Filtre Kahvenin Faydaları Nedir Nasıl Yapılır

  • SAĞLIKLI BESLENME
  • Filtre Kahvenin Faydaları Nedir Nasıl Yapılır için yorumlar kapalı
  • 915 kez görüntülendi

Filtre Kahvenin Faydaları Nedir Nasıl Yapılır

Benimde son zamanlarda favori içeceğim olan filtre kahve hakkında bahsetmek istiyorum bu yazımda.

Sizlere çok detaya girmeden filtre kahvenin tanımını, tarifini ve faydalarını kısa kısa anlatmaya çalışacağım.

Damla demleme yöntemi olarak da bilinen filtreleme yöntemi kullanılarak hazırlanan kahve çeşidine filtre kahve adı verilir. Orta kalınlıkta çekilmiş kahve çekirdeklerine sıcak su temas etmesi ile çekirdeklerin içeriğindeki aroma ve yağ asitlerinin suya geçmesi yöntemi ile elde edilen bu kahve türü, bol miktarda kahve tüketmek isteyenler için son derece idealdir. Damak tadına göre diğer kahve türlerinde olduğu gibi sütlü, sade ya da şekerli olarak hazırlanabilen filtre kahvelere zaman zaman farklı malzemeler de eklenip değişik tatlar elde edilebilir.

Filtre kahve yapımı çay demlemeye benzer bir kahve türüdür. Genelde özel kahve makinesi ya da filtreli presli demliklerde hazırlanan filtre kahve için orta kalınlıkta kahve çekirdekleri kullanılır. Çok kalın çekirdekler, sıcak sudan fazla etkilenmeyip tam kahve tadını veremeyeceği gibi ince kalınlıkta olanlar kahve filtresini tıkayıp zarar verebilir. Kahve için kullanılacak olan kahve çekirdeğinin yanında suyun da önemi büyüktür. Filtre kahve yapımı için mutlaka çeşme suyu yerine içme suyu olarak kullandığınız sudan kullanmalısınız.

Filtre kahve yapımı için gerekli malzemeleri hazır ettikten sonra ilk olarak kahve makinesinin demleme gözüne her fincan için 1 yemek kaşığı kadar filtre kahve koyun. Hazırlamak istediğiniz fincan sayısına göre suyu ocakta kaynatın. Kaynayan suyu 2 dakika kadar bekletip kahve çekirdeklerinin üzerine yavaşça dökün. Kahveler ile suyun birleşmesi için 5 saniye kadar kaşık ile karıştırın. Sonrasında makinenin kapağını kapatın ve 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

Filtre kahvenin birçok faydası vardır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

Alkolün aksine filtre kahve karaciğeriniz için oldukça faydalıdır. Günde 3,4 bardak filtre kahve içen kişilerde siroz olma riski 80% azalmaktadır. Aynı zamanda yine aynı miktarı tüketen kişilerde karaciğer kanseri riski de 40% oranında düşmektedir.

Kahveyi içtikten 45 dakika içinde kafein beyninize ulaşmış olur ve noradrenalin ve dopamin salgılanmaya başlar. Bu maddeler, sizin çevreye karşı olan duyarlılığınızı arttıracaktır. Bu sayede anlık tepkileriniz, hafızanız, enerji seviyeniz ve ruh haliniz yükselecektir.

Metabolizmanızı 11% oranında hızlandırmaktadır. Aynı zamanda kafein iyi bir yağ yakıcıdır. Yağ yakıcı birçok ilaç içerisinde kafein maddesi bulunmaktadır. Kilolarınızdan kurtulmak için mutlaka spor yapın ama bunun yanında filtre kahve içmeyi de ihmal etmeyin..

İçilen kahve ile vücudunuza birçok antioksidan madde almış olursunuz. Bunlardan bazıları b2, b3 ve b5 vitaminleri, manganez, magnezyum ve potasyumdur.

Parkinson hastalığı dopamin seviyesindeki azalmadan kaynaklanabilmektedir. Düzenli içilen kahve dopamin seviyenizi sürekli yüksek tutacaktır ve bu hastalığa yakalanma riskinizi 32-60% oranında azaltacaktır.

Dopamin seviyenizi yükseltecek her türlü şey de sizi mutlu edecektir. Günde 2, 3 bardak filtre kahve içen kişilerin depresyona yakalanma riski 20% oranında düşmektedir ve hatta intahar girişimini 50% oranında önlemektedir.

filtre-kahve-nedir

Tüketilen kahve kalp sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Günde içilen 2-3 bardak filtre kahve 30 dakika yürüyüşe eş değerdir ve buda kalp sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Kahve idrar söktürücü bir içecektir. Buda vücudunuzdan birçok zararlı bakterinin dışa atılması demektir. Kahve içen insanlar daha az hasta olmaktadır.

filtre-kahvenin-faydalari

Bu yazı filtre kahvenin faydaları yararları farkı diğer adı ingilizcesi nedir ne kadar bekler nasıl içilir nasıldır nasıl yapılır içilir öğütülür makinesi kağıdı kaç para satın al sipariş ver kaç kalori zayıflatır mı özelliği tarifi tadı yapımı uyku açar mı yağ yakar mı demliği hunisi fiyatları çeşitleri hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

mayoz bolunme nasıl olur, mitoz bolunme nasıl olur, sporun faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.