Körlüğe Neden Olan Hastalıklar

Körlüğe Neden Olan Hastalıklar

Körlüğe Neden Olan Hastalıklar

Körlüğe Neden Olan Hastalıklar. Körlük, basit adlandırılması ile insanların görme yeteneklerini kısmi olarak kaybetmeleri olarak adlandırılmaktadır. Görme duyusu her insan için birçok yaşamsal faaliyetlerden daha üst sırada yer almaktadır. Her ne kadar değerli bir organ olarak görülse de gerekli değer ve bakıma sahip olamayan gözler en ufak bir sorunun oluşmasında dahi doktor kontrolünden geçirilerek kontrol altına alınmalı tedavi edilmelidir. İnsanların bazı dönemlerde maruz kaldığı hastalıklar yan etkileri nedeni ile gözde çeşitli rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olmakta. Hatta bazı hastalıklar etkilerini o kadar güçlü hale getirebiliyor ki insanlarda görme sorunlarının meydana gelmesine neden olabiliyor. Bu yazımızda körlüğe neden olan hastalıklar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığının herhangi bir şekilde kendi alanından başka zararları olmadığı söylenir. Eğer şeker kontrol altına alınmaz, gerekli tedavisi sağlanamaz ise etkisini birçok organ üzerinde gösterebilmektedir. En büyük etkisini gözde meydana getiren bu hastalık kişilerde kalıcı körlük durumunun meydana gelmesine neden olmakta. Şekerin anlık olarak yükselmesi ya da düşmesi göz damarlarında bulunan sinirlerin kötü etkilenmesine neden olmakta. Şeker hastaları belirli süre aralıkları ile göz muayenelerine de gitmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon Körlüğe neden olan hastalıklar arasında en önemli bölümü oluşturmaktadır. Vücut içerisindeki tüm damalarları etkilediği gibi göz damarlarının da tıkanmasına, görme sinirlerinin büyük oranda etkilenmelerine neden olmaktadır. Yine şeker hastalığına sahip kişiler gibi belirli aralıklarla göz damarlarının durumlarını kontrol ettirebilmek adına uzmanlar ile iletişime geçmeleri önerilmektedir.

Katarakt

Daha çok belirli bir yaş grubu üzerindeki kişilerde görülen katarakt, belirli bir aşamadan sonra görme problemlerinin meydana gelmesine neden olmakta. Tamamen göz hastalığı olarak adlandırılan bu rahatsızlığın ilaç ya da vb. maddeler ile tedavisi mümkün değildir. Cerrahi operasyonlarla tedavi edilen katarakt, körlük durumunun meydana gelmesinden önce müdaheleye maruz kalmalıdır.

Göz Tümörleri

Çok nadir olarak görülen Göz Tümörleri Körlüğe neden olan hastalıklar arasında en tehlikeli olanı olarak gösterilmekte. Göz kapağının dışında ya da iç tarafında gelişen tümörler kısmi olarak gözün tahrip olmasına neden olmaktadır. Erken teşhis ile cerrahi operasyonlar ile alınan tümörler göz sağlığının tekrar kazanılmasını sağlamaktadır. Eğer cerrahi müdahale gerçekleşme tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa dönüşebilmektedir.

Göz Tansiyonu

Körlüğe neden olan hastalıklar arasında tespit edilmesi en zor olanı Göz Tansiyonu olarak gösterilmektedir. Genellikle kendidini körlük başladıktan sonra gösteren bu tansiyon türü tedavi edilmesi imkansız zararlar meydana getirmektedir. Uzmanlar, 40 yaşını aşmış her bireyin belirli aralıklar ile göz kontrolünden geçerek herhangi bir belirti olup olmadığını muhakkak öğrenmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Körlüğe neden olan hastalıklar genel olarak genetik yollar ile insanlara aktarılan hastalıkların bir yan etkisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Görme sorunu meydana getirecek hastalıklar kendilerini büyük oranda gizlemektedir. Bu nedenle belirli aralıklar ile doktor kontrolünden geçilmesi önemli bir tedavi ve teşhis yöntemi olduğunu ifade edebiliriz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz