileceğini ve yüksek tansiyonu azaltabileceği kuvvetle iddia ediyor. Doğal olarak kan basıncını düşürmek, LDL kolesterolü düşürmek, HDL kolesterol seviyesini yükseltmek ve trigliseritleri geliştirmek için sabahları yaptığınız smoothie içeceklerine iki çorba kaşığı kenevir tohumu eklemeniz önerilir. Ya da bir çorba kaşığı kenevir tohumu yiyebilirsiniz.