Çavdar ekmeği ve unun faydaları saymakla bitmiyor

  • SAĞLIKLI BESLENME
  • Çavdar ekmeği ve unun faydaları saymakla bitmiyor için yorumlar kapalı
  • 880 kez görüntülendi

Çavdar ekmeği ve unun faydaları saymakla bitmiyor

Çavdar ekmeği ve unun faydaları saymakla bitmiyor

Kilo Kaybı
Çavdar, sıklıkla kilo kaybı çabaları açısından buğday veya arpa için üstün bir tane olarak kabul edilir. Çavdardaki lif türü benzersizdir, su molekülleri ile aşırı derecede bağlayıcıdır, bu da kendinizi çok enejik hissetmenizi sağlar. Çavdar açlık duygusunu ortadan kaldırarak tokluk hissi verir.

Sindirim
Kilo kaybı bölümünde kısaca değinildiği gibi, çavdardaki diyet lifinin etkileyici bileşimi ve yoğunluğu kabızlıktan veya bağırsaklardan bir miktar tıkanıklığı olan biri için mükemmel bir ektir. Aşırı gazı azaltabilir, mide ağrısı ve krampları kolaylaştırabilir ve ülserler, safra taşları veya kolon kanseri gibi daha ciddi durumları önleyebilir.

Metabolik Performans
Kuopio Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, çavdarın, özellikle insülin veya diğer kronik genlere neden olabilecek zararlı , genlerin aşağı doğru düzenlenmesine neden olabileceğini göstermiştir. Aynı ailedeki diğer tahıllarla karşılaştırıldığında, çavdar, gen gelişiminin en erken safhalarında bile, hücrelerin metabolik performansımızı optimize etmenin en iyi yolu olduğu görülmektedir.

Kan Basıncı
Yüksek tansiyon veya aterosklerozdan muzdarip olursanız, diyetinize çavdar ekmeği eklemenin faydalarını göreceksiniz.

Kanseri önleme
Çavdar gibi tahıllardaki antioksidan aktivite araştırmalarının ilerlemesi çok umut vericidir. Fenolikler kesinlikle çavdarın içinde bulunur ve diğer gıdalardaki antioksidanlarla aynı olmamasına rağmen kanser ve kronik hastalıklar gibi şeyler de dahil olmak üzere insan vücudunda kesinlikle etkili olurlar. Aslında, çavdar meme kanseri, kolon kanseri ve prostat kanseri insidansının düşük olması ile bağlantılıdır.

Solunum Sağlığı
Çocukluk çağı astımı genellikle iyileştirilmesi gereken sağlık salgınları olarak göz ardı edilmesine rağmen, çavdar çocukluk çağı astımının gelişme olasılığını önemli ölçüde azaltabilir. Bir çok okulda yapılan araştırmalar, düzenli olarak çavdar gibi taneler alan çocukların diyetlerinde çocukluk astımı gelişme olasılığının% 60’dan daha az olduğunu , diyetlerinde tahıl içermeyen çocuklara göre daha fazla olduğunu gösterdi.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.