Ayırt edici şekli, lezzeti ve özellikle insan sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle hızla dünyada en çok aranan baharatlardan biri haline geliyor. Erişilebilirliği ve maliyeti bu baharatı, dünyadaki hem mutfak kullanımı hem de tıbbi uygulamalar için mükemmel bir seçenek haline getirmektedir.

 

Yıldız Anason Nedir?

Aslında bilimsel olarak İllicium verum olarak bilinen yıldız anason ağacının meyvesinin sert tohumudur. Güneydoğu Asya’ya ve Çin’in bazı bölgelerine özgü bu sert tohum, baharat olarak kullanılmak üzere değerli bir toz haline getirilebilir veya belirli preparatlarda ve yemeklerde bir bütün olarak kullanılabilir. Bu yıldız şeklindeki baharat, özellikle yağında bulunan aktif kimyasal bileşiklerinden dolayı oldukça popülerdir. Ayrıca dünya çapındaki (anti-influenza) grip önleyici ilaçların çok önemli bir parçası olan ve şikimik asit olarak adlandırılan bir bileşik içerir. Bu asidin ayıklanması ve işlenmesi bir yıl sürmektedir, bu nedenle bu bitkinin maliyeti, genel olarak grip ilaçlarına olan küresel talep tarafından belirlenmektedir.

 

Bununla birlikte bitki, anasonun daha pahalı çeşitleri bulunması ve zengin besin yoğunluğunu andıran lezzetinden dolayı mutfak ve geleneksel tıbbi uygulamalar için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Şekli yıldıza benzediğinden bu ismi almıştır. Birbirleriyle ilişkili olmasalar da, yemeklerde kullanılan ve kendine özgün bir aroma içeren meyanköküne benzetilmektedir.

 

Toksik ve tüketilmesi sakıncalı olan birkaç yıldız anason çeşidi vardır. Bu nedenle, kendiniz yetiştirirken veya satın alırken dikkatli olmalısınız. Abartmadan kullanıldığında, bu baharat çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

 

Besin Değerleri

Linalool, kuersetin, timol, terpineol, kafeik asit, anetol, kaemferol ve kumarik asit gibi yüksek miktarda antioksidanlar içerir ve ayrıca önemli miktarda demir içerir. Bu baharatta ayrıca küçük miktarlarda C vitamini, kalsiyum, potasyum ve magnezyum bulunur. Diğer aktif bileşikler; şikimik asit, yağlar ve diyet lifidir. Yıldız anasonundaki kalori sayısı da oldukça düşüktür ve 1 çorba kaşığı kadar baharatın içinde sadece 23 kalori vardır.

Sağlık Faydaları Nelerdir?

En önemli sağlık yararları arasında cilt sağlığını teşvik etme, mantar enfeksiyonlarını önleme, solunum sağlığını destekleme, kanser riskini azaltma, bağışıklık sistemini harekete geçirme, sindirimi optimize etme, dolaşımı artırma ve uykuya yardımcı olma bulunmaktadır.

 

Cilt Sağlığını Teşvik Eder

Nispeten yüksek oranda çeşitli antioksidanlar ile yıldız anason, vücutta bulunan serbest radikallerin yok edilmesine, özellikle de deride oksidatif strese neden olabilecek sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Bu etkinliği ile, cildinizin genç ve canlı görünmesini sağlamak için kırışıklıkların görünümünü en aza indirmeye, cildin elastikiyetini artırmaya ve eski yara izlerini ve lekeleri azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Bağışıklık Sistemini Harekete Geçirir

Yıldız anasonunun antibakteriyel etkileri geniş çapta araştırılmıştır ve iyice anlaşılmıştır. Bu baharat yüzyıllardır mide ve diğer vücut bölgelerindeki bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmıştır. Belki de en önemli faydası şudur ki; bu baharat birçok antibiyotiğe dirençli bakteri türlerine karşı etkili olabilmektedir. Ve bu da aslında, ilaç endüstrisi için çok değerlidir.

 

Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Azaltır

Daha spesifik olarak, solunum sağlığını desteklemeye yardımcı olur, eğer öksürük veya boğaz ağrınız varsa veya grip olacakmışsınız gibi hissediyorsanız, bir fincan anason çayı inflamasyonu hızlı bir şekilde azaltabilir ve altta yatan enfeksiyonu nötralize edebilir. Daha ciddi semptomlar ortaya çıkmadan önce yıldız anason kullanabilirsiniz.

 

Uyku Sorunlarını Azaltır

Çok sayıda çalışma, yıldız anasonun, yüksek antioksidan seviyelerine ve baharatın magnezyum içeriğine atfedilen, bir miktar sedatif özelliklere sahip olduğunu bulmuştur. Rahatlama ve uykuyu uyaran belirli nörotransmiterlerin salgılanmasını uyararak, uykusuzluktan muzdarip ve düzenli uyku düzenine sahip olamayan kişiler için refahı artırır. Uykuyu teşvik eder ve rahatlama sağlar.

 

Dolaşım Sorunlarını Hafifletir

İçerisinde bulunan en önemli mineral demirdir ve bu küçük baharattan tek bir çorba kaşığı tükettiğinizde günlük önerilen demir miktarın yaklaşık % 13’ünü almış olursunuz. Vücudunuzda bulunan demir, kırmızı kan hücresi üretimini hızlandırabilir, böylece dolaşımı artırarak ve vücudun organlarına oksijen iletimini sağlayarak enerji seviyelerini artırabilir.

Mantar Enfeksiyonlarını Önler

En önemlisi, bu baharat güçlü antifungal özelliklere sahiptir ve ayak mantarı, bağırsak kurdu, Candida ve diğer yaygın türler dahil olmak üzere çok sayıda mantar enfeksiyonları için güvenilir bir doğal tedavi olmuştur. Çoğu mantar enfeksiyonları nispeten zararsız olsa da, düzenli olarak yıldız anason çayı tüketmek, bağışıklık sisteminize bu patojenlere karşı savaşması için gerekli desteği verebilir.

 

Sindirim Sağlığını Teşvik Eder

Anekdot niteliğindeki kanıtlar yıldız anasonun; sindirim sistemine yardımcı olma konusunda etkili olduğuna işaret eder. Bu yüzden, sindirim sağlığını teşvik etmek için yemeklerden sonra anason çayı içebilir veya yemeğinize ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda, şişkinlik ve ödemi rahatlatmaya yardımcı olurken, mide kramplarını azaltır ve bağırsaklarınızdaki bakteriyel dengeyi iyileştirerek yüksek besin emilimi sağlar.

 

Hormonları Dengeler

Yaygın olarak, yıldız anasonunun hormon düzeylerine etkisi, hem erkekler hem de kadınlar üzerinde oldukça güçlüdür. Erkeklerde, enerji seviyesini artırmaya yardımcı olabilir ve cinsel dürtüleri artırabilir. Kadınlarda adet dönemlerini, ruh hali değişimlerini ve menstrüasyonun diğer hormonlara bağlı yan etkilerini dengeleyebilir.

 

Kanser Riskini Azaltır

Bu baharatta bulunan, kuersetin, kaemferol, timol ve kumarik asitten oluşan çeşitli antioksidanlar, vücuttaki oksidatif stresi etkileyebilir. Serbest radikal seviyelerini azaltarak ve bağışıklık sistemini destekleyerek, vücutta, kanser hücrelerine ve tümör oluşumuna yol açabilecek mutajenik etki riski düşürebilir veya ortadan kaldırabilir. Her koşulda yemeklerinize yıldız anason ekleyebilir veya çayını demleyerek tüketebilirsiniz.

 

Nasıl Kullanılır?

Çeşitli şekillerde, toz ya da bütün olarak kullanılabilir. Yaygın olarak, birçok kültürde popüler bir karışım olan “beş baharat” tozu gibi baharat karışımlarında kullanılır. Eşsiz meyankökü aroması, hem tatlı hem de tuzlu yemeklere hoş bir katkı sağlar ve çorbalarda, soslarda ve hatta körili yemeklerde çok etkilidir. Yumuşak yemekler için çok güçlü olabilir, ancak bazı kokteyllerde sıra dışı ve hoş bir tat yaratabilir. Dünyanın bazı bölgelerinde çay olarak tiketimi yaygındır.

Çay Olarak Tüketebilirsiniz

Dünyanın dört bir yanında demlenir ve bir dizi solunum, gastrointestinal ve hormonal sorunlar için şifa olduğu bilinmektedir. Ayrıca tadı oldukça lezzetlidir.

 

  • Küçük bir cezvede veya su ısıtıcısında 1 ya da 2 bardak su kaynatın.
  • 2 bütün yıldız anason üzerine 1 bardak kaynamış su dökün.
  • Karışımı 10-15 dakika demleyin.
  • Süzün ve tadını güzelleştirmek için bal ekleyin.
  • Sıcak servis yapın ve en iyi etki için günde 2 kez tüketin.

 

Yan Etkileri

Birçok kişi bu baharatı potansiyel sağlık yararları ve antioksidan etkileri için kullanıyor. Ancak ilaç etkileşimleri, hormonal dalgalanmalar ve çeşitli alerjik reaksiyonlar da dahil olmak üzere çeşitli yan etkilerini dikkate almanız önemlidir.

 

İlaç Etkileşimleri: Bu baharatın aşırı kullanımı, kanser veya hormonal regülasyon için kullanılan ilaçlarla etkileşimlere girebilir veya komplikasyonlara yol açabilir. Reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, önce doktorunuzla konuşmak en iyisidir.

 

Hormonlar: Bahsedildiği gibi, bu baharattaki etken maddeler hormonlar üzerinde, özellikle de östrojen seviyelerinde, duygu durum ve diğer vücut fonksiyonlarında dalgalanmalara neden olabilmektedir. Zaten hormonal bir bozuklukla mücadele ediyorsanız, bu baharatın kullanımı akıllıca bir seçim olmayabilir.

 

Alerjiler: Birçok insan bu baharat için farklı seviyelerde alerjik duyarlılığa sahiptir. Bazı insanlar topikal olarak kullandığında hafif kaşıntı veya kızarıklık yaşar, bazı kişiler ise oral olarak tükettiğinde, şiddetli gastrointestinal sıkıntılar ve iltihap yaşayabilir. Kullanmadan önce bir doktorla alerjik hassasiyetiniz hakkında konuşun.