Kadınlarda Sık Görülen Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri

Kadınlarda Sık Görülen Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYB) tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYB) tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur. A.B.D’de her sene 19 milyon yeni vaka ortaya çıkmaktadır. Bunların çoğu 15 – 24 yaşları arasındaki gençlerde görülür. CYB’ler kadınlar için daha tehlikelidir çünkü uzun dönemli komplikasyonları olabilir. Bunlar arasında pelvik enflamatuar hastalık ve rahim ağzı kanseri yer alır. Kadınlarda kısırlık vakalarının %15’inin tedavi edilmemiş CYB’lerden kaynaklanan hasarla alakalı olduğu düşünülmektedir. Hamile kadınlar hastalıkları çocuklarına bulaştırabilirler bu da ciddi doğuştan ve neonatal sorunlara yol açar. CYB hastalığı olan çoğu kişide belirti görülmez veya görülen belirtilerin idrar yolu enfeksiyonu gibi başka durumlardan kaynaklandığı sanılır.

Vajinal bölgenin etrafındaki lezyonlar (yaralar ve şişlikler) birçok sebepten oluşabilir. Ancak cinsel olarak aktif kişilerin çoğunda sebep genital herpes, frengi veya şankroiddir. Genital herpes vajinal veya anal bölgede küçük kırmızı şişlikler, su kabarcıkları veya açık yaralara sebep olur. Bunlar sadece bir kaşıntıyla başlayabilir.

Frenginin ilk aşaması enfeksiyondan 10 – 90 gün sonra başlayabilir ve tek bir ağrısız yara görülür. Genellikle vajinal bölgededir ve kendiliğinden geçer. Frenginin aksine şankroidde ağrılı bir yaraya bölgedeki lenf nodüllerinin hassaslığı veya şişmesi eşlik eder.

HPV virüsü de vajinal bölgede lezyonlara ve siğillere yol açabilir. Bunlar düz veya şişkin, küçük veya büyük bazen karnabahar şeklinde görülebilirler.

Kadınlarda normalde de vajinal akıntı görülebilir ancak yapısındaki bir değişiklik bakteriyel vajinozis, klamidya, bel soğukluğu, trikomoniyaz gibi CYB hastalıklara işaret edebilir. Akıntının miktarı, kokusu veya rengi değişebilir.

İdrar veya cinsel ilişki sırasında yanma hissi genellikle idrar yolu enfeksiyonu sanılır ancak klamidya, bel soğukluğu, trikomoniyaz ve genital herpes de bu belirtiye sebep olur.

CYB hastalıklar adet dönemleri arasında veya cinsel ilişkiyle kanamaya sebep olabilir. Bu durum klamidya, trikomoniyaz, bel soğukluğu ve bakteriyel vajinozis belirtileri arasında yer alır.

HIV, herpes ve hepatit B enfeksiyonları grip benzeri belirtiler verir. En sık görülenleri arasında ateş, baş ağrısı, kas ağrısı ve yorgunluk bulunur. Mide bulantısı, kusma ve ishal de görülebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz