Etkileyici sağlık faydaları ve yoğun besin değeri nedeniyle dünya çapında çok popüler olan ve yaygın olarak tüketilen meyve sularından biridir. Kalp sağlığını ve sindirimi geliştirir, kanseri önler, vücudun detoksifikasyonunu artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, bilişsel sağlığı geliştirir, metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardım eder ve solunum sağlığını geliştirir.

 

Besin Değeri

C vitamini ve çeşitli B vitaminleri ile magnezyum, demir, kalsiyum, manganez ve bakır gibi birçok farklı mineraller de dahil olmak üzere, önemli besin maddelerini muhafaza eder. Fitokimyasallar, flavonoller ve prosiyanidinler içerir. İçerisinde bulunan doğal şeker sayesinde, tek bir bardağı günlük tüketilmesi gereken karbonhidrat miktarının yaklaşık % 10’unu karşılar. Potasyum, bu meyve suyunda bulunan en önemli mineraldir ve tek bir porsiyon ile günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık % 7’sini elde etmiş olursunuz.

 

Sağlığa Yararları Nelerdir?

Birçok sağlık yararına sahiptir, bunlar aşağıda ayrıntılı olarak verilmektedir.

 

Kalp Sağlığını Geliştirir

Yüksek konsantrasyonlarda potasyum içerir, bu da kalp sağlığınız için iyi bir haberdir. Potasyum, atardamarlarınızdaki ve kan damarlarındaki gerginliğin azaltılmasına yardımcı olabilen bir vazodilatördür. Ayrıca, bir bütün olarak kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur. Elma suyu, kalp krizi ve diğer kardiyovasküler rahatsızlıkların ana sebebi olan kolesterol oluşumunu da önler.

Astımı Tedavi Eder

Elma suyunda; solunum sistemini rahatlatan, boğaz ve akciğerlerdeki tahrişleri azaltan, astım ataklarını rahatlatan ve solunum yolu enfeksiyonlarını önleyen antienflamatuvar ve anti alerjik maddeler vardır. Bu sebeple, astım sorunu olanlar için yararlıdır.

 

Kabızlığı Önler

İçerisinde nispeten az bilinen, sindirim oranını artırabilen ve karaciğer fonksiyonunu destekleyen malik asit olarak adlandırılan bir madde bulunmaktadır. Elma suyundaki lif ve diğer uyarıcı minerallerle birlikte malik asit, kabızlık, mide krampları, şişkinlik ve ishal semptomlarını rahatlıkla giderebilir. Aynı zamanda sindirim sistemini düzenlemeye, kalın bağırsaktaki suyu çekerek ve kolonun içine iterek, dışkı hareketini kolaylaştırmaya yardımcı olan sorbitol içerir.

 

Kanseri Önler

İçerisinde bulunan ve polifenolik bileşikler olan prosiyanidinler ve kuersetin; vücudun serbest radikallerin etkileriyle savaşmasına yardımcı olabilecek son derece güçlü antioksidanlardır. Oksidatif stresi ortadan kaldırarak, kolon, meme ve deri kanseri riskini azaltmak için çalıştığı birçok çalışmada gösterilmiştir.

 

Cilt Bakımını Destekler

Antioksidanlar ve C vitamini ile dolu olduğundan, elma suyu cilt için çok faydalıdır. Akne, iltihap, yara izleri ve kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Erken yaşlanmayı önlediği de bilinmektedir. Kolajen üretimine yardımcı olarak, cildi daha yumuşak, esnek ve sağlıklı hale getirir.

 

Göz Sağlığını Geliştirir

Bu meyvede bulunan A vitamini göz sağlığını ve görme yeteneğini artırmaya yardımcı olur ve göz rahatsızlıklarının gelişmesini engeller.

Osteoporozu Önler

İçerisinde bulunan C vitamini, bor, demir ve diğer minerallerin varlığı nedeniyle kemik sağlığını geliştirdiği ve osteoporozu önlediği bilinmektedir.

 

Saç Bakımı İçin Mükemmeldir

Elma, saç uzamasını ve parlaklığını artırmaktan sorumlu prosiyanidin B2 adı verilen bir bileşik içerir. Bu bileşik, elma suyunu saç sağlığı için yararlı bir besin haline getirmektedir.

 

Diüretiktir

Elma suyu bir diüretiktir ve diüretikler vücuttaki fazla suyu idrar yoluyla atmaya yardımcı olur. İdrara çıkmayı teşvik ettiği için, şişlik ve ödemi önler.

 

İdrar Yolları Enfeksiyonu Riskini ve Semptomlarını Azaltır

Vücudunuzun pH seviyelerini dengeleyerek, idrar yolları hastalıklarına neden olan bakterilerin büyümesini engeller, böylece idrar yolu enfeksiyonuna bağlı ağrı oluşumunu da azaltmış olur.

 

Östrojen Seviyesini Yükseltir

Fitoestrojen denilen bir kimyasal ile yüklü olan elma suyu, östrojen seviyenizin azalmasını engeller ve böylece kadınlarda adet, üreme ve diğer kadınsal rutinleri düzenler.

 

Bağışıklığı Güçlendirir

Elma suyu, vücudun bağışıklık sistemi için çok önemli bir bileşen olan C vitamini bakımından çok zengindir. C vitamini, bağışıklık sistemini uyarmakla kalmaz, aynı zamanda oksidatif stresi önleyebilen ve enflamasyonu azaltan bir antioksidan bileşik olarak işlev görür.

Hafızayı Güçlendirir

Antioksidanlar kansere karşı korumaktan fazlasını yaparlar ve başta beyin olmak üzere, vücudun diğer bölgelerindeki oksidatif stresi de önlerler. Çalışmalar, bu meyve suyunda bulunan antioksidanların, özellikle Parkinson, Alzheimer ve demans gibi nörolojik hastalıkların riskini azaltabileceğini göstermiştir.

 

Metabolizmayı Hızlandırır

Uzun süreli araştırmalar, elma suyu tüketimini; daha ince bel çevresi, daha düşük vücut yağı düzeyleri, daha düşük kolesterol seviyeleri, daha az diyabet geliştirme riski ve daha düşük kan basıncıyla ilişkilendirmiştir. Bunların hepsi de metabolik sendrom olarak bilinen bir sorun için doğrudan etkili olan risk faktörleridir. Bu nedenle, metabolizmanızı optimize etmeye ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

 

Vücudu Temizler

Yukarıda da bahsedildiği gibi içerisinde bulunan malik asit; toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırarak, karaciğer fonksiyonunu geliştirebilir. Bu meyve suyu, yüksek oranda su tüketimi ile birlikte kombine edildiğinde, idrara çıkmayı teşvik edebilir ve vücudun ihtiyaç duymadığı fazla tuz ve yağın atılmasını sağlar.

 

Karaciğer Fonksiyonunu Geliştirir

İçerisindeki malik asit karaciğer fonksiyonunu geliştirebilir. Elma suyu, büyük miktarlarda su ile birlikte kullanıldığında, idrara çıkmayı teşvik edebilir ve vücuttan aşırı tuz ve yağın atılmasını kolaylaştırır. Bu meyve suyundaki yüksek alkali içeriği de aynı şekilde, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve vücutta iyi bir pH dengesini korur, böylelikle karaciğer temizleyici olarak davranır.

 

Yan Etkileri Nelerdir?

Elma inanılmaz faydalara ve harika bir beslenme profiline sahiptir, ancak bu meyve suyundan çok fazla tüketmek, aşağıdaki gibi çeşitli sorunlara yol açabilir:

 

  • Gastrointestinal problemler: Çok fazla tüketilmesi, ishalden kabızlığa ve aşırı şişkinliğe kadar çeşitli mide problemleri yaratabilir.

 

  • Böbrek taşı riski: Bu durum, önceden var olan böbrek problemlerini şiddetlendirebilecek oksalat varlığından kaynaklanır.

 

  • Diyabet riski: Nispeten yüksek şeker içeriği sebebiyle, özellikle diyabetik hastalar için, ılımlı olarak içilmesi önemlidir.