İtihaplı Çürük Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?Diş Ağrısına Bitkisel Çözüm

 • Genel Sağlık
 • İtihaplı Çürük Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?Diş Ağrısına Bitkisel Çözüm için yorumlar kapalı
 • 1.321 kez görüntülendi

İtihaplı Çürük Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?Diş Ağrısına Bitkisel Çözüm

Bu makalemizde diş ağrısını anında geçiren Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve Prof. Dr. Ahmet Maranki tarafından bildirilen yöntemlere yer verdik. Diş ağrısı en sık karşılaşılan ağız diş problemidir. Bu ağrı, dişin orta bölgesinde bulunan diş sıvısının, tahriş olup, enfeksiyon kapmasıyla ortaya çıkar. Diş ağrılarının en önemli nedenleri arasında diş çürükleri, diş etinde enfeksiyon, diş kökünün zarar görmesi, diş çatlaması, diş eti hastalıkları, yerinden oynamış dolgu veya çene eklem oynaması yer alır. Çocuklarda da diş ağrısı görülebilir.

Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Bitkisel Doğal Çözümler

Misvak

Misvak antibakteriyel içeriği sayesinde diş ve diş eti ağrısını anında şıp diye kesmeye yardımcı olur. Misvak dişlerdeki ve diş etlerindeki bakterileri, mikropları yok eder. Yapmanız gereken şey yalnızca ağrıyan dişinize misvakla masaj yapmaktır.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki:

(Larousse illustré medical) ismindeki Fransanın kıymetli tıb kitâbı, ağız temizliği husûsunda diyor ki, (Bütün diş ma’cûnları ve tozları ve suları, dişlere zarar verir. En iyi diş temizleme vâsıtası, sert bir fırçadır. Önce, dişleri kanatırsa da, korkmamalıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve artık kanamaz). Herkese uyarak, ma’cûn kullanıyordum. İki dişim çürümeğe başladı. Fransızca kitâbı okuyunca, misvâk kullanmağa başladım. Dişlerimin çürümesi durdu. Altmış seneyi geçdi, dişlerimden ve mi’demden hiç şikâyetim olmadı.

Karanfil

Karanfilin antibakteriyel, antioksidan ve ağrı kesici özellikleri vardır ve bu özellikleri sayesinde karanfil diş ağrınızın geçmesinde etkili rol oynayacaktır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da diş ağrısının geçmesi için karanfili tavsiye etmektedir.

 1. 2 diş karanfili havanda öğütün yahut kaşıkla ezin. İçine bir miktar zeytinyağı katıp ağrıyan dişinize sürün.
 2. Bir diğer seçenek ise bir pamuk parçasını karanfil yağına batırıp, doğrudan ağrıyan dişinize sürmektir. Veya birkaç damla karanfil yağını, yarım bardak suya karıştırıp, bu karışım ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsağı, diş ağrılarından anında kurtulmak için kullanabilirsiniz. Sarımsağın antibiyotik ve diğer tıbbi faydaları sayesinde diş ağrısı kısa sürede geçecektir.

 1. Bir diş sarımsağı ezip, içerisine bir miktar tuz ekleyin ve bu karışımı doğrudan ağrıyan dişinize sürün. Dilerseniz birkaç diş sarımsağı dişlerinizin ağrıyan tarafıyla çiğneyebilirsiniz.
 2. Bu doğal yöntemi birkaç gün boyunca uygulayın.

Prof. Dr. Ahmet Maranki’den Diş Ağrısını Anında Geçiren Tarifler

 1. Maydanozu güzelce ezdikten sonra ağrıyan diş etrafına yavaş yavaş masaj yapar gibi sürmek gerekir,
 2. Sarımsak da aynı şekilde güzelce ezilerek ağrıyan diş etrafına sürülmelidir.
 3. Bilinen başka bir yöntemse tuz’dur. Az miktardaki tuz ağrıyan dişe bastırılır ya da tuzlu su ile gargara yapılır.
 4. Karanfil, ağrı kesici etkisi ile bilinen karanfil diş ağrısına iyi gelir. Karanfil tohumunu ağrıyan diş üzerine koyup hafif bastırmanız ile diş ağrısına iyi gelecektir ve diş ağrısını hafifletecektir.

Tuz ve Toz Biber

Tuz ile toz biber karışımı, antibakteriyel, iltihap önleyici ve ağrı kesici özellikleri nedeniyle diş ağrılarına çok iyi gelir.

 1. Eşit miktarda biber ile tuzu karıştırıp, içerisine birkaç damla su ekleyip, bir macun haline getirin.
 2. Bu macunu doğrudan ağrıyan dişinize sürün ve birkaç dakika boyunca bekleyin.
 3. Bu yöntemi birkaç gün boyunca her gün uygulayın.

Bu yöntemleri uygulamanın yanı sıra diş hekiminize uğramayı unutmayın. Bazı diş ve diş eti problemleri evde tedavi edilemeyecek kadar ciddi olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.