Kanda PDW Testi Neden Yapılır? PDW Yüksekliği Ve Düşüklüğü Tedavisi

PDW (Trombosit Dağılım Genişliği), kandaki platelet yani trombositlerin büyüklüklerinin dağılım aralığına denir. PDW kan sayım parametrelerindendir. PDW düşüklüğü veya yüksekliği, PDW kan testi ile tespit edilir.

Pdw referans değerleri nedir?

Referans değerleri:

1- Empedans açıklığına göre Pdw: 9.0-14.0 fl,

2- Optik sisteme göre ise Pdw: %44-56 olarak belirlenmiştir.

PDW testi neden yaptırılır?

PDW, tam kan sayımının içinde yer alan bir kan testi türüdür. Doktor çeşitli nedenlerden dolayı PDW testi yaptırmanızı isteyebilir:

 1. Aşırı adet kanaması
 2. Kan pıhtılaşması
 3. Cildinizde sebebi bilinmeyen morluklar olması
 4. Küçük kesikler veya yaralardan gelen kanın durmaması
 5. Burun kanaması
 6. İç kanama
 7. Ciltte döküntü ve mor lekeler
 8. Ciltte kızarıklıklar

Pdw yüksekliği

PDW yüksekliği, kandaki platelet yani trombosit büyüklüklerinin çok farklı yapıda olduğunu gösterir. Pdw yüksekliğinde, yapılan kan testinde aynı örnekte çok sayıda genç ve yaşlı trombosit bir arada bulunduğu gözlemlenir. Bu durum, bir takım sorunların kemik iliğini veya trombositleri olumsuz yönde etkilediğine işaret edebilir ve daha ileri testler gerekebilir. 

Pdw yükselmesinin nedenleri

 1. Bazı bulaşıcı hastalıklar
 2. Doğum kontrol hapı kullanımı
 3. Bazı kanser türleri
 4. Kansızlık
 5. İltihabik hastalıklar 

Pdw düşüklüğü

PDW değerlerinin normalin altında olması, PDW düşüklüğü olarak adlandırılır. Pdw düşüklüğünde platelet adı verilen trombositlerin boyutları birbiriyle çok benzerdir.

Pdw düşüklüğü, vücutta kemik iliğini veya trombosit üretimini etkileyen bir soruna işaret eder.

Pdw düşüklüğü nedenleri

 1. Kızamık, hepatit veya mononükleoz gibi viral enfeksiyonlar
 2. Bazı ilaçların yan etkileri
 3. Kanser
 4. Bazen de Pdw testi sonucunda hastanın kanında “anormal derecede büyük” trombositler görülür. Bu test sonucu, bağışıklık sisteminde bir sorun olduğuna veya Bernard-Soulier hastalığı gibi seyrek görülen genetik bir hastalığa işaret eder.

Pdw normal değerleri

Pdw normal değerlerinde yapılan kan testinde, trombosit genişlikleri nispeten aynı boyuttadır, platelet büyüklüklerinin dağılımı normal aralıktadır. Normal bir insanın kan sayımında değerler böyle olmalıdır.

Pdw yüksekliği veya düşüklüğü nasıl tedavi edilir?

Pdw testi dahiliye yani iç hastalıkları doktoru tarafından yapılır. Pdw testi sonucunuz normalin üstünde yahut altındaysa ve bu durumun nedeni bilinmiyorsa, doktorunuz doğru teşhisi koymak için sizden başka testler yaptırmanızı da isteyecektir. Bu testler vücuttaki iltihabı, bulaşıcı hastalık olup olmadığını, böbrek yetmezliği veya kanama bozukluğunu tespit etmeye yönelik testlerdir. Ayrıca doktor vitamin testi yaptırıp karaciğer hastalığı yahut demir eksikliği olup olmadığını belirlemeye çalışabilir. Doktorunuz pdw yüksekliğinin veya düşüklüğünün nedenini tespit ettikten sonra size gerekli ilaçları reçete edecektir.

Pdw seviyesindeki anormalliğin kesin nedeni tespit edilemezse, ciddi anormallik durumu söz konusuysa doktor kemik iliği biyopsisi talep edebilir.

Not: PDW değerinin yüksek veya düşük olması, tek başına bildirdiğimiz hastalıkların teşhisi için yeterli değildir. Kan tahlillerinde yalnızca PDW değerlerine bakarak doktorlar teşhis yapmaz. Çoğu zaman PDW değerlerinin normalin çok üstünde yüksek ve düşük çıkması durumlarında,ek testler ve biyopsiler istenebilir. Bu nedenle sadece PDW değerlerine bakarak, paniğe kapılmak doğru değildir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz