Güneş Lekelerine Kesin ve Doğal Çözümler

Güneş Lekelerine Kesin ve Doğal Çözümler

Güneş ışınlarının cildimiz üzerinde oluşturduğu etkilerden birisi olan güneş lekeleri, derinin güneşin zararlı Ultraviyole (UV) ışınlarına doğrudan maruz kalması sonucu oluşan ciltteki kahverengi ve koyu lekelere verilen isimdir. Güneş lekeleri her yaştaki insanda görülebilir ve genellikle zararlı değildir. Özellikle açık cilt rengine sahip kişilerde ortaya çıkan cilt lekeleri nadiren de olsa esmer ten rengine sahip insanlarda da ortaya çıkabilir. Kadınlarda güneş lekeleri görülme sıklığı erkeklere nazaran çok daha yüksektir.Güneş lekeleri özellikle güneş ışınlarına maruz kalındığında kaşıntı yapabilir. Güneş lekeleri ile ilgili sorunları olan kişiler genelde dermatologlara giderler. Doktorların kontrolü neticesinde güneş lekelerinin zararlı olmadığı kanısına varılırsa bu durumda güneş lekelerine çözüm olabilecek bir çok yöntem denenebilir. Doğal çözümlerden tutun da kozmetik prosedürlere kadar uzanan geniş bir yelpaze içerisinde güneş lekelerinin tedavi şansı vardır. Aşağıda bu güneş lekelerinin doğal ve bitkisel tedavisi imkanlarının başlıcalarından sizlere bahsedeceğiz.

Güneş lekelerine bitkisel çözüm: Limon Kürü

Limonun içerisinde bulunan meyve asitlerinin güneş lekelerine ve ciltte ortaya çıkan aşırı pigmentasyon sorunlarına karşı etkili bir çözüm sunduğunu bilim adamları sıkça dile getiriyorlar. Bunun ne denli doğru olduğunu aşağıdaki basit ama etkili güneş lekesi bitkisel kürünü uygulayarak sizler de görebileceksiniz. Bunun için bir limonu dilimleyip ince dilimleri yüzdeki ve cildin diğer bölgelerindeki güneş lekeleri görülen bölgelere uygulayacaksınız. 10-15 dakika kadar limonları beklettikten sonra limondaki doğal bitkisel asitler cilt lekelerini açacak ve ciltte bulunan ölü derinin kalkarak yerine genç ve canlı cilt katmanlarının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Güneş lekeleri tedavisinde aloe vera yağı

Aloe vera yağı veya kremi olarak bilinen ürünün özellikle güneşe aşırı miktarda maruz kalınma durumlarından kaynaklanan güneş lekelerinin tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Aloe vera kreminin cildi yenileyici ve tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Aloe vera ile güneş lekelerinin bitkisel tedavisinde günde 2 kez sabah ve akşam leke olan bölgeye sürülmesi yeterlidir.

Güneş lekelerine yeşil çay maskesi

Güneş lekelerine doğal çözüm olan bir diğer bitkisel kür yöntemi ise yeşil çay poşetleri ile yapılan leke tedavisidir. Kaynar suya atılan yeşil çay poşetleri 3-5 dakika kadar bekletildikten sonra bir kumaşa sarılarak sıkılır. Daha sonra sıkılan çay poşetleri güneş lekeleri olan bölgelere tampon biçiminde uygulanır. Yeşil çayın antioksidan etkisi cildin kendini yenilemesini ve güneş lekelerine karşı doğal bir tedavi uygulamasını sağlar.

Güneş lekeleri doğal tedavisinde tereyağı kürü

Tereyağının yüzdeki güneş lekelerini geçirici etkisi yüzyıllardır bilinmektedir. Tereyağı kürü ile yüzde oluşan kahverengi lekeler oldukça hızlı ve kolay bir biçimde iyileşebilmektedir. Yüze sürülen saf tereyağı 5-10 dakika kadar bekletilir ve erimesine müsade edilir. Lekeleri giderici ve ciltte oluşan güneş pigmentasyonunu açıcı etkisi olan tereyağı kürünü gün aşırı uygulayabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.