Depresyon ve Üzüntü Arasındaki Fark Nedir?

Depresyon genellikle üzüntünün uç noktası olarak düşünülse de, klinik depresyon ve üzüntü arasında büyük bir fark vardır. Üzüntü insan olmanın bir parçasıdır. Acı veren durumlara karşı verilen doğal bir tepkidir. Hepimiz hayatımızın bir noktasında üzüntüyü tadarız. Bununla birlikte, depresyon mutsuz bir ruh hâlinden çok daha fazla belirtisi olan fiziksel bir hastalıktır.

Depresyon Üzüntüden Nasıl Farklıdır?

Klinik depresyona sahip bir insanda karanlık duygularının her zaman mantıklı bir açıklaması yoktur. Aile veya dostlardan gelen “kendini toparla” tavsiyesi onda sadece ezilmeye, hüsrâna yol açar. Çünkü bir diyabet hastasının pankreası nasıl insülin üretemiyorsa, o da depresyondayken kendini toparlayamaz.

Üzüntü birtakım sorunlardan sonra gelen geçici bir histir. Depresyon ise haftalar, aylar ya da yıllar sürebilir. Üzgün insan kendini kötü hisseder ama bununla baş ederek yaşamaya devam eder. Klinik depresyona sahip bir insansa bunalmış ve umutsuz hisseder. Onun için sanki hiçbir çıkış yolu yok gibidir. Depresyonla baş etme gücünü bulamayabilir.

Depresyon Belirtileri

Normal üzüntü ve depresyon arasındaki farkı açıklığa kavuşturmak için depresyon teşhisi kriterleri vardır:

Depresyonda olan bir insanın iki haftadan uzun süredir depresif bir ruh hâli ya da günlük aktivitelerden haz almama ve onlara ilgisini kaybetme gibi belirtileri olmalıdır. Bu ruh hâli kişinin günlük hayatındaki fonksiyonlarında azalmayı ve normal ruh hâlindeki değişimi temsil etmelidir.


Uyuşturucu, alkol veya bazı ilaçlar sebebiyle oluşan depresif ruh hâli, major depresif bozukluk sayılmaz. Yakın bir kişinin ölümü sonrası major depresif bozukluk oluşabilir. Eğer değersiz hissetmeyle beraber sürekli endişe durumu, intihar düşüncesi, psikoz semptomları ya da psikomotor gerilik varsa ve bunlar en az iki aydır sürüyorsa, kişinin depresyonda olduğu söylenebilir.

Major depresif bozukluk şu belirtilerle anlaşılabilir:

-Günün büyük bir kısmında depresif hissetme, neredeyse her gün. Kişi üzgün veya boş hissettiğini söyleyebilir ya da başkaları bunu fark edebilir (sürekli ağlamaklı olması). Çocuklarda ve ergenlerde sinirlilik gözlenebilir.

-Günlük aktivitelerden hiç tat almama ya da onlara karşı ilginin tamamen yok olması

-Kiloda ciddi değişiklikler (bir ayda normal vücut ağırlığının %5’inden fazla). İştahta aşırı artış ya da azalma

-İnsomniya (uyuyamama) ya da hipersomniya (aşırı uyuma)

-Psikomotor geriliği

-Bitkinlik ve Enerji Kaybı

-Değersiz hissetme veya aşırı suçluluk duygusu

-Kararsızlık ya da konsantrasyonun çok azalması

-Sürekli gelen ölüm düşünceleri, intihar etme isteği

Depresyon belirtileri ile ilgili geniş bilgi için: Depresyon Belirtileri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz