Yoğurdun Faydaları

Yoğurdun Faydaları

Yoğurt Türk sofralarının vazgeçilmez besin maddelerinden birisidir. Hem tat hem de fayda olarak yoğurt oldukça faydalı bir besin maddesidir. Hiçbir yan etkisi ve zararı olmadığı gibi faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bu yazıda yoğurdun nasıl yapıldığını ve yoğurdun faydalarını okuyacaksınız.

Yoğurt, sütün bakteri fermantasyonundan oluşan ve günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen bir besin kaynağıdır. Yoğurdun oluşmasını sağlayan bakterilere “yoğurt kültürü” denir.

Bu bakteriler tarafından üretilen laktoz asidin fermantasyonu ile laktik asit oluşur ve bu da sütün bulundurduğu proteinler ile yoğurt oluşumunda etkin rol oynar.

Halk arasında yaygın olarak yoğurt yapmak için inek sütü kullanılsa da, bazı bölgelerde manda, deve, keçi, koyun veya Tibet sığırının sütü de yoğurt yapımında kullanılmaktadır.

Süt ilk olarak zararlı bakterileri öldürebilmek ve sütte bulunan proteinleri denatüre etmek için 80 °C ısı seviyesinde kaynatılır.

Kaynatılan süt, daha sonra 45 °C ısı seviyesine kadar soğutulur.

Kültür bakterileri ilave edilir ve bu sıcaklık 4 ile 7 saat arası sabit tutularak fermantasyonun oluşumuna zemin hazırlanmış olur.

6000 yıldır bir çok insan tarafından kolaylıkla yapılan yoğurdun ilk olarak nasıl keşfedildiği hakkında pek bir bilgi bulunmasa da, bir inanışa göre, göç sırasında keçi derisinden yapılmış çantaların içinde taşınan sütün kendiliğinden fermente olması sonucu meydana geldiği ileri sürülür.

Yoğurt, protein, kalsiyum, riboflavin, B6 vitamini ve A vitamini açısından zengin bir besin kaynağı olmasının dışında sağlıklı beslenme açısından da ciddi derecede kullanılır.

Laktoza karşı toleransı olan kişiler yoğurdu korkusuzca kullanabılır çünkü sütte bulunan laktoz, bakteriler tarafından laktik asite dönüştürülür ve laktoz yüzünden süt içemeyen hastalar, rahatlıkla yoğurt tüketebilir.

Yoğurt içeriğinde hala yaşamakta olan bazı bakterileri barındırdığı için, antibiyotik görevi de görür ve ishali önlemek içinde kullanılabilir.

Yoğurt ayrıca bir çok değişik türden yağ içerir. Yağsız (%0 yağ), düşük yağlı (%2 yağ) ve tam yağlı (%4 yağ) yoğurt çeşitlerini bulmak mümkündür.

Ayrıca vücudun hastalıklara karşı direncini sağlayan bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve hastalık yapan mantarlar da dahil olmak üzere tüm mikroplardan, sindirim sistemini tutan kanserlere kadar pek çok hastalıktan koruduğunu biliyoruz.

Yoğurt, sindirimi ve bağırsak hareketlerini düzene sokar ve kabızlığı önler ayrıca mide bağırsak ülserlerinden de korur.

Yatmadan önce tüketilen bir kase yoğurdun uykuya rahatça dalmaya ve rahat bir uyku geçirmeye yardımcı olduğu araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Yoğurt, kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir ve yağların harcanmasını kolaylaştırarak şişmanlamayı önler.

Özellikle menopoz sonrası kadınları etkileyen, ancak yaşlı erkeklerin de önemli bir sorunu olan kemik erimesi olanlar da kemikleri güçlendirir.

Yoğurdun alerjik bir etkisi olmamakla birlikte, besin elemanları bakımından zengin olması nedeniyle vücut direncini düşürmeden zayıflamayı sağlar bu yüzden zayıflama diyetlerinde yoğurt son derece faydalıdır.

Japonya’da yapılan araştırmalara göre, şekersiz yoğurdun nefes kokusunu giderdiği, diş taşı ve diş eti iltihaplarını doğal yollardan önlediği tespit edilmiştir.

Bu yazı yoğurt nasıl yapılır, yoğurdun faydaları, yoğurdun özellikleri, yoğurt hangi hastalıklara iyi gelir, yoğurt hangi vitamini içerir, yoğurdun kalorisi, yoğurdun besin değeri, yoğurtta kaç kalori var konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

yoğurt nasıl yapılır yoğurdun faydaları, bir tas yoğurt kaç kalori, 1 tas yoğurt kaç kalori, yoğurdun kalorisi, koyun yoğurdu besin değeri, yoğurtun kalorisi, koyun yoğurdunun besin degerleri, yoğurtun karolisi nekadardır, gebelikte yoğurt nasıl yapılır, GEBELİKTE MANDA YOĞURDU

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz