Göz Yorgunluğu

Göz Yorgunluğu

Uzmanlar, özellikle bilgisayar kullanım oranlarının arttığı günümüzde fazla televizyon izlemenin ve bilgisayarın başında çok uzun süreler çalışmanın gözler için çok büyük tehlikeler doğurduğunu

belirtiyor.

Göz yorgunluğuna neden olan önemli etkenlerden birinin de hatalı aydınlatılmış ortamlarda kitap okumak olduğunu belirten uzmanlar, göz yorgunluğu için alınabilecek önlemleride sıralıyor.

Televizyon, video oyunları ve bilgisayarlar sayesinde, göz yorgunluğundan yakınan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle çocuklarda günümüzde baş, boyun ve sırt ağrılarının nedeni olarak, bu gerginlik gösteriliyor.

Op. Dr. Tülay Kılıç, “Diğer hastalıklarda olduğu gibi bunda da doktora başvurmadan alınacak önlemler, yapılabilecek egzersizler var” açıklamasında bulunuyor.

Göz yorgunluğuna karşı alınabilecek önlemler
-Ekran karşısında saatlerce kalıp TV seyretmekten kaçının. Sık sık gözlerinizi daha uzakta ki cisimler üzerinde odaklaştırın. İyi bir aydınlatmada okuyun ya da çalışın ve düzenli aralıklarla gözlerinizi doktora muayene ettirin. Gözlerdeki gerginliği atmak için, aşağıdaki egzersizleri uygulayabilirsiniz.

-Başparmaklarınızı kullanarak burnun üst bölümüne masaj yapın. Diğer parmaklarınızla hafif hafif alnınıza dokunun.

-Baş ve işaret parmaklarınızı kullanarak, burun kemerine masaj yapın. Önce yukarı, sonra aşağı doğru bastırın.

-İki elinizin işaret ve orta parmaklarını burnunuzun iki yanına koyun. Orta parmaklarınızı kaldırıp, işaret parmağınızı kullanarak elmacık kemiklerinize masaj yapın. Başparmaklarınızı bu sırada çenenin altına dayayın.

-İki baş parmağınızı, iki şakağınızın üzerine koyun. Parmaklarınızı kıvrık tutarak, göz kapaklarının çevresini hafif ovuşturun. Bunun için burundan başlayıp, kenarlara doğru gidin. Sonra tam ortasını, gözbebeğin üzerini ovuşturun.

Dr. Kılıç; ‘Uzun süre bilgisayar veya TV başında vakit geçiriyorsanız, bir göz hekimine mutlaka başvurun. Çünkü gerekli görülürse uygun bir gözlükle daha rahat olabilirsiniz. Özellikle bilgisayar kullanımında anti reflektif gözlük camları çok rahatlatıcı olmaktadır’ diye hatırlatıyor.

Bu yazı göz yorgunluğu neden olur, göz yorgunluğu belirtileri, göz yorgunluğunun nedenleri sebepleri, göz yorgunluğu nasıl geçer ne iyi gelir bitkisel çözüm tedavisi konusunda yazılmıştır.

göz yorgunluğu, göz yorgunluğu nasıl geçer, göz yorgunluğu nasıl giderilir, göz yorgunlugu belirtileri, göz yorgunluğu nedir, gözlerdeki yorgunluk nasıl giderilir, göz yorgunluğunu giderme, göz yorgunluğu neden olur, yüz yorgunluğu nasıl giderilir, goz yorgunlugu ıcın

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz