Deniz Tuzunun 8 Şaşırtıcı Faydası

Deniz Tuzunun 8 Şaşırtıcı Faydası

Sofralarınızda kullandığınız tuzun nereden geldiğini biliyor musunuz?

Kullandığınız tuzun gerçekten denizden geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Aslında, öyle denebilir ancak bu tuzlar mutfaklarınıza gelmeden önce işlemlerden geçiyor.

Tuzun geçirdiği ana işlemler, tuzdaki mineral, magnezyum ve iyot miktarını azaltır. Aynı zamanda, bir ağartma maddesine ek olarak potasyum iyodür ve glikoz eklenir.

Bu işlemler tuzu daha lezzet verici ve uzun süre dayanıklı bir hale getirerek yemeklerinizde kullanmanıza teşvik etmek için yapılır çünkü bir zamanlar deniz tuzunun insan tüketimine uygun olmadığı düşünülüyordu.

Ancak sonrasında, aslında deniz tuzunun tüketim için uygun olduğu ve vücuda birçok faydası olduğu kanıtlandı.

Deniz tuzu nedir?

  • Tahmin edebileceğiniz gibi, bu tuzu elde etmek için doğal olmayan bir sürü işlem uygulanıyor. Aslında, tek yapmanız gereken tuzu güneşte kurutmak!
  • Bunu yaptığınızda, sofranıza gelen deniz tuzundaki deniz hayvanları ve bitkilerinden gelen mikroskobik partiküller, tıpkı mineraller, iyot ve magnezyum gibi kayboluyor.
  • Deniz tuzu doğal ve işlenmemiş olduğundan, alıştığınız kadar beyaz değildir çünkü yukarıda bahsettiğimiz renk ağartma maddesinin kullanıldığı bir işlem görmemiştir.
  • Ayrıca, sofra tuzuna kıyasla daha nemlidir ve daha güçlü bir tadı vardır bu yüzden daha az bir miktar kullanmak yemekleriniz için yeterli olacaktır.

Deniz tuzunun faydaları

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Deniz tuzunda bulunan mineraller vücudun koruma mekanizmasını güçlendirir. Bu nedenle, kış aylarına girerken sofra tuzu yerine, deniz tuzunu tercih etmek iyi bir fikir olacaktır.

Bildiğiniz gibi, havalar soğudukça grip, nezle, enfeksiyon gibi hastalıklar da artar. Deniz tuzu sizi hava ve ısı değişiminin etkilerine karşı koruyacaktır.

2. Depresyona iyi gelir

Serotonin ve melatonin, beynin stresle mücadele etmek için salgıladığı iki hormondur. Depresif bir dönemden geçtiğinizde, beyniniz bu hormonları yeterince salgılayamıyor demektir. Bunun sonucunda da stress sizi ele geçirebilir.

Deniz tuzu, mutluluk veren bu iki hormonun salgılanmasına yardımcı olur.

3. Kan dolaşımını hızlandırır

Deniz tuzu, vücudun her tarafındaki kan akışını kolaylaştırır. Bildiğiniz gibi, vücudunuzun işlevlerini yerine getirebilmesi için gerekli olan oksijen kanınız aracılığıyla gereken bölgelere aktarılır.

Eğer oksijen aktarımı gerçekleşmezse, vücudunuz çok çalışmaktan bitap düşer. Bu aktarımı kolaylaştıran madde ise deniz tuzudur.

4. Kilo vermenize yardımcı olur

Deniz tuzu alkali özelliği taşıyan bir besindir. Bu da, yağ gibi vücuda zararlı olan maddeleri yok etmede midenize yardımcı olur.

Yüksek asit seviyesine karşı sizi korumakla kalmaz, aynı zamanda sindirim sisteminizi de düzenler ve hızlandırır.

5. Astım krizlerini azaltır

Deniz tuzu, iltihap oluşmasını engeller bu sayede de astıma iyi gelir. Etkisi o kadar kuvvetlidir ki bazı doktorlar, bir astım krizi esnasında astım spreyi kullanmak yerine dile biraz deniz tuzu koyulmasını tavsiye ederler.

Eğer böyle bir probleminiz varsa, ek bir tedavi yöntemi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve astım spreyi kullanmayı tamamen kesmeyin.

6. Kemik erimesini önler ve etkilerini hafifletir

Kemikler kalsiyumdan çok daha fazlasıdır. İskelet sisteminiz aldığınız tuzun dörtte birini depolar. Bu da, kemiklerinizle ilgili bir probleminiz olduğunda ekstra tuz tüketmenin büyük ölçüde bir yardımı olabileceği anlamına gelir.

Bunun yanı sıra, deniz tuzunda bulunan mineraller kemiklerinizi onarmak için idealdir.

7. Spazm ve kramp oluşumlarını azaltır

Daha önce, tenis oyuncularının maçlar sırasında muz yediğini fark etmiş miydiniz? Bunun sebebi, muzun içerdiği yüksek miktardaki potasyumun kaslar için çok faydalı olmasıdır.

Deniz tuzunun faydalarından birisi de budur. Deniz tuzu, diğer besinlerle kıyaslandığında kaslarınız için faydalı olan potasyum yönünden daha zengindir.

8. Şeker seviyenizi dengeler

Deniz tuzu diyabetli insanlar için oldukça faydalıdır çünkü kan şekerinizi düzenler. Eğer kan şekerinizle ilgili problemleriniz varsa, doğal insülin sayılabilecek deniz tuzunu tüketmeye başlayın.

Deniz tuzunun faydaları o kadar çoktur ki, bunların farkına vardıktan sonra sofra tuzunu asla tekrar kullanmayacaksınız. Deniz tuzunu tüketmeye ne kadar yakın zamanda başlarsanız, faydalarını da o kadar çabuk görürsünüz ve yemekleriniz için gerekli olan miktarı öğrenirsiniz.

Neden bekliyorsunuz? Deniz tuzuna bir şans verin!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz