Dilin Uyuşması – Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Dilin Uyuşması – Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Dil, insan vücudunun en hassas organlardan biridir. Ağrı algısı, sıcaklık duyarlılığı, basınç hassasiyeti ve farklı dokuları ayırt etme yeteneği gibi duyumları diğer cilt dokularından daha güçlüdür. Dil uyuşması ise çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilen dildeki hissizlik durumudur. İşte dil uyuşmasının nedenleri, belirtileri ve tedavisi şunlardır;

Dil neden uyuşur?

Parestezi

Dil uyuşmasının en sık karşılaşılan nedeni sinir hasarıdır. Parestezi, sinir hasarı nedeniyle uyuşma ve karıncalanma hissine yol açan tıbbi bir terimdir. Parestezi dil de dahil vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. 20’lik diş tedavi, kanal tedavisi ve implant dildeki sinir hasarının en yaygın nedenlerindendir.

Alerji

Alerji, dil uyuşmasının bir diğer yaygın nedenidir. Özellikle gıda kaynaklı alerjiler dilde şişme ve uyuşmaya yol açar. Antibiyotikler de dil üzerinde kabarcıklanma, uyuşma ve karıncalanma yapabilir.

Beyin hasarı

Dil uyuşmasına beyindeki hasar ve travmada yol açabilir. Felçe dil sinirlerini etkileyen beyin hasarına örnek olarak verilebilir. Beyindeki sinirler yüz ve dil de dahil olmak üzere tüm vücudu etkiler.  Beyinde herhangi bir nedenden meydana gelen hasar, dilde uyuşma ve karıncalanma gibi belirti verebilir.

Hamilelik

Hamilelik döneminde hormonlardaki değişim de dilde şişme, uyuşma ve karıncalanmaya yol açabilir. Gebelikteki yüksek kan basıncı ve ödem nedeniyle gerçekleşen uyuşukluk dil dahil vücudun pek çok organını etkileyen bir durumdur.

Ağız yanması sendromu

Ağız yanması sendromu da dil uyuşması yapabilir. Ağız yanması sendromunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte ağızda yanma hissi ile beraber dil, dudak ve diş etlerinde uyuşmaya neden olan bir sağlık sorunudur. Uzmanlar, hormonal dengesizlik, özellikle b12 başta olmak üzere bazı vitamin eksikliklerinin ağız yanması sendromunu tetiklediğini düşünüyor.

MS hastalığı

MS hastalığı olarak da bilinen Multipl skleroz dil uyuşmasına neden olan hastalıklardandır. Multipl skleroz, dil de dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde, uyuşmaya yol açabilen nörolojik bir hastalıktır.

Dil uyuşması için diğer nedenler şunlardır;

 1. Migren
 2. Yüz felci
 3. Hipotiroit
 4. Beyin ve sinirlerdeki tümörler
 5. İnme ve geçici istemik atak
 6. Çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri
 7. Enfeksiyon
 8. Diş ameliyatı
 9. Zehirlenme
 10. Çeşitli ilaçların yan etkileri

Dil uyuşmasının belirtileri şunlardır;

 • Tat alma duygusunun gitmesi
 • Konuşmada bozukluk
 • Ağızda kötü ve acı tat
Dil uyuşması nasıl tedavi edilir?

 Dil uyuşması için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) doktoruna başvurmalısınız, doktor sizden çeşitli testleri yaptırmanızı isteyecek, test sonucuna göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Dudak Uyuşması Neden Olur, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gitmeli? Tıklayınız

Dil Hastalıkları Ve Tedavi Yolları İçin Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz