Avokado oldukça eşsiz bir meyve türüdür. Çoğu meyve, öncelikle karbonhidrattan oluşurken, avokado sağlıklı yağlarla doludur. Avokadolar, sıcak iklimlerde yetişen bir meyvedir. Potansiyel sağlık faydaları, sindirimin iyileştirilmesi, depresyon riskinin azaltılması ve kansere karşı korunmanın sağlanmasını içerir. Ayrıca önemli miktarda sağlıklı tekli doymamış yağ asidi (MUFA) sağlayan tek meyvedir. Avokado doğal olarak besleyici yoğun bir besindir ve yaklaşık 20 vitamin ve mineral içermektedir. Avokado; riboflavin, niasin, folat, pantotenik asit, magnezyum ve potasyumun yanı sıra C, E, K ve B6 vitaminlerinin mükemmel bir kaynağıdır . Ayrıca lutein, beta-karoten ve omega-3 yağ asitleri sağlarlar.

Her ne kadar bir avokado içerisindeki kalorilerin çoğu yağdan gelse de, korkmayın. Avokado, doygun hissetmenize yardım eden sağlıklı yağlarla doludur. Yağ tükettiğinizde beyniniz iştahınızı kesmek için bir sinyal alır. Vücuttaki her bir hücre için yağ gereklidir. Sağlıklı yağlar yemek cilt sağlığını destekler, yağda çözünen vitaminler, mineraller ve diğer besin maddelerinin emilimini artırır ve bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olabilir. 

İnanılmaz Besleyicidir

Bu günlerde avokado, sağlık bilinçli bireyler arasında inanılmaz derecede popüler bir gıda haline geldi. Genellikle sağlıklı özelliklerine bakıldığında şaşırtıcı olmayan bir süper besindir.

Meyve içindeki sarı ya da yeşil etli bölüm yenilir, ancak kabuğu ve ortasındaki tohumu atılır.

Avokado çok besleyicidir ve 20 farklı vitamin ve mineral içerir. Aşağıda 100 gram avokadonun içerdiği zengin besinlerin bir kısmı listelenmiştir:

K vitamini: Günlük ihtiyacın % 26’sı.

Folat: Günlük ihtiyacın % 20’si.

C vitamini: Günlük ihtiyacın % 17’si.

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 14’ü.

B5 vitamini: Günlük ihtiyacın % 14’ü.

B6 vitamini: Günlük ihtiyacın % 13’ü.

E vitamini: Günlük ihtiyacın % 10’u.

Ayrıca az miktarda Magnezyum, Manganez, Bakır, Demir, Çinko, Fosfor, A Vitamini, B1 (Tiamin), B2 (Riboflavin) ve B3 (Niasin) içerir. 100 gramı 160 kalori içermesine rağmen, 2 gram protein ve 15 gram sağlıklı yağ içerir. İçindeki 9 gram karbonhidratın 7 gram kadarı lif olduğundan avokado düşük karbonhidratlı bir meyve sayılıyor. Avokado, herhangi bir kolesterol veya sodyum içermez, doymuş yağ oranı da düşüktür.

Muzdan Daha Fazla Potasyum İçerir

Çoğu kişi yeterince potasyum alamaz. Potasyum, vücudun hücrelerindeki elektriksel degradeleri korumaya yardımcı olur ve çeşitli önemli işlevleri yerine getirir. Avokado, tipik olarak yüksek bir potasyum gıdası olan muza kıyasla %10 daha fazla potasyum içerir. Birçok çalışma, yüksek bir potasyum alımı olanağının, kalp krizi, inme ve böbrek yetmezliği için büyük bir risk faktörü olan azaltılmış kan basıncıyla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Kalp Dostu Sağlıklı Tekli Doymamış Yağ Asitleriyle Doludur

Avokado yüksek yağlı bir besindir. Aslında, içindeki kalorilerin % 77’si yağdan gelmektedir, bu da onu en yağlı bitkilerden biri haline getirmektedir. Avokadonun yağ çoğunluğu oleik asittir.

Bu, aynı zamanda zeytinyağının ana bileşenidir ve faydalı etkilerinin bir kısmından sorumlu olduğuna inanılan tekli doymamış yağlı bir asittir .

Oleik asitin, iltihap seviyesini azalttığı ve kansere bağlı genler üzerinde faydalı etkileri olduğu gösterilmiştir. Avokado yağları, ısıya bağlı oksidasyona karşı oldukça dayanıklıdır ve avokado yağı pişirme için sağlıklı ve güvenli bir seçimdir.

Kolesterol ve Trigliserid Seviyelerini Dengeler

 

Kalp hastalığı dünyadaki en yaygın ölüm nedenidir. Birkaç kan işaretleyicisinin de artmış riskle bağlantılı olduğu bilinmektedir. Buna kolesterol, trigliseridler, inflamatuvar belirteçler, kan basıncı ve diğerleri dahildir. Avokadonun bu risk faktörlerinin bazılarına etkisi, 8 insan kontrollü çalışmada incelenmiştir. Bunlar insanların gruplara ayrıldığı, bir grubun avokado yemesi ve diğer grubun avokado yememesi talimatı verilen çalışmalardır. Ardından araştırmacılar zaman içinde katılımcıların kan işaretlerine ne olduğunu incelerler. Bu çalışmalar sonucunda avokadoların aşağıdaki iyileşmelerde katkısı olduğu kanıtlandı:

 

  • Toplam kolesterol düzeylerini önemli ölçüde azalttı.
  • Kan trigliseridlerini % 20’ye kadar azalttı.
  • LDL (kötü) kolestrolü % 22’ye kadar düşürdü.
  • HDL (iyi) kolestrolü % 11’e kadar artırdı.

Daha Sağlıklı Olursunuz

 

Bir çalışma, avokado yiyen kişilerin beslenme alışkanlıklarına ve sağlık durumunu araştırdı ve avokado tüketicilerinin avokado yemeyen insanlara göre daha sağlıklı olduğu tespit edildi. Çok daha yüksek besin alımına sahip ve metabolik düzensizliklere bağlı hastalıklara sahip olma olasılığı düşüktü. Bu hastalıklar kalp hastalığı ve diyabet için büyük bir risk faktörü olan semptomları da içerir. Düzenli olarak avokado yiyenler de daha az göbek yağına sahip ve daha fazla HDL (iyi) kolesterole sahip çıktı.

Avokadodaki Yağlar Bitkisel Besin Maddelerinin Emilimini Artırır

 

Besin maddeleri söz konusu olduğunda, bunların toplam miktarı bizim için önemli olan tek şey değildir. Bazı besinler yağda çözünür yani kullanılmak için yağla kombine edilmesi gerekir. A, D, E ve K vitaminlerinin yanı sıra karotenoidler gibi antioksidanlar da emilim için yağa ihtiyaç duyarlar. Bir çalışma, yiyeceklere avokado ya da avokado yağı eklenmesinin antioksidan emilimini 2.6 ila 15 kat arttırabileceğini gösterdi. Yani avokado sadece çok besleyici değil, aynı zamanda yediğiniz diğer bitki gıdalarının besin değerini önemli ölçüde artırabilir. Bu, sebzeleri yerken sağlıklı bir yağ kaynağıyla tüketmek için mükemmel nedendir. Yararlı yağlar olmadan, faydalı bitki besin maddelerinin birçoğu bağırsaktan atılır.

Gözleri Koruyabilen Güçlü Antioksidanlar İçeriyor

Avokadolar diğer gıdalardaki antioksidan emilimi artırmakla kalmaz, aynı zamanda antioksidanlar bakımından da yüksektir. Buna göz sağlığı için inanılmaz derecede önemli olan Lutein ve Zeaksantin denilen besin maddeleri dahildir. Çalışmalar, bu besinlerin, yaşlılarda yaygın olarak görülen katarakt ve maküler dejenerasyon riskini önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. Bu nedenle, avokado yemek uzun vadede göz sağlığı için fayda sağlar.

Kanseri Önlemeye Yardım Edebilir

 

Avokadonun kanseri önlemede yararlı olabileceğine dair kanıtlar sınırlıdır. Bir çalışma, insan lenfositlerinde kemoterapinin yan etkilerinin azaltılmasına yardımcı olabileceğini gösterdi.

Avokado özütünün ayrıca prostat kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir.

Bununla birlikte, bu çalışmaların izole edilmiş hücrelerde yapıldığını ve yaşayan, nefes alan bir insandaki sonuçları hakkında hiçbir şey kanıtlamadığını unutmayın.

Artrit Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 

Artrit, eklemlerin iltihaplanması hastalığıdır ve Batı ülkelerinde yaygın bir sorundur. Birçok çeşit artrit vardır ve bu iltihaplanma türleri genellikle insanların hayatlarının geri kalanında sahip olduğu kronik problemlerdir. Birden fazla çalışma avokado ve soya yağı özlerinin, osteoartrit denilen artrit belirtilerini azaltabilir olduğunu göstermiştir.