Yumurta Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

  • Genel Sağlık
  • Yumurta Faydaları ve Zararları Nelerdir ? için yorumlar kapalı
  • 632 kez görüntülendi

Yumurta Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Yumurta; tok tutucu özelliğinin yanı sıra, içerik bakımından anne sütüne en yakın olan hayvansal gıdadır. Zengin bir içeriğe sahiptir, A, B, D ve E vitaminlerinin sahip olmasının dışında günlük ihtiyacınızın tamamını karşılayan proteini de bünyesinde barındırır. Uzun yıllar içeriğinde bulundurduğu kolesterol bakımından kötü bir şöhret kazanan yumurta geçen zaman içerisinde yavaş yavaş iade-i itibar kazandırılıyor. Genellikle doğru bilinenin aksine kolesterolün olumsuz etkilerini artırdığı düşünülen yumurtanın son zamanlarda iyi kolesterole olumlu etkileri olduğunun ve bu nedenle günde iki adet tüketilmesi gerektiği de sıklıkla belirtiliyor. Özellikle çocukların sağlıklı gelişimi açısından yumurtanın son derece büyük bir önemi var. Günde bir adet yumurta tüketmeleri hem protein hem de vitaminler bakımından son derece büyük bir önem teşkil ediyor.

Yumurtanın sağlığa faydaları

Yumurtanın faydaları ve özellikleri

Günümüzde yorgunluk ve halsizliğin en önemli nedenleri arasında selenyum görülüyor. Pek çok gıdada bulunmamasına karşın, doğa selenyumu bize altın bir tepsi ile yumurtada sunmuş. Halsizlik ve zihinsel sorunlar gibi durumların yaşanmaması için düzenli olarak yumurtada bulunan selenyumu alabilirsiniz. 2 adet yumurta günlük ihtiyacınız olan selenyum miktarının yarısını karşılamaya yetiyor. Aynı zamanda yumurta tüketimi ile ihtiyacınız olan omega 3 ve B vitamininin de önemli bir kısmını yumurtadan gönül rahatlığıyla karşılayabilirsiniz. Vücutta üretimi yapılmayan omega 3 eksikliğinde cilt kuruluğu ve kalp hastalıklarına neden olabilir. Vücutta üretimi yapılmamasının yanı sıra bazı yumurtalar omega-3 bakımından zenginleştirildiği için daha fazla omega 3 de içerebilmektedir. Aynı zamanda B vitaminini de bol miktarda ihtiva ettiği için gönül rahatlığıyla kullanılabileceğini hatırlatalım.

yumurta faydaları

Yumurta Çeşitleri

Doğal ve standart yumurtalar olarak ikiye ayırmak mümkündür. Son dönemlerde hem üretimi hem bulunması daha zor olan doğal yumurtalar, tavukların doğal olan gıdalarla beslenmesi sonucunda üretiliyor. Bu yumurtaların en önemli özelliği, doğal seçeneklerle elde edildiği için daha pahalı olması ve içerik bakımından çok daha zengin olmasıdır. Bunun yanı sıra, standart yumurtalar ise dış etkilerden uzak güneş ışığı görmeyen ve bazı antibiyotiklerle hızlı bir şekilde gelişmesi sağlanan tavuklardan elde ediliyor olmasıdır. Bu ikisi arasında ciddi bir fark olduğunu belirtmek tabi ki yanlış olmayacaktır.

Her yönü ile düzenli olarak tüketilmesi gereken bir gıda olan yumurta’yı günlük ihtiyacınıza oranla devamlı olarak almanızı tavsiye ediyoruz.

Pek çok diyet listesinde üst sıralarda yer alan yumurta ramazan ayında bile tok tutucu özelliğinden dolayı tavsiye edilen gıdalar arasında yer almaktadır. Sizler de gönül rahatlığıyla yumurta tüketebilirsiniz. Tabi ki yumurtayı tüketirken aşırıya kaçmamanın da son derece büyük bir öneme sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yumurta tüketimi sizi daha sağlıklı ve daha güçlü bir bünyeye sahip olmanıza neden olacağı gibi her şeyde olduğu gibi yumurta tüketirken de gereğinden fazla tüketilmemesi gerektiğinin altı çizilmektedir. Bu sebepten dikkat etmenizi ve bir liste halinde günlük tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.