Çoban Çökerten Otu Nedir Ne işe Yarar

  • ALTERNATİFTIP
  • Çoban Çökerten Otu Nedir Ne işe Yarar için yorumlar kapalı
  • 1.352 kez görüntülendi

Çoban Çökerten Otu Nedir Ne işe Yarar

Pek çok bitkinin yanından geçsek bile adını ve faydalarını bilmediğimiz için tepkisiz kalıyoruz. Son zamanlarda çok kişi tarafından kullanılan bir bitkiyi tanıtmak istiyorum size. Çoban çökerten otu olarak bilinen bitki oldukça faydalı ve yararlı. Sizde yazımızı mutlaka okuyarak çoban çökerten çayının faydalarını öğrenmeli ve mutlaka çoban çökerten çayının tadına bakmalısınız.

Çoban Çökerten Nedir
Çoban Çökerten, Çakır Dikeni, Çoban İğnesi, Kokulu Sardunya, Turna Gagası, Deve Çökerten isimleri ile biliniyor. Anavatanı Güney Afrika’dır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetişmekte olan çokyıllık bir bitlidir.Girintili çıkıntılı yaprakları vardır, çiçekleri açık pembe, koyu pembe ve ya beyazdır. Genel olarak süs bitkisi olarak kullanılır. Çoban çökerten bitkisinin içeriğinde; sabit yağlar, rezin, alkoloitler bulunur. Genel olarak kullanım nedeni sindirim sistemini harekete geçirmek için ve hazımsızlık için kullanılır. Fakat bunun yanında insan sağlığı için pekçok faydaları vardır.

Çoban Çökerten Faydaları
* Vücüt direncini arttırıcı.
* Yüksek tansiyonu normal seviyeye çeker.
* Kadınlarda yumurtlama problemlerine karşı kullanılılır.
* Erkeklerde antrapoz belirtilerini azaltıcı,
* Erkeklerde testesteronu arttırıcı, dengeleyici ve normal seviyesini koruyucu,
* Erkeklerde sperm sayısı,miktarı ve haraketliliğini artırıcı etkisi vardır.
* İdrar söktürücüdür,
* Taş düşürücü etkiye sahiptir,
* Kolesterol düşürülmesinde etkilidir,
* Mide ve bağırsak gazlarının giderilmesinde kullanılır,
* İshali keser.

Çoban Çökerten Nasıl Kullanılır
Çoban çökerten bitkisi çay yapılarak içilir. Çoban çökerten çayı şöyle hazırlanır: Yarım litre kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı ( 2 gr ) kurutulmuş bitki tozundan dökülür ve 10 dk demlenmeye bırakılır günde iki defa dan fazla içilmemelidir. Çoban çökerten bitkisi bir ay ile iki ay arasında kullanılması tavsiye ediliyor.

Çoban Çökerten Zararları
Hamileler ve çocuklar doktora danışmadan kullanmamalıdır. Tansiyonu düşük olanlar kullanmamalıdır çok güçlü tansiyon düşürücü etkisi vardır.

Bu yazı çoban çökerten otunun faydaları, çoban çökerten otu kullanımı, çoban çökerten nedir ne işe yarar, çoban çökerten nerde nerelerde yetişir, çoban çökerten nasıl içilir kullanılır hazırlanır, çoban çökerten bitki çayı faydaları konusunda yazılmıştır.

çoban çökerten ne işe yarar, çoban çökerten otu, oban kerten, çoban çökerten otunun faydaları, çoban çökerten nasıl kullanılır, çoban çökerten otu faydaları, çoban çökerten otu nasıl kullanılır, çoban çökerten otu ne ise yarar, çoban çökerten, çoban çökerten faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.