El ve Ayak Terlemesine Bitkisel Çözümler!

El ve Ayak Terlemesine Bitkisel Çözümler!

Aşırı terleme, havanın sıcak olması , aktivite seviyeniz veya stres yüzünden çok fazla terlemenize sebep olur.Tıbbi terimlerle, aşırı terleme hiperhidroz olarak bilinir. Durum vücudun herhangi bir yerini etkileyebilir, ancak en yaygın alanlar ellerin avuç içi, ayak tabanı, koltuk altları ve yüzdür. Çoğu hastada aynı durumdan mustarip bir kardeşe ya da ebeveyne sahip olduğu için durum genellikle genetik yatkınlıkla bağlantılıdır.

Aşırı terlemenin altında yatan sebep, ter bezlerini tetikleyen sinirlerin fazla etkisidir. Bazı ilaçlar, menopozal sıcak basmaları, obezite, madde  kullanımı, düşük kan şekeri, aşırı aktif tiroid, kalp krizi , sıtma veya tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıklar tarafından tetiklenebilir. Besin yetersizliği, sağlıksız bir diyet ve hijyenik olmayan yaşam tarzıda aşırı terlemeye katkıda bulunabilir.

Hiperhidroz rahatsızlık verebilir, çünkü tipik günlük aktiviteleri aksatır ve kaygı veya utanç yaratır.

Uygulayabileceğiniz birkaç basit tedavi seçeneği ile bu sorunu hafifletebilirsiniz.

Terli avuç içi ve ayaklar için en iyi bitkiler ve yöntemler:

#gallery-1 {
margin: auto;
}
#gallery-1 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 33%;
}
#gallery-1 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-1 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

1.Mısır nişastası:

Hiperhidrozla başa çıkmak için evde uygulayabileceğiniz çarelerden biride mısır nişastası. Nem emmeye ve hoş olmayan kokuları nötrleştirmeye yardımcı olan doğal bir ter önleyici olarak çalışır. Artı, mısır nişastası sizinle dolaşmak için yeterince kolaydır, bu da çok seyahat eden insanlar için uygun bir seçenektir.
Eşit miktarda mısır nişastası ve karbonatı karıştırın ve eski bir pudra  şişesine koyun. Aşırı terleme olduğunda uygulayın Bu basit tarifi gerektiğinde kullanın.

2. Limon Suyu
Limon terli ellerin yanı sıra ayakları tedavi etmek içinde basit ve kolaylıkla temin edilebilen bir başka ilaçtır. Doğal deodorant olarak iş görür. Artı, limon bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur . Bir bardak suya 1 limonun suyu ilave edin. Bir bez yardımıyla terleyen bölgelere uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra banyo veya duş alın. Bunu haftada  3 kez uygulayın. Bir başka seçenek, bir limon parçasına biraz tuz serpip, etkilenen bölgeyi hafifçe ovunuz. Bu  uygulama ter bezlerinin aktivitesini yavaşlatır.
Not: Limon suyu kullandıktan hemen sonra cilde güneş ışınlarına maruz bırakmayın çünkü cildiniz ultraviyole ışınlara karşı daha hassas hale gelir.

3. Elma Sirkesi:
Terli avuç içi ve ayaklarla başa çıkmak için en etkili ev ilaçlarından biriside elma sirkesi.
Gözenekleri sıkılaştırarak aşırı terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olan doğal gergin özelliklere sahiptir. Ayrıca, suya ekleyip içildiğinde, elma sirkesi vücudun pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Artı, elma sirkesi , hiperhidrozun nedenlerinden biri olan vücudunuzun metabolizmasını obezite ile savaşmak için güçlendirir.
En çok terlettiği alanı ılık suyla durulayın. Ardından, bölgede biraz çiğ filtrelenmemiş elma sirkesini pamuk yardımıyla  uygulayın. Bir gece bırakın. Ertesi sabah banyo veya duş alıp biraz bebek pudrası uygulayın. Hassas cilde sahipseniz, elma sirkeli su ile eşit miktarda seyreltin ve sonra uygulayın.
Ayrıca, 1 – 2 çay kaşığı çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi ve biraz balı bir bardak ılık suya ekleyebilir ve günde iki kez içebilirsiniz.

4.Domates:
Domatesin soğuması ve sıkışması da terli ellerin ve avuç içi problemlerinin kontrolünde yardımcı olabilir. Doğal bir büzücü olduğu için, domates gözenekleri küçültür ve ter salgılayan kanalları tıkar. Domates suyu içmek bile vücut sıcaklığını düşürmenize yardımcı olabilir, bu da terlemeyi azaltır.
Bir domates dilimi kesip vücudunuzun aşırı terleme yaşadığınız alanlara sürün.
Alternatif olarak, yeni çıkarılan domates suyu vücudunuzun terli kısımlarına uygulayın ve 10-15 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın. Her gün bir kez yapın.
Ayrıca, bir hafta boyunca her gün 1 bardak taze domates suyu içebilir ve bir hafta boyunca yavaş yavaş dozajı 1 günde bir diğer güne kadar azaltabilirsiniz.


5.Siyah çay:
Sabah sıklıkla içtiğiniz sıradan siyah çay da hiperhidroz için etkili bir çaredir.Siyah çay, sıkı niteliklere sahip tanenler açısından zengindir. Bu, etkili bir şekilde gözenekleri tıkayabileceği ve aşırı terlemenin sızmasını önleyebilir. Ayrıca, taninler vücut sıcaklığını düşürmeye yardımcı olur, böylece aşırı terlemeyi azaltır.Nemli çay poşetlerini avucunuzun içinde 5 dakika tutun. Bunu günde 2 veya 3 defa yapın.
Alternatif olarak, kullanılmış çay poşetleri kullanarak siyah çayı derin bir kaseye dökün .  Soğumasına izin verin, sonra ellerinizi veya ayakları günde iki kez 30 dakika bekletin. Ayrıca, her gün 2-3 bardak siyah çay içmeyi unutmayın.

6.Çay ağacı yağı:
Çay ağacı yağı hiperhidroz için etkili bir başka ilaçtır. Doğal sıkışma özelliklerinden dolayı aşırı terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olur. Artı, antifungal özellikleri, çok fazla nemin neden olduğu mantar enfeksiyonu riskini azaltabilir . Bir kase ılık suya 4 ya da 5 damla çay ağacı yağı ekleyin.
Bu çözeltiye pamuk yardımı ile vücudunuzun etkilenen alanlarına sürün. Günde 2-3 kez tekrarlayın.
Not: Cildinize çay ağacı yağı uygulamadan önce, cildinizin küçük bir alanı üzerinde bir nokta testi yapın. Bazı insanlar bu esans yağına duyarlı olabileceği için bu önemlidir.

7. Adaçayı:
Adaçayı Güçlü büzücü özelliklere sahip olan bir diğer doğal ilaçtır. Aslında, terli elleri tedavi etmek için ve fazla yağların kurumasına yardımcı olur ve aşırı terlemeyi önler.
Ayrıca, adaçayı B vitamini ve magnezyum bakımından zengin olup, ter bezlerinde aşırı aktivitenin azalmasına yardımcı olur, veya 3 adaçayı çay poşetini büyük bir su kabına koyun. Kapağını kapatın ve 15 ila 20 dakika kadar demleyin. Terli ellerinizi günde 1 ila 2 kez 20 ila 30 dakika boyunca bu suda bekletin. Benzer şekilde bu suda terli ayaklarınızı ıslatın.
Buna ek olarak, her sabah aç karnına bir fincan sıcak adaçayı çayı içmek maksimum fayda sağlar. Çay yapmak için, bir fincan sıcak suya 1 çorba kaşığı taze veya kurutulmuş adaçayı yaprakları ilave edin ve 5 dakika kadar demleyin. Süzün tatlandırmak için limon suyu ve bal ekleyin.
Ayrıca, mümkün olduğunca günlük yemeğinize bu otu ekleyin. Not: Çok fazla ada çayı içmek baş  ağrısına neden olabilir.

8.Magnezyum:
Terli avuç içi ve ayakların nedenlerinden biri vücuttaki magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum aşırı terlemeyi önlemek için ter bezi aktivitesini kontrol etmeye yardımcı olur. Koku üreten kimyasalları nötralize eder.Bu nedenle, terleme kontrolü için, önce bir doktor tarafından magnezyum seviyenizi kontrol ettirin. Düşük magnezyum varsa, magnezyum bakımından zengin daha fazla gıdalar tüketin. Magnezyum bakımından zengin gıdalar badem, avokado, muz, fasulye, kabak çekirdeği, tofu, soya sütü, kaju fıstığı, ceviz, patates, yoğurt, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerdir.
Magnezyum sitrat takviyeleri (400 mg) almayı tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışın.

9.Aktif kömür:
Terli eller ve ayaklar sorunu ile uğraşmak için aktif kömür de deneyebilirsiniz. Aktif kömür vücudun nemini emerek aşırı terlemeyi önler . Sabahları boş bir midede bir çay kaşığı aktif kömürle bir bardak ılık su tüketin.oş bir karnında aktif kömür kullandıktan sonra ağrı ve kusma hissederseniz, yemeğini yedikten sonra yapın. Kullanmadan önce doktorunuza danışın. Not: bağırsak sorunlarınız varsa aktif kömür kullanmayın. Ayrıca, çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Ayrıca ;Ellerinizi ve ayağınızı 30 ila 45 dakika soğuk suda bekletmek, aşırı terleme sonucu birkaç saat rahatlama sağlayabilir.
Sıklıkla talk pudrası ile el ve ayaklar üzerine aşırı terlemenin azaltılmasına yardımcı olabilir.
Bakteri atmak için düzenli banyo veya duş alın.  Özellikle ayak parmakları arasında, banyo yaptıktan sonra ayaklarınızı iyice kurutduğunuzdan emin olun.
Doğal malzemelerden yapılan ayakkabılar ve çoraplar giyin.
Ayaklarınızı ve çoraplarınızı çıkararak zaman zaman ayaklarınızın nefes almasına izin verin.
Çoraplarınızı günlük olarak değiştirin .Peçete taşıyın, böylece ihtiyacınız olduğunda ellerinizi silebilirsiniz.
Mümkünse, ilk etapta aşırı ısınmaktan kaçının. Serin ve nemli kalmak için gün boyunca yeterince su iç. Eldiven, eldiveni ve ellerinizi kaplayan diğer maddeler gibi daha fazla terlemeye neden olan nesneleri kullanmayın. Petrol bazlı losyonlar ve cilt ürünlerinden kaçının.
Aşırı ter genellikle anksiyete ve stres tarafından tetiklenir sakin ve rahat kalın.
Baharatlı yiyeceklerin aşırı terlemeye neden olduğu bilinmektedir, bu nedenle bu gıdalardan uzak durun.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz