Hipertansiyonu Kontrol Etmek İçin 7 Doğal Tedavi

  • ALTERNATİFTIP
  • Hipertansiyonu Kontrol Etmek İçin 7 Doğal Tedavi için yorumlar kapalı
  • 651 kez görüntülendi

Hipertansiyonu Kontrol Etmek İçin 7 Doğal Tedavi

Yüksek kan basıncı, veya hipertansiyon, dünyadaki en yaygın kardiyovasküler problemlerden bir tanesidir. Aynı zamanda vücuttaki gelişme hali yüzünden dolayı “sessiz katil” olarak da bilinir.

Amerikan Kalp Birliği tarafından yayınlanan bir bilgiye göre, 3 yetişkinden 1’i yüksek kan basıncından muzdariptir. Bu da demek oluyor ki, dünya popülasyonunun en az 3’te 1’i bu durumdan etkilenmektedir.

Yüksek tanı oranından dolayı bütün dünya alarma geçmiştir, çünkü çoğu insan durumu ve riskleri farketmiyor veya düzgün bir tedavi uygulayamıyor.

Bu konuyla ilgili olarak en başta yapmamız gereken şeyler hayatımızla ilgili sağlıklı alışkanlıklar edinmek ve bu sorunla alakalı durumları olabildiğince çabuk çözmeye çalışmaktır.

Yüksek kan basıncının riskleri hakkında bilinçli olmak hipertansiyonu kontrol etmeye başlamanın ve onu tedavi etmenin ilk adımıdır. Bunu da aklınızda tutarak, kan basıncınızı doğal yoldan nasıl düşüreceğinizi bilmek ve ilaçlara bağımlı olmamayı öğrenmek çok önemlidir.

Çiğ Badem

badem

Her gün bir avuç çiğ badem yemek, içindeki kolesterol seviyesini düşüren ve kalp fonksiyonunu iyileştiren omega-3 yağ asitleri sayesinde kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.

Yağ ve kalori bakımından zengin olmaları kilo alacağınız anlamına gelmemektedir, bademin içeriğindeki yağ iyi bir yağdır ve kas kütlesinin artmasına yardımcı olur.

Hindistan cevizi suyu

Çok lezzetli, tazeleyici ve daha çok sıvı kaybettiğiniz sıcak günlerde hidrasyon için harika bir seçenektir.

Potasyum, elektrolit ve diğer besin değerleri bakımından zengindir, bunlar da aynı zamanda kan basıncını düşürürler.

Batı Hint Tıp Dergisi tarafından yayımlanan bir çalışmada, Hindistan cevizi suyu içmenin yüksek ve düşük kan basıncını düzenlediği açıklanmıştır.

Yüksek kan basıncına sahip olan ve Hindistan cevizi suyu içen hastaların %71’e kadarı basıncın düştüğünü görmüştür, düşük kan basıncına sahip olan hastaların da %29’a kadarı kan basınçlarının düzenlendiğini görmüştür.

Yulaf ezmesi

yulaf ezmesi

Yüksek lif ve temel besin kaynağı içeriği sayesinde yulaf ezmesi yüksek kan basıncını düşürebilecek diğer doğal tedavilerden birisidir.

Kolombiya Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada yulaf ezmesi tüketmenin kan basıncını %5’e kadar düşürdüğü gözlenmiştir.

Bu çalışmada aynı zamanda yulaf ezmesinin kan basıncını kontrol etmeye yardım ettiği ve kardiyak hastalıkları önlediği de ortaya çıkmıştır.

Zerdeçal

Zerdeçal, içeriğindeki kürkümin sayesinde oluşan antioksidan ve anti-enflamatuvar etkisinden dolayı tedavi olarak çok önemli bir yere sahiptir.

İlk faydalarından birisi vücuttaki inflamasyonu azaltma gücüdür, aynı zamanda yüksek kan basıncını ve diğer inflamatuvar problemleri kontrol etmeye yardımcı olur.

Karabiber ile tüketildiğinde vazodilasyon (damar genişlemesi) etkisi vardır. Bu da dolaşım için harika bir durumdur ve ayrıca arter duvarlarını temiz tutar. Eğer bu da size yetmediyse, aynı zamanda pıhtılaşma önleyici olarak davranır, bu da kan akışına yardımcı olur.

Limon ve maydanozlu smoothie

maydanoz ve limon smoothie

Bu smoothieyi her gün içmek diüretik etkisi sayesinde yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olacaktır.

Limon ve maydanoz yüksek kan basıncı ile alakalı olan aşırı sıvıyı ve sodyumu atabilecek önemli besinlere sahiptir.

Malzemeler

  • Kabuğuyla beraber 1 adet limon
  • 1 avuç dolusu maydanoz
  • 1 bardak su (200 mL)

Hazırlanışı

  • Limonu kabuğu ile beraber birkaç parçaya kesin. 1 avuç dolusu maydanoz ve 1 bardak su ile miksere koyun.
  • Birkaç saniye mikserden geçirin, süzün ve kahvaltıdan önce için.

Muz

Bu, potasyum bakımından en iyi kaynaklardan birisidir; potasyum da kan basıncını düzenleyen hayati bir mineraldir.

Bu yüzden günde en az 2 muz tüketmemiz önerilmektedir, tabii ki sağlıklı bir beslenme düzeni ile.

Sarımsak

sarımsak

Antik çağlardan beri çiğ sarımsağın bir çok önemli besin değeri taşıdığı bilinmektedir.

Günde 1 ya da 2 diş doğranmış sarımsak yemek hipertansiyonu emniyette tutabilir, bunu da kan dolaşımına iyi gelen ve kan basıncını düşüren sülfürat içeriği ile yapmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.