Vücudu Detoks Yapan ve Doğal Olarak Karaciğerinizi Temizleyen 8 Gıda

  • Genel Sağlık
  • Vücudu Detoks Yapan ve Doğal Olarak Karaciğerinizi Temizleyen 8 Gıda için yorumlar kapalı
  • 900 kez görüntülendi

Vücudu Detoks Yapan ve Doğal Olarak Karaciğerinizi Temizleyen 8 Gıda

Karaciğer insan vücudundaki ikinci en büyük organdır ve her gün bir vücudu sağlıklı tutmak için çok sıkı çalışır. Tüketilen gıdaların temizliği ile birlikte vücudunuzdaki atıkların boşaltılması karaciğer tarafından desteklenir. Toksinler karaciğer yardımıyla sistemden atılır. Vücudun günlük fonksiyonları da karaciğer tarafından gerçekleştirilir ve bu fonksiyonların farkında olmayabilir. Bu organ aynı zamanda zararlı sağlık koşullarına karşı da koruma sağlar.

Sağlıklı bitki bazlı yiyecekler yiyerek karaciğerinize bakım yapmak çok önemlidir . Sağlık uzmanları tarafından, alkol, fazla kafein, işlenmiş gıdalar ve rafine şekere ek olarak karaciğer bakımı için hayvansal gıdaların da elimine edilmesi veya azaltılması önerilmiştir . Bitkisel gıdalar hayvansal gıdalarda bulunan toksinleri içermez. Ayrıca, asidik olmayan proteinler, antioksidanlar ve doğal temizleme özellikleri ile zenginleştirilmiştir.

Aşağıdaki yiyecekler karaciğerin sağlığı için dosttur ve günlük vücuttaki detoksifikasyon, temizlik, beslenme ve gençleşmeye yardımcı olur.

Karaciğerinize Temizlemek ve Bakım Yapmak İçin Yiyecekler

1. Sarımsak

Sarımsak selenyum ve allisin ile zenginleştirilmiştir. Her ikisi de, özellikle kanı olmak üzere tüm vücudu beslemek ve temizlemek için karaciğer için güçlü besinler olarak çalışır. Allisin, bağışıklık sisteminin istilacılarına karşı savunurken selenyum detoksifikasyonda yardımcı olur. Karaciğerinizdeki enzimler, tüm sindirime yardımcı olan ve toksinleri yok eden sarımsaklarla da aktive edilir. Toz veya işlenmiş sarımsak yerine bütün sarımsak dişlerini kullanmaya çalışın.

2. Tatlı Patates

Tatlı patatesler , karaciğerde doğrudan A vitaminine dönüşen beta karotenleri nedeniyle anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Karaciğer toksisitesine dahil olmadıkları için takviyelere bağımlı olmak yerine, doğal gıdalar almak daha iyidir. C vitamini ve lifi de bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve temizlemeye yardım eden tatlı patateslerde bulunur.

3. Limonlar

Limonlar , doğal temizliği ve antioksidan özellikleri nedeniyle karaciğeriniz için en iyisidir. C vitamini, karaciğere daha fazla enerji veren ve sindirime yardımcı olan daha fazla enzim üretmede yardımcı olabilecek limonlar tarafından sağlanmaktadır.

Limonlar doğada alkalidir ve toksinleri etkisiz hale getirir ve vücudunuzdan atıkları yayar.

4. Pancarlar

Pancar karaciğeriniz için çok sağlıklıdır, çünkü vücuttaki karaciğer fonksiyonlarını ve besin üretimini artıran kanın doğal olarak temizlenmesine ve arındırılmasına yardımcı olabilir.

Pancar, antioksidanlar ve folat, demir, lif (pektin formunda), betanin, betain, betakiyanin ve betalainler gibi temel besinler bakımından zengindir. Pektin, çözünür bir elyaftır ve temizleme özelliği ile iyi bilinmektedir. Pancarın besinleri ve lifleri vücudunuzun karaciğerinizden depolanmış toksinleri yok etmesine yardımcı olur.

5. Elmalar

Elmalar ayrıca, kolesterol ve toksinlerin kandan uzaklaştırılmasına yardımcı olan pektin (çözünür lif) ile zenginleştirilir. Ayrıca, kanserojenleri ve kandaki ek toksinleri yok eden malik asit (temizlik maddesi) içerir. Elma karaciğer için harika bir meyve olarak kabul edilir.

6. Soğanlar

Soğanlar, sindirim sistemini ve karaciğeri temizleyen allisin ile zenginleştirilir. Soğanlar ayrıca vücudunuza küçük ve ağır hastalıklarla mücadelede yardımcı olan lif, potasyum, flavonoidler ve bitki besinleri de içerir.

Tüm bu faydaları elde etmek için günlük diyetinize soğan eklenmelidir. Çiğ soğan yerine pişmiş soğan tüketmeye çalışın, çünkü çiğ soğan fazla alımı, muhtemelen hazımsızlığa neden olabilir.

7. Yapraklı Yeşiller

Karaciğer ıspanak, yaka, roka, marul, lahana ve pazı gibi yeşil yapraklı bitkileri sever . Bu yiyeceklerin hepsi hayati besinlerle zenginleştirilmiştir. Ayrıca karaciğerin çalışmasına yardımcı olan kanı saflaştırmak için klorofil içerirler.

Yapraklı yeşillikler, ağır metalleri, böcek ilaçlarını ve toksik kimyasalları nötralize etmek için faydalıdır. Her zaman organik yapraklı yeşillikleri satın alın.

8. Mercimek

Mercimek , kanı temizlemenize yardımcı olan bitkisel protein ve lif sağlar. Mercimek, baklagilleri sindirmek için en kolaydır.

Bu 8 besin, karaciğerinizin etkin çalışması için en iyisidir. Bu yiyecekleri düzenli diyetinize eklemek genel sağlığınız için çok faydalı olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.