Çocuklarda Görülen Alerjik Hastalıklar

Çocuklarda Görülen Alerjik Hastalıklar

Alerji, çoğu bireyin temas ettiğinde sorun yaşamadığı bir maddeye karşı vücudun anormal duyarlılık göstermesi olarak tanımlanabilir. Alerji çoğu zaman aile bireyleri arasında multifaktoriyel genetik bir geçiş göstermektedir.

Anne ya da babadan birinin alerjik vücut yapısına sahip olması durumunda çocukta alerji gelişme riski % 25 iken, hem annenin hem babanın alerjik olması durumunda bu oran % 50′ye çıkmaktadır. Hem anne, hem babada aynı alerjik hastalığın bulunması durumunda ise çocukta aynı hastalık görülme riski % 70 olarak bildirilmektedir.

Alerji nelere karşı gelişir
Çevremizde var olan her tür maddeye karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Alerjenler gıdalarla alınanlar, hava yolu ile alınanlar, vücuda dışarıdan enjekte edilenler ve deri yolu ile alınanlar şeklinde sınıflandırılabilir. İlk 3 yaşta ağızdan alınan maddelere karşı (en sık inek sütü, soya ve yumurta) alerji gelişimi ön planda iken, 3 yaştan sonra hava ile alınan alerjenlerle reaksiyonlar ön plana geçer. Hava ile alınan alerjenler içinde, ev tozu akarları, küf mantarları, hayvan epitel ve tüyleri, yabani ot, çimen ve ağaç polenleri sayılabilir.

Alerjik hastalıklar nelerdir
Alerjik reaksiyonlar çocuklarda çeşitli hastalık tipleri ile karşımıza çıkmaktadır. Alerjik astım, alerjik nezle, alerjik egzama, ürtiker (kurdeşen), anjiyo ödem ve anafilaksi genel hastalık tiplerini oluşturur.

Bu yazı çocuklarda görülen alerjik hastalıklar, çocuk alerjileri, çocukların neye alerjisi vardır, çocuklarda alerji tedavisi, çocuklarda görülen alerjiler nelerdir, çocuklarda alerjik durumlar, çocuğun alerji olması, sebepleri, nedenleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

çocuklarda sivilceye benzer alerji, sivilce şeklinde alerji, çocukların bacaklarında alerji, cocugumda sivilce gibi var, çocuklarda bacakta sivilce, bebekte bacakta sivilce, bebek bacak sivilce, çocuklarda alerjik sivilce, COCUKLARDA BACAKDAKI SIVILCELERIN NEDENI, bebeklerde sivilce şeklinde alerji

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz