Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Sık İdrara Çıkma

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Sık İdrara Çıkma

Klamidya ve belsoğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan (CYB) hastalıklar her yıl milyonlarca kişiyi etkiler ve en sık görülen enfeksiyonlardandır.

Klamidya ve belsoğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan (CYB) hastalıklar her yıl milyonlarca kişiyi etkiler ve en sık görülen enfeksiyonlardandır. Son yıllarda tükenme eğiliminde olduğu düşünülen sifilis hastalığı vakalarında da agresif bir yükselme görülmüştür. CYB hastalıkları vajinal akıntı, sık sık ve ağrılı idrara çıkma gibi rahatsız edici belirtilere sebep olabilirler.

Klamidya

Her yıl A.B.D’de 4 milyon kişi klamidya hastalığına yakalanmaktadır. Bu enfeksiyonla ilgili en büyük problem cinsel birleşmeden aylar sonraya kadar hastalığı kaptığınızı anlayamamaktır. Klamidya, idrara çıkma ihtiyacınız olsa da olmasa da idrara çıkma isteğinde artışa sebep olur. Ayrıca idrara çıkma sırasında ağrı ve akıntı da oluşabilir.

Bel Soğukluğu

A.B.D’de yılda 700,000 vakayla, klamidya kadar yaygın olmasa da belsoğukluğu da enfekte kişilerde sık idrara çıkma isteğine sebep olur. Hastalık idrar kanalına saldırır (üretra, rektum ve rahim ağzı) ve ayrıca boğazı da etkileyebilir. Klamidya gibi belsoğukluğu da idrar sırasında ağrılı ve irinli bir akıntıyla kendini gösterir.

Herpes

Herpes en iyi bilinen cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır. 5 kişinin birinde herpes virüsünün bir çeşidi bulunur. Herpes kendini hemen göstermez ancak bulaştıktan birkaç hafta sonra kaşıntı ve kızarmalarla belli olur. Eğer genital herpesse genital bölgede olacak şekilde küçük ülserler oluşturmaya başlar. Bunların bazıları patlar, irin ve kan çıkışı görülür. Sık sık ve ağrılı idrara çıkma da herpes virüsü bulunan kişilerde yaygındır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz