Elma, Tarçın, Anason ve Karanfilden Şifalı Çay Yapımı

Elma, Tarçın, Anason ve Karanfilden Şifalı Çay Yapımı

Çaylar sıvı tüketmek için olduğu kadar, içlerine koyduğunuz malzemelerin şifa verici ve iyileştirici etkilerinden yararlanmak için de dört dörtlüktürler. Şimdi size; elma, tarçın, anason ve karanfil ile yapabileceğiniz, lezzetli olduğu kadar sağlıklı da olan bir şifalı çay tarifi vereceğiz.

Elma Çayının Özellikleri

Elma çayı, bu lezzetli meyvenin besinlerini elde etmenin kolay ve mükemmel bir yoludur. Elma iyi bir A vitamini ve potasyum kaynağıdır. Bu meyvenin küçük bir porsiyonu 159 mg potasyum ve 73 IU (uluslararası birim) A vitamin içerir. Elma çayı içtiğinizde, meyvenin özellikleri aktif kalır, bu nedenle harika bir bitki çayı seçeneğidir.

Tarçın Çayının Özellikleri

Tarçın, afrodizyak bir baharat olmasının ötesinde, cinnamtannin B1 bileşeni içerir, bu sebeple özellikle açken içildiğinde diabeti önlemeye ve de tip 2 diabet hastalarında glukoz regulasyonuna yardımcı olur. Bu kadarla da kalmıyor, tarçın çayı içerdigi demir, besin lifi ve kalsiyum ile sindirim sistemine yardımcı olur. Kan kolesterolünü düşürmede faydalı olduğu da kanıtlanmıştır.

Anason Çayının Özellikleri

Aromatik bir çay olmasının yanısıra, tıbbi bir bitki çayıdır. Tedavi edici özelliklerinin arasında, sindirim sistemini iyileştirme kabiliyeti bulunur. Antiinflamatuar, balgam sökücü ve öksürük kesici özellikleri vardır ve anksiyete ve sinir yatıştırmaya faydalıdır. Adet dönemlerini düzenlemede bile faydası vardır.

Karanfil Çayının Özellikleri

Karanfil çayı oleoresin içerdiğinden siğillerin yol açtığı vajinal enfeksiyonlarla savaşan mükemmel bir bitki çayıdır. Ağız sağlığı için de tedavi edici özellikleri vardır: plak oluşumunu önler ve dişeti ağrısına iyi gelir. Ayrıca, metabolizmayı aktive eden ve yaşa bağlı rahatsızlıkları önleyen antioksidan özelliklere sahiptir.

Çayı nasıl yapabilirim?

İçindekiler

– Herhangi çeşit bir elma
– Yıldız anason
– Bir karanfil
– Bir tarçın çubuğu
Su
Şeker veya tercih ettiğiniz bir tatlandırıcı

Malzemeler

– Orta boy tencere
– Süzgeç
– Sürahi
– Bıçak

Yapımı:

cay-yapimi
Elmayı yıkayın ve mutfak bıçağı ile küçük parçalara ayırın. Kabuğunu soymayın ama sapını ve çekirdeklerini çıkarın.
Orta boy bir tencerede elma parçalarını yaklaşık 5 fincan suda 5-6 dakika kadar kaynatın.
Karanfil, tarçın ve anasonu ekleyin ve 8 dakika hepsinin beraber demlenmesini bekleyin.
Karışımı süzgeçten geçirerek sıvıyı bir sürahiye doldurun. Sonra, yaklaşık yarım fincan şeker veya istediğiniz bir tatlandırıcı ekleyin. Sıvıyı tahta bir kaşıkla şeker eriyene kadar iyice karıştırın. Eğer tatlandırmak istemezseniz bu gerekli değil elbette.

Çayınız servise hazırdır. Yaptığınız çayın kalanını buzdolabında 3 güne kadar muhafaza edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz