Ortodonti Nedir

Ortodonti Nedir

Ortodontidiş hekimliğinin alt dallarında birisidir. Çarpık dişlerin nedenini ve uyum ilişkilerini çözmeye çalışır. Dişlerdeki bu tür sorunları önlemeye ve tedavisini yapmaya yardımcı olur. Dişlerdeki uyumsuzluk ve çapraşıklığın çeşitli nedenleri olabilir. Bu konudaki tedavi yöntemleri de farklıdır. Mesela bazen alt ya da üst çenenin diğerinden farklı bir şekilde önde ya da arkada olması dişlerin çarpık ve uyumsuz olmasına yol açar. Bu durumda sorunu yaşayan hastanın yaşına göre bir tedavi yöntemine karar verilir.

Dişler Neden Uyumsuzdur?

Herkes doğuştan muntazam ve sağlıklı dişlere sahip olmayabilir. Hatta böyle bir çene ve diş yapısına sahip olanlar kendisini şanslı saymalıdır. Doğuştan gelen çene yapısındaki sorunlar ya da sadece ağız solunumu yapanların dişlerinde sorun olabilir. Küçüklükten itibaren biberon ya da yalancı emzik kullanan ve bunu uzun süre bırakmayan çocukların da ileride çarpık diş sorunu olabilir. Bunun dışında parmak emme ve tırnak yeme gibi sorunlar da dişlerde sorun yaratabilir. Bu alışkanlıkların erken bir zamanda bırakılması ağız ve iş sağlığı için önemlidir.

Öte yandan dilin normalden büyük olması, çenenin küçük ve dişlerin büyük olması gibi sorunlar da doğuştan gelen ve dişlerin yapısını bozan sorunlardır. Süt dişlerin dökülme zamanı ve biçimi de diş yapısını etkiler. Sağlıklı bir ağza ve dişlere sahip olma bazen göründü kadar kolay olmayabilir.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri

Dişlerin düzgün görünmemesi sadece fizyolojik sorunlara neden olmaz. Beraberinde çok ciddi bir psikolojik sorun da getirir. Bazı hastalar, dişlerindeki sorun nedeniyle gülmekten çekinir ve sosyal ortamlarda sorun yaşar. İşte bu gibi durumlarda Antalya ortodonti yardımcı olabilir. Aparey, damak ve diş teli takmak gibi yöntemler bu sorunları çözmek için uygulanır. Hareketli apareyler hastaların rahat etmesini sağlayan çözümlerden birisidir. Bazen de ortodonti ve diğer diş hekimliği alanları beraber çalışarak tedavi yöntemi geliştirebilir. Çünkü diş problemleri sandığımızdan daha çeşitlidir ve çözümü için de süre ve farklı yöntemler gereklidir.

Ortodonti Tedavileri Zaman İster

Diş tedavisi genel olarak uzun süren bir süreçtir. Düzenlilik ve sürekli kontrol gerektirir. Bazen de farklı yöntemlerin pekiştirilmesi gerekir. Önemli olan hastanın sürekli olarak dişlerini kontrol ettirmesi ve tedavisini yarım bırakmamasıdır. Çünkü çapraşık ve uyumsuz dişlerin fizyolojik sorunları da ciddi olabilir. Hastalar bu sorunu çözmezse ileride hem solunum hem de konuşma problemleri de yaşar. Öte yandan dişler sindirim için de gereklidir.  Sindirim ağızda başlayan bir süreçtir. Beraberinde diş eti hastalıkları ve çene problemlerini de getirir. Çenenin yapısındaki ve dişlerle ilgili sorunlar birlikte çözülmesi gereken problemlerdir. Bu sorunu yaşayanların da ortodonti yöntemlerinden geç kalmadan yararlanması gerekir.

Diş ve Ağız Sağlığı

Ağız ve diş sağlığımız aslında gerektiği kadar özen göstermediğimiz bir alandır. Ancak bazı sorunlar yaşayınca aklımıza gelen bir sorundur. Düzenli kontrol ve özel bakım gerektirir. Çapraşık dişler ise geç kalınmadan tedavi edilmelidir. Hasta daha fazla fizyolojik ve psikolojik sorun yaşamadan, bunları çözmeye ve ortodonti uzmanlarının gözetiminde tedavi olmaya çalışmalıdır. Dişlerin hem sağlıklı hem de muntazam görünmesi bir insanın genel sağlığı açısından önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.