Dişleri Güçlendirmenin Yolları Nelerdir

Dişleri Güçlendirmenin Yolları Nelerdir

Yaşadığımız teknoloji çağında ve gelişen bilim dünyasında bakıldığı zaman tıp alanında da bir çok gelişim yaşandı. Tıp alanında bakıldığı zaman günümüzde artık dişlerdeki sorunlar için tamamen kökten çözüm değil, o sorunların oluşumunu engellemek konusunda da önemli adımlar atıldı. Kalıcı ve süt dişleri güçlendirmek için koruyucu uygulamalar geliştirilmeye çalışılırken, bir yandan da fissür ve fluorid uygulamalar uygulanmaya başlandı.

Fluorid ve Fissür Uygulamaları Nedir

Fluorid, diş macunlarının içerisinde de yer alan ve dünya genelinde kullanılarak çürüklerin oluşumunu engellemeye yardımcı olan bir maddedir. Bu madde, dişlerin yapısına katılarak dişlerin minesinin aside karşı daha dirençli halde olmasını sağlıyor. Günde 2 defa yapılan diş fırçalama işleminde zaten her gün düzenli olarak fluorid uygulanıyor. Tabi bu uygulama yetişkinler ve çocuklar için değişiklik gösterir. Çocuklarda bu uygulama kontrollü bir şekilde uygulanmalıdır.

Br diğer koruyucu uygulama da fissür adı verilen örtücüdür. Bu örtücüler, ilk kalıcı azı dişlerine yapılan bir uygulamadır. 6 yaş dişlerine uygulanan bu örtücü, bakteriler dişe yerleşmeden koruma görevini görür. 6 yaş dişleri çıkar çıkmaz uygulanması gereken bu örtücü hem fiziksel hem de içerisindeki maddeler sayesinde çürük oluşumunu büyük oranda etkiler. Ayrı ayrı her diş için ortalama 1 dakika süresi olan ve dişlerde hiçbir ekstra bir madde kaldırmadan yapılan oldukça eğlenceli ve son derece de pratik olan bu uygulama, uzman doktor kontrolünde mutlaka yapılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz