Diş Sararmasının Nedenleri

Diş Sararmasının Nedenleri

Ağız ve diş bakımı ne yazık ki ülkemizde tam olarak hassasiyet gösterilmeyen bir kavram. Bu sebeple hem şekil olarak hem de kimyevi olarak olması gereken diş güzelliğine sahip olamıyoruz.

Diş sağlığının en büyük düşmanı ise dişlerin sararması ve beyaz görünümünü kaybetmesi.

Dişlerde görülen sararma, ağız ve diş bakımının yeterli olmaması, kalıtsal bazı nedenler, beslenme alışkanlıklarının bozuk olması, yaşam tarzı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Kısaca bu şekilde tanımlayacağımız diş sararması probleminin nedenlerini isterseniz biraz daha detaylı inceleyelim.

Ağız Hijyeninin Yeterli Olmaması: Diş sararması genel olarak ağız hijyeninin yeterli derecede yapılmadığı durumlarda yiyeceklerin ve içeceklerin diş üzerinde bir plaka oluşturması sonucunda ortaya çıkar. Sabah kalktığınızda daha hiç bir şey yemeden dişlerinizi fırçalamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca gün içerisinde yemeklerden sonra mutlaka ağzınızı çalkalayın. Her gün düzenli şekilde en az 2 kere diş fırçalama işlemi yapın.

Ağız ve diş bakımı için masraftan kaçınmayın. Düzenli şekilde ağız bakım suyu ve diş macunu kullanın. Lütfen bu ürünleri seçerken ucuza kaçmayın. Emin olun ki bir güzel gülücük her şeyden daha önemlidir.

Kalıtsal Özelikler: Diş sararmasına neden olan diğer bir etkendir. Zayıf ve güçsüz olan diş mineleri aslında sağlıklı olan dişlerin sarı renkte görünmesine neden olur. Bu kalıtsal özellik yüzünden sarı renkte görülen dişlerinizi çeşitli diş beyazlatma yöntemleri ile daha sağlıklı gösterebilirsiniz. Mesela diş pastaları ve diş ipi kullanmak sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Beslenme Tarzı: Yediğimiz ve içtiğimiz gıdalarda diş sararmasına neden olabilir. Örnek vermek gerekirse çok fazla asitli içecek tüketmek zamanla dişlerin beyaz tonunu kaybetmesine yol açmaktadır. Ayrıca diş yüzeyine tutunan kafein gibi maddeleri içeren içeceklerde diş üzerinde bir plak tabakası oluşturarak dişlerin sararmasına neden olmaktadır. Bu nedenle çay ve kahve gibi içecekleri mümkün olduğunca az tüketmek diş sararmasına o derecede engel olacaktır.

Bazı Rahatsızlıklar: Diş minesinin zayıflaması demek, diş renginin bozulması demektir. Diş minesi özellikle kanser hastalarında kullanılan kemoterapi ve radyoterapi esnasında zayıflamaktadır. Gebelikte de diş minesinin zayıflaması ve bunun nedeni olarak dişlerin sararması sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Buna ek olarak diş sararmasına neden olan en büyük etken aslında sigaradır. Sürekli şekilde sigara içen kişilerin diş bakımına içmeyen insanlara göre daha fazla özen göstermeleri gerekir.

Ayrıca bazı antibiyotikler de diş sararmasını hızlandırır niteliktedir. Eğer her şeyi düzgün yapmanıza rağmen hala dişleriniz sarı renk alıyorsa bu ihtimalide göz önünde bulundurun derim.

dis-sararmasi

Bu yazı diş sararmasının nedenleri sebepleri nedeni nelerdir diş sararmasına ne iyi gelir evde doğal kesin bitkisel çözüm diş sararması nasıl önlenir gider geçer çıkar önleriz giderilir karbonat beyazlatılır neden oluşur ne geçirir nedir diş sarılığına ne iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

dil sararması nasıl geçer, dil sararması, dilin sararması, diş sarılığı nasıl giderilir, diş sararması nasıl geçer, dilde sararma, diş sararmasına çözüm, dil sararması nedenleri, diş sararması nasıl giderilir, dişteki sarılık nasıl giderilir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz