Acil Servislerde Uyulması Gereken Kurallar

Acil Servislerde Uyulması Gereken Kurallar

Acil Servislerde Uyulması Gereken Kurallar

Acil Servislerde herhangi bir durum veya rahatsızlık nedeni ile acil servise müracaat eden kişiler genellikle yanlış davranışları ya da kurallara uymamaları nedeni ile yerinde hizmet alamadıklarından şikayet ederler. Bu yazımızda hastalar, doktorlar, ve Acil Servis personelleri için ortak oluşturacak bir açıklama yazısı hazırlayarak nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Acil Servis Nedir?

Acil servisler, mesai dışında meydana gelen ağır hastalıkları tedavi edebilmek için kurulmuş bir yapıdır. Genellikle insanlar en küçük sorunlarında dahi bu merkezleri işgal edince bazı sorunlar oluşabiliyor. Alınan kurallar ile öncelik sıralamasının belirlenmesi bazı kişileri ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Beklemeye tahammül edemeyenler kişiler genellikle sorunlar çıkararak zoraki hizmet almak durumunda bırakır. Acil servislere baş ağrısı, kıymık batmaları, öksürük gibi sebeplerden dolayı gelen kişiler genel olarak bekletilir ve tedavileri önem arz eden kişilerden sonra gerçekleştirilir. Doktor muayenesi gerektirmeyen sorunlar için genellikle aile hekimleri ya da poliklinikler tercih edilmesi daha uygun görüldüğünü hatırlatmak istiyoruz.

Doktorların İşine Karışmak

Acil Servislerde yaşanılan sorunlardan en büyüğü doktorların işine karışılması dır. Genellikle tedavi şeklini ya da verilen ilaçları beğenmeyen kişiler, alternatif öneriler ile doktorları sürekli rahatsız etmektedir. İnsanların bildiği fakat kabul etmediği bir durum var. Bu insanlar bu hastalıkların tedavisi ve kullanılacak ilaçlar hakkındaki bilgileri yıllarca eğitim görerek, kitap okuyarak kazanmışlardır. Hastalıklar hakkındaki en uygun tedavi o an sağlanacak olup en iyi şekilde uygulanacağını bilmeniz gerekmektedir. Daha çok zehirlenme, grip gibi vakıalarda gerekli ön muayenelerin yapılıp risk faktörlerinin ortadan kaldırılması bazı hastalar için yeterli olmamaktadır. İçeriğindeki maddeleri, yan etkileri bilmeden sürekli bir serum isteği  bazen doktorların ve acil servis personellerin sinirlerine hakim olamamalarına neden olur.

Acil Servislerde yapılan hatalardan en büyüğü insanların doktorları robot olarak görmeleridir. Tutulan nöbetler genel olarak 24 saat olması nedeni ile kahve, çay ve yemek molaları bazı hastaların gözlerine batmaktadır. Acil servis nöbetleri ile hem psikolojik, hem fizyolojik bir yorgunluğa maruz kalan doktorların bir bardak su içmesi bile suç olarak görülür. Genelde yapılan yorumlarda ise hastaların uzun bir süre beklediği, doktorların bir keyifle çay kahve içerek onları beklettiği söylenir. Eğer bu mola süreleri olmaz ise sağlıklı bir reçetenin yazılamayacağı gibi uygun tedavi şartlarının da belirlenmesinin güç olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Acil Servislerde Yapılan bir diğer hata ise insanların Ambulansları bir servis aracı, bir taksi olarak görmelerinden kaynaklanmaktadır. Ambulans sadece gerekli durumlarda, hastaların hayati bir tehlike ile karşılaşmaları durumunda devreye giren bir sistemdir. Evde müdahale ihtiyacı duyan kişiler için uygulanan ambulans servisi kullanılmalıdır. Gelin beni evden alın, geri eve bırakın gibi servis işlemleri için ambulans aramaları gerçekleştirmeyin.

Acil Servislerde insanların yaptığı bir diğer hata ise rapor ya da izin istekleridir. Doktorlar, kişilerin sağlık durumlarına göre evde yatış durumları ile ilgili raporlar hazırlamaktadır. Sırp rapor alabilmek için acil servislerini rahatsız etmek birçok kişinin tedavisini geciktirebilir, sorunlar ile karşılaşmalarına neden olabilirsiniz.Eğer gerçek anlamda bir rapor ihtiyacınız var ise bunu aile hekimiz ile görüşerek çözmeyi deneyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Acil Servislerde Uyulması Gereken Kurallar hakkında bilgiler verdik umarız faydalı olmuştur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz