Hacamat Nedir Nasıl Yapılır Dindeki Yeri

Hacamat Nedir Nasıl Yapılır Dindeki Yeri

Evet uzun zamandır bahsetmek istediğim bir konu hakkında bilgi vermek istiyorum bugün.

Konumuz hacamat. Eminim ki bazılarımız bu terimi bile yeri olsa da hem dini açıdan hem de sağlık açısından hacamatın çok önemli bir yeri vardır.

Öyle ki peygamber efendimiz hacamat yapmış ve hacamatın yapılmasını herkese önermiştir. Bu sebeple hacamat yapılması sünnettir. İsterseniz hacamat hakkında yazılar dini vesikaları ve alimlerin söylediklerini aktararak başlayalım.

– “Resulullah aleyhissalatu vesselam basindan ve iki omuzu arasindan hacamat olur ve: “Kim bu kandan akitirsa, herhangi bir hastalik için, bir baska ilacla tedavi olmasa da zarar gormez!” buyururdu.” Ebu Davud, Tibb 4, (3859); Ibnu Mace, Tibb 21, (3484).

– “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır)”(Buhari, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebu Davud Nikah 26, Tıb 3) 

– ‘ Her kim ayın on yedi on dokuz ve yirmi birinci günlerinde kan aldırırsa kan hücumundan dolayı meydana gelen bir çok hastalıklardan şifa bulur.’ buyurmuşlardır. E. Davud Tıp H. 3861; Tirmizi Tıp H. 2051

Sözlük Anlamı: Hacamat sözlükte vücudun belli bir yerini kesilerek şişe yardımıyla kan alınması demektir. Kısmen doğru olsa da bu sözlük terimi hacamatın uhrevi özelliklerini ne yazık ki tam karşılamıyor.

Hacamat Nedir: Derinin bir neşter ile çizilip ağzı geniş bir şişe veya kavanoz yardımıyla vücuttan kirli kanın çekilmesidir.

Hacamat Nasıl Yapılır: Son dönemlerde özellikle yurt dışında aralarında ünlülerin de bulunduğu geniş bir yelpaze sağlık açısından hacamat yaptırmaktadır. Öyle ki ünlü futbolcu David Beckham dahi bu listeye dahildir.

Hacamat normalde 5 şişe kullanılarak yapılır. 2 şişe kafa arkasına boyun bölgesine, 2 şişe bel gölgesine, 1 şişede kalbin tam arka bölgesine yerleştirilir. Neşter ile ufak çizikler yapılan bu bölgelere bastırılan şişelerin vakum etkisi ile enfeksiyonlu, mikroplu, virüslü, ödemli, irin ihtiva eden kısacası kirli kan dediğimiz ve hastalık taşıyan vücudun hiç bir işine yaramayan ve faydası olmayan kan çekilerek vücut pislikten temizlenir.

Hacamatın Faydaları Nelerdir: Hacamat ülkemizde çok bilinmese dahi son dönemlerde sadece hacamat yapmak için açılmış poliklinikler veya hastahane bölümleri bile mevcut. Özellikle Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de bir çok kurum hacamat hizmeti veriyor. Peki hacamatın faydaları neler bunları sıralamaya ne dersiniz?

1- Dolaşım sistemini rahatlatır. Zira sünnet olarak tavsiye edilen ve sizlere tarif ettiğimiz bölge tüm lan dolaşımın uğrak noktasıdır.

2- Vücut dinçleşir, yenilenir, yaşlanma gecikir, genç görünmeye yardım eder.

3- Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır. Bu sayede hastalıklara karşı kuvvet kazanırız.

4- Vücuttan pis kanla beraber zararlı gaz, toksinler ve fazla asitler dışarı atılır.

5- Tüm vücut ödemlerini çözer.

6- Kan üretimi ile görevli organları uyarır ve daha sağlıklı çalışmalarını sağlar.

7- Beyin, göz,  burun gibi baş bölgesinde bulunan organların çalışma fonksiyonlarını artırır.

8- Özellikle boyun tutulmaları, kulunç ağrıları ve kireçlenme ağrıları gibi sıkıntıları yok eder.

9- Psikolojik bir takım rahatsızlıklarda sinir sistemlerini rahatlatarak etki gösterir.

10- Bel ve boyun fıtığı durumlarında fıtık bölgesini rahatlatır ve ağrının azalmasını sağlar.

11- Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan migren ağrılarının kesin ve tek çözümüdür.

12- Diş eti çürümeleri, diş çürümesi, ağız kokusu ve diş eti hastalıkları gibi rahatsızlıklar sürekli hacamat yaptıranlarda asla olmaz.

Ayrıca not olarak şunu da ekleyelim; hacamat yaptıran insanlarda büyü, nazar, muska gibi etkiler ortadan kalkar. Kısacası sadece vücut sağlığı açısından değil, ruhsal sağlık açısından da çok önemlidir.

Bu yazı hacamatın zararları faydaları yararları faydası yapılışı videosu noktaları bölgeleri sözleri dindeki yeri nedir hacamat ne zaman yapılır neye iyi gelir ne işe yarar nerelere yapılır nerede yapılır ankara istanbul izmir bursa antalya erzurum eskişehir diyarbakır trabzon erzurum samsun kayseri konya gaziantep hacamat nasıl yapılır kesilir öğrenilir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz