Kolesterolü Düzenleyip Yağ Yaktıran İçecek

Kolesterolü Düzenleyip Yağ Yaktıran İçecek

Kötü kolesterol kan dolaşımında biriktiği zaman, arterlerin tıkanması ve kalp damarının hasar görmesi riski artar. Vücudun işlevlerini yerine getirmesi için belli bir miktar kolesterole ihtiyaç duyduğu doğru olmasına rağmen çoğu kişi günlük önerilen miktarı aşmakta ve bu da arterlerde birikime yol açmaktadır. İşte sizin için kolesterolünüzü kontrol etmenin ve yağ yakmanın yolları.

Bir kişiye yüksek kolesterol teşhisi konulduğu zaman kendi beslenmelerine derhal özen göstermeye başlamaları ve kolesterol açısından zengin yağ ve diğer gıda alımlarını azaltmaları hayati önem taşır. Sağlıklı bir beslenme kolesterol seviyeleri ile sağlığınız için dolaylı olarak teşkil ettikleri riski aşağı çekmenin anahtarıdır. Neyse ki, beslenmenizi değiştirmenin yanı sıra bir yandan etkili bir şekilde kolesterolünüzü düşürürken aynı zamanda yağ yakımını ve kilo vermeyi teşvik eden harika faydalar elde etmenin başka yolları bulunmakta.

Bu doğal içeceğin faydaları nelerdir?

içecek

Bugünkü yazımızda, limondan ve maydanozdan yapılmış bir içecek tarifi paylaşacağız. Maydanoz ve limon, sizlerin de bildiği gibi, sağlık için son derece faydalı olup aynı zamanda kolesterolü kontrol etmeye ve yağ yakmaya yardımcı olur.

Maydanozun faydası

Maydanoz dünyanın her yerinde mutfakta çok iyi bilinen bir ottur ve sayısız tarifte yerini almıştır. Ayrıca mutfaktaki kullanımının ötesinde, maydanoz aynı zamanda idrar söktürücü özellikleriyle ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek toksinlerle beraber vücuttan fazla suyu atabilmesiyle bilinir.

Maydanozun temel faydaları yüksek esans yağı ve flavonoid içeriğinden gelmektedir. Bu besin maddeleri size hem içten hem dıştan fayda sağlamakla sorumludur. Ayrıca, maydanozun içinde önemli oranlarda C, A ve K vitaminleri bulunmakta ve bu vitaminler de bağışıklık sistemini güçlendirmede ve vücudunuzu enfeksiyon ve hastalıklardan korumada çok önemli bir rol oynar.

Düzenli maydanoz tüketimi kan dolaşımınızdan toksinleri atmaya yardımcı olurken aynı zamanda kolesterolle mücadele eder ve iyi bir dolaşımı teşvik eder. İşte bu yüzden bu malzeme iyi bir kalp-damar sağlığı ve kalp-damar sorunlarının önlenmesi için çok güçlü bir bileşendir.

Limonun faydaları

limonlar

Yüksek C vitamini, antioksidan ve doğal esans yağları içeriği sayesinde limon temiz arterlerin en iyi dostudur ve kolesterolle mücadele eden en önemli gıdalardan biridir. Limon kolesterolün arter duvarlarınıza yapışmasını önler ve aynı zamanda halihazırda orada olanın atılmasını teşvik ederek dolaşımınızda herhangi bir olumsuz etki görülmesinin önüne geçer.

Limonda bulunan antioksidanlar serbest radikallerle savaşılmasına yardımcı olurken aynı zamanda vücutta birikmiş ve sağlığınızı olumsuz yönden etkileyebilecek toksin ve sıvıları atar. Aslında, düzenli olarak limon suyu tüketmek daha fazla yağ yakmanıza ve kilo vermenize de yardımcı olabilir. 

Bu içeceği nasıl yapıyoruz?

Maydanoz ve limonun faydalarını yan yana koyduğunuzda, kandaki kolesterol seviyelerinizi düzenlemeye yardımcı olan ve hastalıklarla savaşan güçlü bir içecek elde etmiş olursunuz. Ayrıca, bu içeceğin düzenli tüketimi kilo vermenize, sıvı tutunumuyla savaşmanıza ve daha sağlıklı böbreklere sahip olmanıza yardımcı olurken serbest radikallerin neden olduğu erken yaşlanmayı önleyecektir.

Malzemeler

  • 1.5 litre su
  • 3 demet maydanoz
  • Yarım kilo limon
  • Bir tutam karbonat

Hazırlanışı

  • Markete gittiğinizde, herhangi bir böcek ilacı ve kimyasal izi taşımayan limonları bulmaya çalışın. Limonları tamamen mikroplarından arındırmak için onları karbonatlı suda yıkamak her zaman en iyisidir.
  • Limonları yıkadıktan sonra, dilimleyin ve bir kenara ayırın.
  • Suyu kaynatın. Limonları ve doğranmış maydanozu içine atın ve soğutmaya bırakın.
  • Karışımın ağzını iyice kapatıp buzdolabında saklayın.
  • Bu içecekten her gün yaklaşık 110 gram tüketin.

Bu içeceğin faydalarını gün içinde görmek için sabahtan içmek en doğrusudur. En iyi sonuçları elde etmek için, bu içeceği kolesterol seviyenizde bir düşüş gözlemleyene kadar düzenli olarak tüketmeyi deneyin.

Sonuçların beslenme şeklinize ve sahip olduğunuz hayat tarzınıza da bağlı olduğunu unutmayın. Alkol tüketimi, sigara ve hareketsiz bir hayat tarzı gibi kolesterol seviyenizi olumsuz yönde etkileyen kötü alışkanlardan kaçınmaya çalışın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz