Diş Sızlaması Nedenleri ve Tedavisi

Diş Sızlaması Nedenleri ve Tedavisi

Diş sızlaması ya da diş eti sızlaması genellikle çok sıcak veya çok soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sonucu oluşur. Ama diş sızlaması, bazen sızlamanın hissedildiği bölgede anormal bir durum olduğunu haber verir.

Diş Sızlamasının Nedenleri

1 Diş Minesinin Hassasiyeti

Böyle bir hassasiyet genellikle sıcak veya soğuk bir maddenin dişe teması ile anlaşılmaktadır. Soğuk havada yürürken veya sıcak bir çay içerken fark edebilirsiniz. Diş sızlaması saniyeler içerisinde geçiyor ise ciddi bir problem olmadığını varsayabilirsiniz. Ama eğer hemen geçmiyor ise altta yatan diş problemleri olabilir.

Diş minesi hassasiyeti şu nedenlerle ortaya çıkabilir:

  • Dişte küçük bir çürük
  • Gevşek bir dolgu
  • Diş etinin çekilmesi ile birlikte dişin bir bölümünün ortaya çıkması
  • Fırçalama sonrasında oluşan hafif aşınma
  • Asitli içecekler
  • Ağza alınan darbeler

2 Diş Tedavileri

Tedavi esnasında dişe yapılan fiziksel müdahaleler, diş kökündeki pulpa dokusunda minik ve geçici iltihaplara (yangı) neden olabilir. Bu durum diş sızlamasına yol açar.

3 Diş Çürükleri

Yemek yerken arasına parça sıkıştığında dişiniz sızlıyorsa büyük ihtimalle diş çürüğünüz var demektir. Bu sızlama sert bir lokmayı ısırırken de yaşanabilir. Şekerli gıda teması ile olabilir.

Diş sızlaması hiç geçmiyorsa dişinizde büyük ihtimalle derin bir çürük var demektir.

4 Diş Kökü İltihabı

Diş kökü iltihabı yoğun bir diş sızlamasına neden olur. Çürük köke ulaşmıştır. Diş nadiren kanal tedavisi ile çekilmekten kurtarılabilir.


5 Yansıyan Ağrı

Özellikle üst damaktaki sinüs boşluklarında hissedilen bir ağrı, kendisini diş sızlaması olarak gösterebilir. Genellikle sinüzitte görülür. Çene ağrıları, bazı kulak ağrıları da buna neden olabilir.

Diş Sızlaması Nasıl Geçer?

Diş sızlamasına iyi gelen tedavi yöntemleri şunlardır:

1 Diş Bakımı

Dişinizi genel olarak temiz tutmalı, bakteri plaklarının oluşumunu engellemeli ve dişlerinizin aşınmasını önlemelisiniz:

  • Yumuşak bir fırça kullanın.
  • Dişinizi günde iki defadan fazla fırçalamayın.
  • Diş etinizi fırçalarken çok yumuşak ve hassas hareket edin.
  • Hassas dişler için üretilen florür içerikli diş macunları kullanın. Sıcağa-soğuğa karşı hassas olan dişlerde etkilidir.

2 Ağrı Kesiciler

Diş tedavisi sonrasında hissedilen diş sızlamaları için ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Çürüklerden kaynaklanan diş sızlamalarında ağrı kesici kullanırsanız unutmayın ki sadece sorunu maskelemiş olursunuz. Bu diş sızlamalarını ağrı kesici ile geçiştirmek yerine diş hekimine gitmelisiniz.

3 Diş Doktoruna Gidin

Anlık diş sızlamaları genelde hafif ve tehlikesiz hassasiyetten kaynaklanır. Ancak uzun süren sızlamalarda bir an önce tedbir almalısınız. Çünkü diş sorunları ilerledikçe diş kaybı olasılığı ve ağrı düzeyi artar. Bu yüzden zaman kaybetmeden bir diş doktorunu ziyaret edin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz