Diş Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş sağlığı şüphesiz sağlıklı bir yaşamın en önemli adımlarından birisi. Ne yazık ki diş apsesi sorunu birçok kişiyi muzdarip ediyor. Bu yazıda diş apsesinin nedenlerinden tedavisine kadar geniş bir yelpazede diş apesinin ne olduğunu ve diş apsesinin nasıl geçeceğini işleyeceğiz.

Diş Apsesi Nedir: Bazı kişiler diş çürümesini ciddi bir sağlık sorunu olarak görmezler. Ancak, zamanında ve doğru şekilde müdahale edilmediğinde, daha çok sorun yaratan bir hastalığa yol açabilir. Çürüme, bakterinin, dişin özünü enfekte etmesine izin verir. Enfeksiyon köke ve çevre kemiğe yayılır. Bu abse olarak bilinir. Eğer enfeksiyon kemiğe ulaşırsa, diş kaybedilebilir. Enfekte diş kökü ve şişmiş doku ağrıya neden olabilir. Eğer kök ölürse, ağrı yok olacak, ancak yavaş yavaş da bitişik kemiğe zarar verecektir. Enfeksiyonun bir bölümü olarak oluşan irin, çene boyunca bir kanalı aşındırabilir ve diş eti üzerinde bir şişme ya da içi irinle dolu bir deri lezyonuna yol açabilir.

Diş Apsesi Belirtileri:  Dişte sürekli ya da zonklama şeklinde ağrı; Sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet; Yemekleri çiğnerken ağrı; Boyunda şişmiş lenf düğümleri, Ateş ve genel kırıklık.

Apse Tanısı Nasıl Konur: Eğer dişinizde sürekli ve zonklama tarzında bir ağrı varsa, çiğnerken ağrı duyuyorsanız ya da sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassassanız apseli bir dişiniz olabilir. Hafif ateş, boyunda şişmiş lenf düğümleri olabilir ve genel olarak kendinizi iyi hissetmezsiniz.

Sızlayan dişin yanındaki diş eti üzerinde oluşan şişme bir noktada patlayabilir ve patlarken ağzınızda kötü tat ve koku bırakan yoğun bir sıvı çıkarabilir.

Diş Apsesi Tedavisi: Diş hekiminize gitmeden önce, aspirin ya da başka bir ağrı giderici alarak apse ağrısını geçirmeye çalışabilirsiniz. Yalnız, aspirini doğrudan dişinizin ya da çevre dokunun üzerine uygulamayın. Ağzınızı saat başı ılık, tuzlu suyla çalkalamak yatıştırıcı olabilir ancak tedavi edici değildir.

İlk adım olarak, diş hekiminiz büyük bir olasılıkla enfeksiyonu gidermek için bir antibiyotik tedavisi uygulayacak. böylece enfeksiyonun vücudunuzun diğer bölümlerine yayılmasını önleyecektir. Rahatlamanız için ayrıca reçeteye ağrı giderici ilaçlar yazabilir.

Dişinizi kurtarmak için diş hekiminiz, o bölgeyi uyuşturabilir ve daha sonra o dişin diş özü yuvasına bir delik açabilir. Bu basıncı azaltacaktır. Diş özü yuvası temizlenir, dezenfekte edilir ve hareket etmeyecek şekilde bir maddeyle doldurulur. Apseli diş temizlendikten sonra eğer şişme devam ediyorsa, diş hekiminiz aktinomikoz adı verilen bir hastalık olup olmadığını anlamak için özel bir kültür yapmayı isteyebilir.

Bir sonraki adımda diş hekimi diş içine geçici bir dolgu koyacaktır. Enfeksiyon temizlendikten sonra Diş hekimi büyük bir olasılıkla sizi birkaç ay içinde tekrar görmek isteyecektir. Tekrar gördüğünde ise apsenin bıraktığı boşlukta kemik ve dokunun büyüyüp büyümediğini saptamak için dişin röntgeni çekilecektir. Eğer boşluk sağlıklı görünüyorsa, tedavi biter. Enfeksiyon devam ederse, ek tedaviler gereklidir ve diş hekimi sizi hastalıklı dokunun (zaman zaman kökün ucunu da içeren bir küçük kısım) ortadan kaldırılması için ameliyat edecek olan bir uzmana gönderebilir.

Bu yazı diş apsesi tedavisi, diş apsesi nasıl tedavi edilir, diş apsesi nasıl geçer, diş apsesi nasıl iner, diş apsesinin nedenleri, diş apsesinin patlaması bitkisel tedavisi, diş apsesinin zararları tehlikeleri yan etkileri, diş apsesine hangi antibiyotik iyi gelir, diş apsesine ne iyi gelir, diş apsesine iyi gelen bitkiler konusunda yazılmıştır.

apse nasıl iner, diş iltihabı ilaçsız nasıl geçer, diş apsesi nasıl iner, diş apsesine hangi antibiyotik iyi gelir, di apsesi, diş apsesi ilaçsız nasıl geçer, dis agrisi ilacsiz nasil gecer, diş apsesi nasıl geçer, diş apsesi, dis iltihabi ilacsiz gecermi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.