Gebelikte Ellerde Ağrı ve Uyuşukluk

Gebelikte Ellerde Ağrı ve Uyuşukluk

Uyuşukluk baş parmağınız, işaret parmağınız ve orta parmağınızın tamamını, ayrıca yüzük parmağınızın yarısını kapsıyorsa, bu olasılıkla karpal tünel sendromu olabilir.

Bu durum et kesme, piyano çalma, daktilo yazma gibi yineleyici el hareketlerini gerektiren işleri sürekli yapanlarda çok yaygın olmakla birlikte, gebelerde de sık görülür.

Bu parmakların duyusunu sağlayan sinirin geçtiği bilekteki karpal tünel, gebelik sırasında  şişer ve sinire baskı yapması sonucu uyuşukluk, sızlama, yanma ve ağrıya yol açar.

Belirtiler el ve bileği de etkileyebilir ve kola da yayılabilir. Gebelikten dolayı ellerinizde biriken sıvı yüzünden, şişme ve birlikte ortaya çıkan belirtiler geceleri daha şiddetli olabilir. Yakınmalarınızın şiddetini arttıracağından, ellerinizin üstüne yatmaktan kaçınmaya çalışın. Uyuşukluk olduğunda ellerinizi yatağınızın yanına sarkıtmanız ve kuvvetlice sallamanız şikayetinizi hafifletebilir.

Bu uygulama etkili olmuyorsa ve ağrı ya da tek başına uyuşukluk uykunuzla birlikte ortaya çıkıyorsa durumu hekiminizle birlikte değerlendirin. Bileklik takmanız ve her gün B6 vitamini almanız sıklıkla yararlı olur. Bazı kişiler akupunkturdan yararlanır. Kortizonlu ve kortizonsuz  iltihap kurutucu ilaçların gebelik sırasında kullanımı önerilemez. Başka tedaviler başarısız olursa ve sorun gebelikten sonra da sürerse, basit bir ameliyat uygun olabilir.

Bu yazı gebelikte ellerde uyuşma, gebelikte ellerde şişme, gebelikte ellerde ödem, gebelikte ellerde uyuşma neden olur, hamilelikte ellerde şişme ve ağrı, hamilelikte ellerde uyuşukluk konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebelikte el ayak uyuşması, gebelikte el ve ayak uyuşması, gebelikte ayak uyuşması, gebelikte el uyuşması, gebelikte ellerde uyuşma, gebelikte el ve ayaklarda uyuşma, gebelikte ayak yanması, gebelikte ayak parmaklarında uyuşma, gebelikte ellerde uyuşuklku, 35 hafta gebelikte ellerde uyuşma

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz