Kaslarda ve Eklemlerde Sabah Sertliği Nasıl Giderilir

Kaslarda ve Eklemlerde Sabah Sertliği Nasıl Giderilir

Sabah tazeliği bu dünyadaki her insan için çok önemlidir. İnsanların çoğunun sabah sıkılığından muzdarip olduğu görülmüştür. Bu kaslarda ve vücuttaki farklı eklemlerde ağrı ve gerginlik hissetmeleri anlamına gelir. Bu, insanların karşılaştığı ortak bir konudur ve ondan kurtulmak istiyorlar. Her şeyden önce bu sorunların belirtilerini bilmek önemlidir. Bir kişi hissedebilir:

  1. Sırt ve kalça ağrıları
  2. Boyun ve omuz kaslarında ağrı
  3. Sert kas ve sırt kasları

Sabah Sertliği ve Ağrı Nasıl Rahatlatılır

Sertlik, vücudun farklı kaslarında, özellikle sırtta, omuzlarda ve boyunda hissedilir.

Sabah Sertliğinin arkasındaki nedenler

Sabah sertliği yaratan sebeplerin yanı sıra farklı sebepler de var. Bu nedenler tıbbi sorunlar, fiziksel sorunlar vb. Olabilir. Başlıca nedenlerin bazıları aşağıdaki gibidir:

1. Egzersiz yok

Egzersiz yapmaya odaklanmayan insanlar çok acı çekiyor. Sadece uyuyan, yiyen ve egzersiz yapmeyen insanlar, sabah tutulması denilen bu sorunun başlıca kurbanlarıdır. Vücudun kemik ve eklemlerinin yanı sıra kasları da harekete ihtiyaç duyar ve egzersiz ile hareket ettirilmelidir. Egzersiz yapmazsanız, eklemler kilitlenebilir ve bu da sabah sertliğine ve benzeri sorunlara neden olabilir.

2. Yanlış duruşlar

Bir kişi otururken ve uyurken yanlış duruşlara odaklanırsa, kaslar gerilebilir. Ofise giden veya PC’de saatlerce çalışmak zorunda kalan kişilerin sabah tutukluğunun kurbanı olduğu görülmüştür. Kaslar gevşetilmeli ve uygun duruş sağlanmalıdır.

3. Zayıf Yatak Yatağı

Sabah tutulması ve kasların gerilmesinin ardındaki asıl mesele eski şiltelerdir. Eski yatak esnek ve yumuşak hale gelir. Bu sağlık için iyi bir işaret değildir ve eski bir yatak vücudun doğru duruşunu koruyamaz. Her 5 yılda bir yatağı değiştirmelisiniz.

4. Soğuk Hava ve Çevre

İnsanların çoğu kışları sabahları sertlikten muzdariptir. Bu, soğuk havaların bu sorunun en önemli nedenlerinden biri olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, kişi merkezi ısıtma sistemine odaklanmalı veya sorundan uzak durmak için ısıtıcıyı açmalıdır.

Morning Stiffness and Pain’i çözmek için Faydalı İpuçları

Sorundan kurtulmak istiyorsanız, aşağıdaki yararlı ipuçlarına odaklanmalısınız.

1. Bir kişi kaliteli uykuya odaklanmalıdır. Olumsuz düşünceleri, depresyonu ve gerginliği olan yatağa gitmez, aksi takdirde sabahları taze olmaz ve bir insan gün boyu kasların gerginliği ve sertliği ile karşı karşıya kalır.

2. Uygun yatak, bir kişi tarafından kullanılmalı fakat yaşlı ve fakir olmayan kişiler tarafından kullanılmalıdır. Yatak her beş yılda bir değiştirilmeli ya da ömür boyu garantili bir yatak alınmalıdır. Doğru yatak doğru duruşu koruyacak ve kas sertliği ile karşılaşılmayacaktır.

3. Bir kişi sabah egzersizi üzerine yoğunlaşmalıdır, çünkü gerginliğin yanı sıra sertliğin serbest bırakılmasında çok faydalıdır. Kan akışı egzersiz yardımı ile pürüzsüz hale gelir ve orada kolay dolaşım olacaktır. Bu, eklemlerin yanı sıra kasları da serbest bırakabilir.

4. İyi beslenme ve yemeğe önem vermek çok önemlidir. İnsan protein ve vitaminlerle zenginleştirilmiş ürünleri yemelidir. Hızlı yiyecekler büyük oranda tüketilmemelidir çünkü kemik ve kasları zayıflatabilirler.

Bunlar sertliği ve gerilmiş kasları tedavi etmenin nedeni ve çözümleridir. Aktif kaslar ve aktif vücut iyi ve sağlıklı yaşamın belirtileridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz