Karahindiba

Karahindiba

Karahindiba

Karahindiba  (Taraxacum Officinalis)

Karahindiba, güneğik olarak da bilinir. 

Tanımı : Bu bitki hemen hemen her yerde, çayırlarda, arsalarda, tarlalarda, hatta ayrık otu gibi bahçelerimizde bile yetişir. Bitki sapları yaklaşık on beş santim uzunluğundadır ve her sapta bir çiçek bulunur. Yaprakları aslan dişi gibi çentiklidir. Kökü uzun, koyu kahverengi ve acımsıdır.

Kullanılan parçası : Kök, yapraklar ve çiçek.

Bu bitki on birinci yüzyıldan beri Arap hekimleri tarafından bilinmekte ve kullanılmaktaydı.

karahindiba çayırlarda ve dağlarda bol miktarda bulunduğundan köylüler tarafından besin maddesi olarak kullanılmaktadır. Yaprakları haşlanarak salata gibi yenebilir. Kök dışında, bitki haşlanıp kavrulur ve üzerine yumurta kırılarak yenilir.

Karahindiba kökü kavrulup öğütülürse, kahve olarak kullanılabilir, ya da kahveye katılabilir. Toz hindiba aktarlardan sağlanabilir.

Karahindibanın içinde 28 çeşit sodyum tuzu vardır ve çok iyi kan temizleyicidir. Aynı zamanda, kandaki asitliliği gidererek denge sağlar. Deri bozukluklarının çoğunda, özellikle egzamada yararlıdır.

Bütün deri bozukluklarında karahindiba, kaşıkotu, gentiana ya da su yoncası, çoban püskülü ve zencefil karışımı bir reçete hazırlamak mümkündür. bahis siteleri

Kullanılışı : 60 gram karahindiba bir litre suya atılır ve yarım litre kalıncaya kadar kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülerek her üç saatte bir, bir su bardağı içilir.

Yukarda sözü edilen reçetenin hazırlanışi:

10 gr. Karahindiba kökü

10 gr. Kasıkotu

10 gr. Çobanpüskülü

10 gr. Ğentianâ ya da Su yoncası 5 gr. Dövülmüş zencefil kökü

Yukardaki karışıma 1,5 litre su katılır ve yarı yarıya kalana kadar kaynatılır, süzülür, soğuduktan sonra günde üç ya da dört kez bir su bardağı içilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz