Adet Öncesi Veya Sonrası Kahverengi Akıntı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Adet Öncesi Veya Sonrası Kahverengi Akıntı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Aylık adet döngüsü hormonların yanı sıra fiziksel ve duygusal birçok durumdan etkilenir. Bazen dışarı çıkması gereken kan bir veya iki gün rahimde kalır. Bu nedenle son adetinizde tamamen çıkamayan kan akıntı yoluyla kahverengi renkte olarak açığa çıkar. Bu tamamen doğal bir olaydır ve çeşitli belirtilerden şüphelenmenize gerek yoktur. Fakat bazen de kahverengi akıntı ve kanamanın altında ciddi nedenler bulunur.
 
Kahverengi akıntının ve kanamanın nedenleri
 
Yaklaşık olarak kadınların %5 ‘inde görülen bu tip kanamalar son derece normaldir. Kahverengi kanamaya ve akıntıya sebep olabilen durumlar ise şöyledir:
 
Adet kanamasında tıkanıklık
Normal adet kanamasının engellendiği durumlarda rahimden gelen kanın kalınlığı, rengi ve pıhtılaşmasında değişiklikler meydana gelebilir. İyi huylu polipler adet kanamasında değişikler meydana getirebilir.
 
Duygusal rahatsızlıklar
Bir kadındaki stres ve depresyon gibi duygusal rahatsızlıklar, rahim içi astarının incelmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlar endometriyal hücrelerdeki değişmeyi geciktirir. Bu gecikme de kanın, gelen akıntının kahverengi renk almasına sebep olan oksitlenmeye neden olur.
 
Yumurtlama
Ortalama 28 gün süren bir adet dönemi arasında yaklaşık 14. ve 16. Günlerde gelen koyu kahverengi akıntı, büyük olasılıkla yumurtlama yüzünden oluşur. Bazı kadınlarda olgunlaşmış yumurtaların yumurtalıktan kahverengi kanamalarla atıldığı görülür.

Hamilelik
Özellikler hamileliğin ilk dönemlerinde kahverengi akıntı, gebeliğin habercisi olarak oldukça yaygın gerçekleşen bir durumdur. Gebeliğin başlangıcından itibaren yaklaşık 3-4 gün sürer ve rahmin iç yüzeyindeki döllenmiş yumurtayı içeriye almaya yarayan bir akıntıdır.
 
Rahim Genişlemesi
Hamilelik boyunca genişleyen rahim, bebeğin doğumundan sonra normal boyutuna dönemezse kahverengi kanamalar görülebilir. Rahmin eski haline dönmesi zaman alır ve biriken, pıhtılaşmış kan kahverengi olarak gelir. Bazı durumlarda rahimde kistler de oluşabilir.
 
Adenomiyoz veya Endometriyoz
Endometriyoz, rahim astarını oluşturan dokuların rahimin dışında geliştiği anormal bir durumdur. Adenomiyoz ise, rahim astarını oluşturan doku rahim duvarını meydana getiren kasta gelişir. Her iki durumda da adet kanamasının pıhtılaşması, renk değişikliği ve kalınlaşması oldukça normaldir.
 
Kan Pıhtılaşması
Pıhtılaşmış kanın dışarı çıkması, koyu kahverengi akıntılar olarak nitelendirilir. Bu akıntıdan sonra birkaç gün içinde normal renk geri gelecektir.
Kahverengi akıntıların ciddi problemlerin belirtisi olabileceği, ilaç kullanılması gereken bazı durumlar da vardır. Pelvik İnflamatuar hastalık, Rahim kanseri ve cinsel yollarla bulaşan vajinal siğiller, gonore, klamidya gibi hastalıklar bu durumlardan bazılarıdır.

Kahverengi akıntının ve adet kanamasının diğer nedenleri

 1. Rahimdeki polipler
 2. Vajinal mantar enfeksiyonu
 3. Pelvis iltihabı
 4. Bakteriyel vajinosis
 5. Rahim ağzı kanseri
 6. Menopoz öncesine ve menopoz dönemine giriş
 7. İmplantasyon yani yerleşme kanaması
 8. Serviks kanseri
 9. Vajinal iltihaplar
 10. Atrofik vajinit
 11. Doğum kontrol hapı ve diğer ilaçların yan etkileri
 12. Aşırı kilo alma veya kilo verme gibi fiziksel değişimler
 13. Düşük yapma

Kahverengi akıntı ve kanama nasıl geçer?
Kahverengi akıntıdan muzdaripseniz ilk yapmanız gereken bir kadın doğum uzmanına başvurmak olmalıdır. Doktorunuz nedenine göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Kahverengi akıntı ve kanama, enfeksiyon kaynaklıysa antibiyotik reçete edecektir.

Ayrıca, maydanoz bitkisi kadınsal hormonların bileşeni olan apiol içerdiği için kahverengi adet kanamalarının tedavisinde önemli rol oynar. Yapılan araştırmalarda eşit miktardaki pancar, havuç ve salatalık suyu da eklenerek günlük 75 ml kadar maydanoz suyunun içilmesinin kahverengi akıntıdan kurtulmakta etkili olduğu görülmüştür. Taze papaya tüketimi de kahverengi akıntının giderilmesinde oldukça etkilidir.

Adet Kanının Siyah Gelmesi, Koyu Renk Adet Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Aşırı Adet Kanaması Nasıl Önlenir, Azaltılır? Doğal Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

Adet Söktürücü Bitkiler Ve Adet Getirici Bitki Çayları Listesi Tıklayınız

Bebe Aspirini ve Coraspin Adet Söktürürmü? Adet Söktürmek İçin Aspirin Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz