Etli Bamya Tarifi

  • SAĞLIKLI YAŞAM
  • Etli Bamya Tarifi için yorumlar kapalı
  • 800 kez görüntülendi

Etli Bamya Tarifi

Etli Bamya Yemeği Nasıl Yapılır

BAMYA
Bamya, Ebegümecigiller familyasından sebze olarak yenilen bir bitkidir. Bamyanın çekirdeği az olan türleri makbuldür. Yazları taze olarak yenilen bu sebzenin de kışları kurutulmuş cinsi kullanılır. Kurutulan Amasya bamyası mi¬deye iyi gelen, sindirimi hafif bir besindir. İçinde demir, fosfor, kalsiyum, potasyum gibi madenler de bol A, B1, B2 ve C vitaminleri olan bamyanın kalorisi de düşüktür. Yani şişmanlatmayan değerli bir besindir. Çocuklar genellikle taze bamyayı pek sevmezler. Pek çok sebze gibi onları bamya yemeklerine de alıştırmalıdır.

Etli Bamya Tarifi İçin Gerekli Malzemeler :

1 kilo taze bamya, temizlenmiş

500 gram koyun eti
1 büyük domates
3 adet orta boy soğan
1 çorba kaşığı yemeklik yağ veya margarin 1 salkım koruk
3 çorba kaşığı sirke Su ve Tuz
Yapılışı : Soğanlar doğranır. Tencereye yağ konulur. Önce kuşbaşı etler yağda 4 dakika kadar çevrilir. Sonra soğan da tencereye ilave edilir. 4-5 dakika yağda çevrilir. Olgun domates parça parça kesilerek tencereye atılır. Ateş kısılır. 10 dakika sonra kaba beş bardak ılık su ilave edilir. Bamyalar iyice tuzlanır, sonra sirkeyle ovulur. Bamyalar iki, üç defa sudan geçirilip çalkalanarak tencereye atılır. Koruğun suyu da sıkılarak tencereye konur. Biraz daha su ilave edilerek harlı ateşte bamyalar yumuşayana kadar yemek pişirilir. Koruk yerine istenirse bir limonun suyu ilave edilir. Bu yemek altı kişiliktir.

Kuru bamya Malzemesi :
200 gram kuru bamya
250 gram yağlı koyun eti
1 çorba kaşığı yemeklik yağ veya margarin
3 baş soğan
1.5 limonun suyu
1 adet havuç
Tuz
Yapılışı : Soğanlar ince doğranır. Soğanlar tencereye konulan yağda çevrilerek, öldürülür. İnce ince kesilmiş havuç da kaba atılarak hafifçe kavrulur. Sonra et yağda kavrulur. Kaba bir bardak ılık su konur. Ateş kısılır; et, soğan, havuç yirmi dakika kadar pişirilir. Bamya ayrı kapta limonlu bol suda on dakika kadar kaynatılır. Sonra kap ateşten alınır. Bamyanın üstüne iki bardak soğuk su dökülür ve bir saat bekletilir. Takılı olduğu ipler çıkarılır. Bamya et kabına atılır. Tuz konur. Bir limonun suyu da ilave edilerek pişirilir. İstenirse kuru bamya etsiz de yapılır. Bu durumda malzemeden sadece et çıkartılır. Verilen tarife göre pişirilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.