Göz Sağlığına iyi Gelen Besinler

  • GÖZ HASTALIKLARI
  • Göz Sağlığına iyi Gelen Besinler için yorumlar kapalı
  • 1.084 kez görüntülendi

Göz Sağlığına iyi Gelen Besinler

Göz Sağlığına iyi Gelen Besinler

Duyu organları içerisinde belki de en fazla önemsenmesi gereken kısım gözlerdir. Bu yüzden diğer organlara verilen önem gibi göz sağlını da korumak için bir takım özel yiyecekler almak büyük bir önem taşımaktadır. Sağlıklı ve güçlü gözlere sahip olmak, hayatı daha güzel görebilmek adına gözler için özel besinler tüketilmelidir. Özellikle bilindiği üzere zaman ilerledikçe gözlerdeki bozulma artmaktadır. Fakat B ve C vitamini ile A (Bera Karoten) vitamini gibi besin kaynakları bu bozulma sorununu yavaşlatmak adına birebir etki yaptığı uzmanlar tarafından da sıkça dile getirilmektedir.

Diğer taraftan selenyum ve çinko ile birlikte lutein gibi birçok değişik besin kaynağı gözleri korumada ilk sıralarda bulunmaktadır. Gözlerde meydana gelen arpacın ya da bunun gibi farklı sorunlar ortaya çıktığı zaman göz üstüne sıcak çay uygulaması yapılmaktadır. Fakat bunlar ne kadar doğru ya da sağlıklı elbette tartışılır. Kısacası göz sağlığı için bazı besinlerin önemi büyüktür.

Göz İçin Besin Kaynakları

Bunları vitamin sıralamasına koyarak anlatmak belki daha açıklayıcı olabilir. İlk olarak E vitamini ile başlamak gerekirse bunların içerisinde badem ezmesi, fıstık ya da buğday tohumu ve ayçiçeği gibi besinler sayılabilir. C vitamini kaynakları ise kiraz, çilek, ahududu ve turunçgiller, kivi, brokoli ve lahana, karnabahar gibi yiyecekler bulunmaktadır. Çinko ve selenyum kaynakları gözleri daha sağlam hale getirebilmektedir.

A vitaminini kapsayan bu kaynaklar için fıstık, leblebi, istiridye ve birbirinden farklı deniz ürünleri ile kabak çekirdeği mutlaka tüketilmelidir.
Zeaksantin ve Lutein kaynakları adına ise ıspanak, şalgam ve kale gibi yaprakları koyu olarak bilinen yiyecekler belli bir sıklıkta tüketilmelidir. Özellikle de havuç, marul, mısır ve yeşil bezelye gibi yiyecekler bu kategorideki en önemli yiyecek sıralaması içerisindedir.

Göz Sağlığı Adına Bazı Uygulamalar

Göz, insan vücudu içerisinde en hassas bölgeler arasında yer almaktadır ve belli zamanlar ile birçok değişik sorunları sürekli olarak çıkarmaktadır. Bunları engellemek ya da en azından çıkmasını geciktirmek ve çok daha çabuk iyileşmesini sağlamak adına bir takım uygulamalar bulunabilmektedir.

Örneğin balık tüketiminin önemli büyüktür ve Omega 3 içeriği sarı nokta hastalığına ve göz kuruluğu için büyük bir önem taşımaktadır. Bunlar arasında somon, uskumru, alabalık ve ton balığı gibi değişik balık türleri bulunmaktadır. Gece görüşünü güçlendirdiği bilinen havuç ise göz için oldukça gerekli bir besin kaynağıdır ve bera- karoten içeriği sayesinde oluşabilecek gece körlüğünün önüne geçebilmektedir.

Özellikle hanımlar için gözaltı torbaları yaş ilerledikçe kendisini daha fazla gösterdiği için rahatsız edici bir hal alabilmektedir. Bunun için buzdolabından çıkarılmış soğuk bir salata dilimi gözlere bastırıldığında şişlikleri aldığı kanıtlanmıştır.
Kısacası göz için bu besin kaynakları belli bir oranda tüketilmeli ve aynı zamanda arpacık gibi sorunlar adına doktorun tavsiye ettiği ilaçları kullanmak en doğru işlem olacaktır.

Bu yazımızda sizlere Göz Sağlığına iyi Gelen Besinler hakkında bilgiler verdik umarız faydalı olmuştur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.