Elma Kabukları Kilo Vermeye Yardım Eder

  • ALTERNATİFTIP
  • Elma Kabukları Kilo Vermeye Yardım Eder için yorumlar kapalı
  • 537 kez görüntülendi

Elma Kabukları Kilo Vermeye Yardım Eder

Bir İngiliz atasözü olan, ”elma girmeyen eve doktor girer.” doğruluk payı bulunan bir sözdür. Ancak, muhtemelen asıl bilmediğiniz şey, elma kabuklarını yemenin kilo vermeye yardımcı olduğudur.

Elma kabuğunun faydaları

Elma kabuklarına o cila parlaklığını veren kimyasal bileşimin sağlığa birçok faydası vardır. Kas gelişimine katkı sağlamak, kilo kaybı ve korumasında yardımcı olmak gibi.

Elma kabuğunda, kas kaybını önleyen ursolik asit bulunur. Ursolik asit aynı zamanda kan şekeri ve kolesterol değerlerini dengede tutar, artmalarını engeller. Bu da demek oluyor ki günde bir elma gerçekten de sağlığınıza faydalı olabilir.

Elma kabuğunun önemi, hormonların insan vücuduna etkileri konusunda uzman, Amerikalı Dr. Adams’ın, yaşlı bireylerde meydana gelebilecek kas kayıplarını durdurup, tedavisi zor olan kırık ve çatlakların önüne geçecek bir ilaç için araştırmalara başlamasından sonra keşfedilmiştir.

Bu doktora göre kas kayıpları, hastalıklar ve ileri yaş ile yakından ilgili olup, iyileşme sürecini baltalamakta ve hastanın yatış süresini uzatmakta. Hatta bazı durumlarda, hastanın kaybına sebep olmakta. Kas kaybının önemi pek anlaşılmış değil, ve buna karşı bir ilaç da yok. Sorunu çözmek adına, Iowa Üniversitesinden Dr. Adams, kas atrofisi sırasında meydana gelen genetik değişiklikler üzerinde çalışmalar yaptı.

Dr. Adams kobay farelerine normal diyetleriyle birlikte düşük dozlarda bu bileşimden de verdi, ve onları sağlık testlerine tabi tuttu. Bulgular, bu küçük hayvanların kaslarının geliştiğini, bedenlerine olan hakimiyetin arttığını gösteriyordu. Ve bu artış elma kabuğunda bulunan bu maddenin miktarıyla doğru orantılı idi.

Ancak faydalar bunlarla da sınırlı değil. Elma kabuklarıyla beslenen farelerin kolesterole sebep olan ve atardamarı tıkayıp kalbe zarar veren kan yağlarında azalma görüldü. Vücut yağlarının da yaklaşık üçte birini kaybettiler.

Ursolik asidin aynı zamanda kas gelişiminin iki önemli faktörü olan insülin ve insülin benzeri gelişim faktörlerinin etkisini arttırdığı düşünülüyor. Doktor Christopher Adams bu sonuçları elde etmek için dengeli bir diyetin uygulanması gerektiğini vurguluyor.

Ursolik asit ağırlıklı olarak elma kabuklarında bulunmakla beraber, yabanmersini, kültür eriği, reyhan, güveyotu ve kekikte de bulunuyor.

Elma kabuklarını yemek vücudumuzdaki kahverengi yağ miktarını da çoğaltıp kalori yakımını ve bu sayede kilo kaybını da arttırmakta. Şimdi artık bunları siz de bildiğinize göre, bundan sonra her gün bir adet elma yemelisiniz. Besleyici olmasının yanında, kilo vermenize ve kas yapmanıza yardım etmesi de cabası.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.