Karnın Sağ Üst Tarafında Ağrı Neden Olur?

  • Genel Sağlık
  • Karnın Sağ Üst Tarafında Ağrı Neden Olur? için yorumlar kapalı
  • 863 kez görüntülendi

Karnın Sağ Üst Tarafında Ağrı Neden Olur?

Karnın sağ üst tarafındaki ağrı çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Bu nedenler genellikle organlar, kaslar, nadiren de kemiklerle ilişkilidir.

Karnın Sağ Üst Tarafında Ağrı Neden Olur?

Karaciğer Hastalıkları: Hepatit
Karnın sağ üst tarafındaki ağrının nedeni karaciğer hastalıkları olabilir.Hepatit A genellikle tuvalet kullanımından sonra ellerini yıkamayan biri tarafından hazırlanmış dışkı bulaşmış yiyecekleri tüketmekle oluşur ve karnın sağ üst tarafında ağrıya neden olabilir. Hepatit B, C ve kan yoluyla bulaşan diğer tipleri sarılığa, karnın sağ üst tarafında ağrıya, bulantıya, kusmaya ve iştah kaybına neden olabilir.

Safra Kesesi Hastalıkları
Safra kesesi hastalıklarına örnek olarak safra kesesi taşı ya da spazmı, pankreatit (pankreas iltihabı) ve böbrek hastalıkları verilebilir.

Mide Hastalıkları
Crohn Hastalığı ve ülseratif koliti içeren bazı nedenleri ve kronik karın ağrıları geçiren insanlar mevcuttur.

Kalp ve Damar Hastalıkları
Bazen kalp ve damar hastalıkları karın ağrısına neden olabilir. Örneğin kalp krizi geçiren bir insan bazen çene ve boyunda yayılan göğüs ve üst kol rahatsızlığından daha çok şikayet etse de karın ağrısıyla da karşılaşabilirler.

Zatürre
Akciğerlerin alt lobunda zatürre gibi solunum hastalıkları meydana gelebilir bu da karın ağrısına neden olabilir. Diğer solunum semptomlarına da sahip olabilirsiniz bu doktorunuzun solunum problemlerinizin karın ile ilgili nedenlerini saf dışı bırakmasına neden olacaktır.

Pelvik İnflamatuar Hastalığı
Bu hastalık cinsel yolla bulaşan bir bakterinin rahim ağzından rahme doğru gitmesiyle oluşan ciddi bir rahim enfeksiyonudur. Ağrı sağ üst karından bu hastalığa sevk edebilir. Pelvik inflamatuar hastalığına genellikle vajinal akıntı eşlik eder.

Enfeksiyonlar
Bunlar sindirim sistemi ya da pelvisin herhangi bir yerinde meydana gelen enfeksiyonlar olabilir. Dışkı bulaşmış ya da bir süre beklemiş bozuk gıdalar tüketildiğinde alınan zararlı virüs ve bakteriler nedeniyle besin zehirlenmesi yaşanabilir. Besin zehirlenmesi nedeniyle de mide bulantısı, kusma ve ishalle birlikte ani başlayan karın ağrısı yaşanabilir.

Hamilelik
Hamilelik karın içeriğini yukarı daha yükseğe iterek karnın sağ üst tarafında ağrıya neden olur. Hamile kadınlar hormonal bozukluklar ya da rahmin büyümesiyle organların yer değiştirmesi sonucu sindirim ile ilgili sorunlar yaşayabilirler. Hamileliğin ileri aşamalarında bazı kadınlar pre-eklampsi ile karşılaşabilirler ve bu durum karnın üst tarafında ağrı olduğunda çok ciddi bir durumdur. Bu ilk başta yüksek tansiyon ve ayaklar ile alt bacaklarda şişme ile karakterize edilir.

Not: Doktorunuz hamilelikte karın ağrısını ele almalıdır, çünkü bu ciddi bir sorunun belirtisi olabilir.


Karnın Sağ Üst Tarafındaki Ağrının Olası Zararlı Sonuçları

Apse
Karnın sağ üst tarafındaki ağrının en ciddi komplikasyonlarında abse bulunur. Abse bir abdominal enfeksiyonun sonucu ortaya çıkan bir irin topluluğudur ve karaciğer ya da safra kesesinde olabilir. Abseler cerrahi bir yöntemle boşaltılmalıdır çünkü kapalı çeperlidirler ve genellikle antibiyotik tedavilerine yanıt vermezler.

Karaciğer Yağlanması
Özellikle hepatit B ya da hepatit C ve kan yoluyla bulaşan diğer hepatit türleri (non-B ve non-C olarak bilinir) nedeniyle oluşan sağ üst karın ağrısının rahatsız edici komplikasyonları karaciğer yağlanmasını içerebilir. Eğer tedavi edilmezse karaciğer sertleşmesi ya da fibrozis başlayabilir ve nihayetinde şiddetli ve terminal siroz hastalığına ilerleyebilir.

Kolanjit
Safra kesesi hastalığı kolanjit olarak bilinen enfekte olmuş safra kesesine ilerleyebilir. Üşüme, titreme, sağ üst karın ağrısı, bulantı ve kusma yaşarsınız.

Peptik Ülser
Eğer ciddi gastrit hastalığınız varsa bu peptik ülser hastalığına ilerleyebilir. Midenin sonunda ya da ince bağırsağın sonuna yakın bir yerdeki (proksimal) ülser ya da peptik ülser şiddetli ağrıya, kanamaya, şoka, peritonite ya da karnın tümünde enfeksiyona yol açabilir. Bu acil bir cerrahi durumdur.

Mesane Enfeksiyonu
Mesane enfeksiyonu durumunda idrara çıkıldığında ağrı olabilir ya da ülser veya gastrite sahipseniz koyu dışkınız olabilir, bu bağırsak hareketlerinizde gizli kan varlığına işaret edebilir.

Karnın Sağ Üst Tarafındaki Ağrının Tedavisi

Karnın sağ üst tarafındaki ağrının tedavisi eğer çok şiddetli değilse ve kısa ömürlüyse uygun olan tedavi, tedavi yapılmadan beklenildiği sürece farklılık gösterebilir.

Su Alımını Artırın
Ağrıya kabızlık eşlik ediyor ve gazın geçmediğini hissediyorsanız, böyle belirtilerde su alımınızı artırın. Doktorunuza danışıp, müshil alabilirsiniz.

Teşhisin Önemi
Karın ağrınızın bir nedeni olduğuna inanıyorsanız mutlaka bir profesyonele danışmalısınız, karın ağrısının olası nedenlerinin farkında olmak için bu oldukça önemlidir. Eğer karın ağrısı geçmişine sahipseniz ve yaygın belirtileri tanıyorsanız o zaman daha muhafazakar bir yaklaşım düşünebilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?
Ateş, titreme, bulantı ve kusmanın eşlik ettiği şiddetli bir ağrı aniden başlıyorsa doktorunuza görünmelisiniz. Bir günden daha uzun süren ishal, şiddetli sırt ağrısı, idrar yaparken ağrı, sarılık (sarı cilt ya da göz akının sararması), göğüs ağrısı, terleme ve diğer belirtiler görüldüğünde doktorunuza ya da acil polikliniğine gitmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.