Ayak tırnak mantarı, aynı zamanda onikomikoz olarak adlandırılır, ayak tırnağınızın mantar enfeksiyonu kapması durumudur. En belirgin belirti, bir veya daha fazla ayak tırnağınızın beyaz, kahverengi veya sarı renk değişikliğidir. Mantar yayılabilir ve tırnakların kalınlaşmasına veya çatlamasına neden olabilir. Sandalet mevsimi olsun ya da olmasın, mantarlar ayaklarınıza baktığınızda görmek istediğiniz şeyler değildir. Neyse ki deneyebileceğiniz birçok tedavi var.

Terbinafin (Lamisil) veya flukonazol (Diflucan) gibi reçete oral antifungal ilaçlar geleneksel olarak tırnak mantarını tedavi etmek için kullanılır. Bu tedaviler genellikle etkindir, ancak mide ve baş dönmesi ile şiddetli deri problemleri ve sarılık arasında ciddi yan etkilere neden olabilirler. Bu yüzden birçok kişi tırnak mantarına evde çare bulmaya çalışıyor. Aşağıda tırnak mantarı için popüler tedavi yöntemlerinden en doğallarını bulabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, melaleuca olarak da bilinir, antifungal ve antiseptik özelliklere sahip uçucu bir yağdır. Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Ulusal Merkezi’ne göre, bazı küçük ölçekli klinik araştırmalar, çay ağacı yağının tırnak mantarına karşı etkili olabileceğini gösteriyor. Kullanmak için, çay ağacı yağı doğrudan günde iki kez etkilenen tırnağa pamukla sürülüp kuruyana kadar bekletilir. Düzenli kullanım önemlidir.

Kekik Yağı

Kekik yağ yağı timol içerir. 2016 tarihli bir araştırmaya göre timol; antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Tırnak mantarını tedavi etmek için etkilenen tırnaklara günde iki kez pamuklu bir bez ile kekik yağı uygulayın. Bazı insanlar kekik yağı ve çay ağacı yağını birlikte kullanır. Her iki ürün de güçlüdür ve tahrişe veya alerjik reaksiyona neden olabilir. Bunları birleştirmek, bu riski artırabilir.

Zeytin Yaprağı Özütü

Zeytin yaprağı özütünden aktif bir madde olan Oleuropein’in antifungal, antimikrobiyal ve bağışıklık kazandırma yetenekleri olduğu düşünülmektedir. Zeytin yaprağı direkt olarak tırnak mantarına uygulanabilir veya zeytin yaprağı ekstraktını kapsül biçiminde yutabilirsiniz. Bu derleme uyarınca günde iki kez yemeklerle bir ila üç zeytin yaprağı kapsülünün alınması, tırnak mantarı tedavisinde zeytin yaprağı merheminden daha etkilidir. Bu işlem boyunca bol miktarda su içmelisiniz.

Ozon Yağları

Zeytinyağı ve ayçiçek yağı gibi yağlara ozon gazı enjekte edilerek ozonlanmış yağ elde edilir. 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kısa sürede düşük konsantrasyonlarda bu tür ozon yağına maruz kalmak; mantar, maya ve bakteri gibi birçok organizmayı etkisiz hale getirebilir. Bir başka araştırmada, ozonlanmış ayçiçeği yağı, reçeteli topikal antifungal ketokonazol içeren ilaçlara göre ayak tırnak mantar tedavisinde daha etkili bulundu.

Doğal Sirke

Sirkeyi ayak tırnak mantarına karşı bir tedavi olarak destekleyen çok az kanıt vardır. Yine de, denemek için oldukça güvenli bir ev yöntemi olabilir. Çünkü sirke, çok yönlü ve zararsız seyreltilmiş asetik asit formudur. Pişirmek ve temizlik için kullanabilir ve ayak kokusunu, ayak yorgunluğunu ve mantarı tedavi edebiliriz. Bir araştırmaya göre sirkenin antifungal etkisi, diğer gıda koruyucularından daha güçlüdür. En önemli faydalarından biri dezenfektan olarak kullanılabilmesidir. Mantardan etkilenen ayağınızı günde iki defa 20 dakika kadar sirkeli ılık suya batırın. Ve çıkardıktan sonra iyice kurulayın.

Vicks VapoRub

Vicks VapoRub, topik bir merhemdir. Öksürük bastırma için tasarlanmış olmasına rağmen, etkin maddeleri olan kafur ve okaliptus yağı, ayak tırnağında mantar tedavisine yardımcı olabilir. 2011 yılında yapılan bir araştırma, Vicks VapoRub’un ayak tırnağı mantarının tedavisinde pozitif bir klinik etkisi bulunduğunu tespit etti. Kullanmak için, günde en az bir kez etkilenen bölgeye az miktarda Vicks VapoRub uygulayın.

Sarımsak

2009’da yapılan bir gözden geçirme sonucunda sarımsağın bazı antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bulundu. Mantardan etkilenen bölgeye günde 30 dakika doğranmış ya da ezilmiş sarımsak koyarak tırnak mantarını tedavi edebilirsiniz. Ayrıca sadece dışardan değil, içerden de sarımsak kapsülleri almak ve tedaviyi desteklemek daha etkili ve daha az kokulu olabilir.

Zencefil

Ayrıca, organik zencefil kullanabilirsiniz, sadece 30 gram kadar taze doğranmış zencefili bir bardak kaynar su ekleyerek, 20 dakika pişirin. Soğutulduktan sonra, ayakları temizlemek için günde iki kez uygulayın. Zencefil güçlü bir mantar önleyicidir ve ayağınızı kötü kokulardan kurtaracak hoş bir esansa sahiptir. Dilerseniz ayaklarınızı hazırladığınız zencefilli suda da bekletebilirsiniz.

Susam ve Hindistancevizi Yağı

Hem susam yağı hem de ham saf hindistancevizi yağı mantar önleyici özelliklere sahiptir ve doğrudan ayağa uygulanabilir. Temiz ve kuru ayak parmaklarınızı ve tırnaklarınızı günde iki kez yağa batırdığınız pamukla silebilir veya yağı tırnağın üzerine sürüp kuruyuncaya kadar bekletebilirsiniz.

Mısır Nişastası veya Karbonat

Sabah çoraplarınızı giymeden önce tırnaklarınıza ve parmak aralarınıza organik mısır nişastası veya karbonat serpin. Mısır nişastası veya karbonat aslında kaşıntıyı durdurmaz ya da bakteriyi öldüremez ancak nemi emmeye yardımcı olacaktır. Ayakkabıların içinde nemlenen tırnaklar, bakteri oluşturmaya daha yatkındır. Ayrıca hiç hoş olmayan terli ayak kokusunu da giderir.

Himalaya Tuzu ve Elma Sirkesi Karışımı

2 çorba kaşığı Himalaya tuzu ve yarım su bardağı organik elma sirkesini ılık suya dökün ve karıştırın. Sirke, mantarların yaşayamadığı çok asitli bir ortam yaratır. Hazırladığınız sıvıyı bir sprey şişesine koyup ayaklarınıza ve tırnaklarınıza püskürtebileceğiniz gibi; duştan sonra bu çözeltiye batırılmış bir bezle ayaklarınızı ve tırnaklarınızı silmek de mantara karşı koruma oluşturacaktır. Daha sonrası için ayaklarınızı tamamen kuruttuğunuzdan emin olun. Mantarın yapışmasını önlemek için ayakkabıların ve sandaletlerin iç kısımlarını da bu karışımla silebilirsiniz.

Portakal Yağı

Portakal yağı, bir enfeksiyonun iyileştirilmesi için günlük olarak ayak tırnaklarına uygulanabilen başka bir doğal antifungal türüdür. Tırnaklarınıza ve ayak parmakları arasına bir damla portakal yağı uygulayın. Yağın en az bir saat kalmasına izin verin. Portakal yağı hassas ciltli insanlar için çok güçlü olabilir. Bunun sizin için tahriş edici olduğunu fark ederseniz, zeytinyağı gibi tamamen doğal bir yağla seyreltin. Ayrıca, narenciye alerjileri biraz yaygın olduğu için, enfekte olmuş tırnaklara uygulamadan önce portakal yağını sağlıklı bir deri üzerinde test etmeniz önerilir.

Probiyotikler

Vücutta sağlıklı mikro-floradaki bir dengesizlik mantar oluşumu nedeni olabilir. İyi bir probiyotik takviye kullanmak ayak tırnağındaki mantarı tedavi etmek için gereklidir. Verimli ve sağlıklı bağırsak bakterileri, mevcut yaşam alanlarını sınırlandırarak parazit mantarların ve diğer mikropların büyümesini ve yayılmasını engeller. Ayrıca, çoğu probiyotik takviyesinde bulunan lactobacillus bakterileri; aslında (mantar bakterisine)Candida’ya zehirli olan bir besin salgılarlar. Bu nedenle bütün tedavilerin yanında probiyotik beslenmek büyük  önem taşımaktadır.

İleri okuma için:

https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-toenail-fungus

https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/athletes-foot-home-remedy/