Geniz Eti Ameliyatı

Geniz Eti Ameliyatı

Geniz eti, bademciklere benzer şekilde görev yapan bir dokudur ve burnun gerisinde yerleşmiştir. Geniz eti büyüdüğü veya iltihaplandığı zaman bazı problemlere yol açabilir.

Geniz eti nedir?

Geniz eti, üzüm salkımına benzer şekilli ve burun ile boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur. Geniz eti, burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretir.

Eğer çocuğunuzda sürekli ya da sık tekrarlayan geniz eti büyümesi veya iltihabı varsa, doktorunuz geniz etinin ameliyatla alınmasını önerebilir. Çocuklar geniz eti alındıktan sonra daha sık hastalanmazlar; çünkü, vücutta geniz eti gibi görev yapan başka dokular aynı fonksiyonları yeterince yapabilirler.

Büyümüş yada iltihaplı geniz etinin belirtileri nelerdir?

· Burundan nefes almakta güçlük
· Sürekli ağızdan nefes alma
· Burun tıkalı gibi genizden konuşma
· Nefes alırkan ses çıkması
· Uyku sırasında horlama
· Uyku sırasında birkaç saniye süreyle nefesini tutma

Geniz Eti Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Tonsil (bademcik) ve adenoid (genizeti) hem enfeksiyonlara hemde büyüklüklerine bağlı olarak bazı sorunlara yol açabilirler. Sık geçirilen enfeksiyonlar, hem hastanın günlük yaşamını etkiler, hem de sık ilaç kullanımına neden olur.Enfeksiyonların en önemli sonuçları, kalp kapakçıkları, eklem ve böbreklerin risk altında olmasıdır.

Aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçı varsa geniz eti ameliyatı önerebilir:

· Nefes alma güçlüğü
· Uyku apnesi
· Sık tekrarlayan geniz eti iltihabı
· Konuşma bozukluğu

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz