Akciğer Kanserinin Belirtileri-Akciğer Kanseri Belirtisi

Akciğer Kanserinin Belirtileri-Akciğer Kanseri Belirtisi

Akciğer kanseri denilince akla ilk olarak sigara tiryakiliği gelir. Gerçekten de sigara içenlere özel denilebilen bir kanser türü olan akciğer kanserini bu denli tehlikeli yapan şey ise ilk evrelerinde pek belirti vermeden ilerlemesi ve hastalarda belirti vermeye başladığında ise kanserin 3. faza gelmesidir. Akciğer kanseri olanların 4 te 3 ü hastalık ilerledikten sonra doktora gelmekte ve bu nedenle de kanserde hayat kurtarıcı olan erken teşhis imkanını ve ameliyatla kanserli dokunun çıkartılması olanağını ellerinden kaçırmaktadır. Toplumumuzda erkeklerin % 60 ı , kadınların ise % 20 si sigara tiryakisi olduğuna göre akciğer kanseri belirtileri hakkında bilgi edinmek gerçekten büyük bir önem taşımaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi akciğer kanserinde erken teşhis ve bunun akabinde yapılan akciğer cerrahisi, kanserli dokunun vücuttan uzaklaştırılması ile hastaların normal yaşamlarına dönme imkanını artırmaktadır.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir

Özellikle sigara, puro vb. tütün mamülleri içen, asbest gibi kanserojen maddelerin kullanıldığı iş alanlarında çalışan, yer altında çalışmak zorunda kalan ve bu nedenle akciğer kanserinin bir diğer nedeni olan radon gazına maruz kalan kişilerin diğer insanlara nazaran akiğer kanserine yakalanma riski onlarca kat daha yüksektir. Akciğer kanseri her ne kadar başlangıç sürecinde ciddi belirtiler vermeyen bir hastalık olsa da hastalar genellikle ağızdan kan gelmesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, ses kısıklığı gibi şikâyetler ortaya çıkınca bir hekime görünmektedir. Ancak bu şikayetlerin ortaya çıktığı dönem ise kanserin akciğer dokularına yayılmasının hız kazandığı aşamadır. Akciğer filmi çekimi de bu dönemde akciğer kanserinin belirtisi olan akciğerlerdeki lekeleri belli belirsiz tespit edebilmektedir.

Akciğer kanserinin belirtileri, diğer yandan ciğerde oluşan tümörün bulunduğu bölgeye ve yayıldığı alana göre de değişiklik göstermektedir. Tümörün ciğerdeki başka dokulara yayılması yani metastaz etmesi de kendine has bir takım belirtileri gösterebilmektedir. Tümörün akciğer haricinde diğer dokulara yayılması durumunda ise öksürük, kanama, göğüs ağrısı, nefes darlığı, hırıltılı solunum, iştahsızlık, hâlsizlik ve kilo kaybı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu gibi akciğer kanserinin belirtileri, kanser hücrelerinin artık akciğerden plevra adı verilen göğüs boşluğuna ve diğer çevre organlara bulaştığının göstergesidir. Şimdi yayılma aşamasında Akciğer Kanserinin Belirtileri nelerdir ayrıntılı bir biçimde ele alalım:

Öksürük Akciğer Kanserinin Belirtisi Mi?

Öksürük sadece akciğer kanserine has bir belirti değildir. Akciğer ve ak ciğer dışı solunum yolları ile ilişkili pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Sigara içenlerde de karakterize bir durum olan öksürük, pek çok sigara tiryakisi tarafından olağan karşılandığı için sigara öksürüğü adı verilen bu durum pek olağan karşılanır. Ancak yıllarca sigara içmiş ( en az 15-20 yıl) kişilerin bu tür öksürüklere karşı uyanık olması gerekmektedir. Antibiyotik kullanımı ile iyileşmeyen, gittikçe şiddetlenen, uzun zaman süren, balgamlı veya kanlı olabilen, geceleri hastayı yatağından bile uyandırabilecek şiddette olan öksürükler akciğer kanseri belirtisi olabilir. Öksürük ayrıca bronşit adını verdiğimiz bronşiyal enfeksiyonlarda da sıkça görülen bir durumdur. Bronşit öksürüğü genelde sarı ve yeşil, bazen de kanlı balgam ile birlikte görülür. Akciğer kanserinin başlangıç noktalarından birisi bronşlar olduğu için sigara tiryakilerinde görülen bronşit öksürüğü, ilaçla iyileşse bile akciğer kanseri olma ihtimali her zaman için dikkate alınmalıdır.

Ağızdan Kan Gelmesi ve Kanlı Balgam Akciğer Kanserinin Belirtisi Mi?

Ağızdan gelen kan, akciğer kanserinin ilerlemiş olduğunu gösterir. Yani kanlı balgam gibi şikayetler görülen hastalarda akciğer kanserinin ileri belirtisi olabilmektedir. Bu durumda hastalar genelde bu tür durumlarla yüzleşecek cesareti kendilerinde bulamazlar ve hastalık daha da ilerlemeye başlar. Elbette görülen her kanamada akciğer kanserinden şüphe etmek doğru değildir. Ancak bu konuda özellikle sigara ve tütün mamulleri içen kişilerin uyanık olmalarında fayda vardır.

Göğüs ağrısı Akciğer Kanserinin Belirtisi Mi?

Akciğer kanserinin en önemli belirtileri arasında göğüs ağrıları gelmektedir. Akciğer dokusu ağrıyı hissetmeyen bir doku olduğu için kanser vakalarının ilk aşamasında göğüs ağrısı hissedilmez. Ancak akciğerden diğer komşu dokulara yayılan kanser vakalarında ağrı görülür. Özellikle akciğerin dış kısmında ve tepe bölgesinde görülen akciğer kanseri belirtileri şiddetli omuz, kol ve sırt ağrıları ile kendisini belli eder. Ayrıca bu tür kanser hastalarında öksürük, balgam, kanama, nefes darlığı gibi diğer kanser belirtileri çoğu zaman ağrı ile birlikte görülemediği için, göğüs ağrısının daha çok romatizmal bir hastalıktan kaynaklandığı sanılır. Hastalığın akciğer zarına bulaşması durumunda ise derin nefes almaya çalışan hastalarda bıçak batması benzeri bir ağrı hissi oluşmaktadır. Kanserden kaynaklı olarak akciğerlerin iç kısımlarında bulunan lenf bezlerinin şişmesi ise künt bir göğüs ağrısına neden olmaktadır.

Akciğer kanseri hastalarında şayet hastalık kemikler, ve sinirlere kadar ilerlemişse bu durumda ağrı kesici ile hafifletilemeyen şiddetli ve kıvrandıran ağır göğüs ağrıları görülebilir. Bu tür ilerlemiş hastalarda ağrılar vücudun herhangi bir bölgesinde de ortaya çıkabilmektedir.

Nefes darlığı Akciğer Kanserinin Belirtisi Mi?

İlerlemiş akciğer kanserinin en tipik belirtisi nefes darlığıdır. Ancak nefes darlığı başka hastalıklarda da görülebilir. Özellikle kronik bronşit, amfizem, zatürre, emboli gibi solunum sistemi ve akciğerlere ilişkili hastalıklarda nefes darlığı şikayetleri görülebilir. Akciğer kanserinde ise yayılan tümörün nefes borusunu tıkaması ve solunuma mani olmaya başlaması nedeniyle nefes darlığı şiddetleri artmaktadır.

Hırıltılı Solunum Akciğer Kanserinin Belirtisi Mi?

Astım, kronik bronşit gibi hastalıklarda daha çok rastlansa da, akciğer kanserinin bir belirtisi olabilir. Bu, özellikle nefes alırken öter tarzda bir ses çıkması şeklindedir.

İştahsızlık, hâlsizlik ve kilo kaybı Akciğer Kanserinin Belirtisi Mi?

Tüm bu belirtiler, hastalığın geç döneminde kanser ilerlediğinde ortaya çıkar. Kilo kaybının fazla olması, ilerlemiş hastalık belirtisidir ve bu hastalar genellikle tedavilere iyi cevap vermeyebilirler.

Akciğer kanserinin göğüs boşluğunda yayılmasına bağlı belirtiler nelerdir

Akciğer kanseri, komşuluk yoluyla ya da lenf düğümlerini büyüterek çeşitli belirtilere yol açar. Bunlar da hep ilerlemiş hastalık belirtileridir. Ses kısıklığı, hıçkırık, yutma güçlüğü, kol ağrısı, yüzde ve göğsün üst kısımlarında kızarma ve şişmeler, boyun damarlarının genişlemesi bunların başlıcalarıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz