E Vitamini Nelerde Bulunur, Nelerde Var? E Vitaminli Yiyecekler Listesi

 • Genel Sağlık
 • E Vitamini Nelerde Bulunur, Nelerde Var? E Vitaminli Yiyecekler Listesi için yorumlar kapalı
 • 835 kez görüntülendi

E Vitamini Nelerde Bulunur, Nelerde Var? E Vitaminli Yiyecekler Listesi

E vitamini vücudumuzun normal çalışması için gerekli olan en önemli vitaminlerdendir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye, hafıza kaybını önlemeye, yaşlanma belirtilerini azaltmaya, saç dökülmelerini, kalp hastalıklarını, kanseri vb.diğer birçok rahatsızlığı önlemeye yardımcı olur. Harvard üniversitesi yetişkinlerin günlük E vitamini ihtiyacının 15 mg olduğunu bildiriyor. Bu makalemizde Harvard Üniversitesi’nin bildirmiş olduğu E vitamini açısından zengin olan besinlerin neler olduğunu ve kadar E vitamini içerdiklerine yer verdik;

Badem

Badem, en iyi E vitamini kaynaklarından biridir. Sadece 28 gram badem, 7,4 miligram E vitamini içerir. Ayrıca, E vitamini ihtiyacı badem sütü ve badem yağı tüketilerek de karşılanabilir.

Ayçiçeği çekirdeği

Ayçiçeği, kabak çekirdeği ve susam gibi besinler E vitamini açısından zengin gıdalardandır. 1/4 (bir su bardağının dörtte biri) ölçüde ayçiçeği çekirdeği günlük E vitamini ihtiyacınızın %90.5’ini karşılar.

Ispanak

Ispanak kalsiyum, folat ve E vitamini deposu harika bir sebzedir. 1 su bardağı haşlanmış ıspanak günlük E vitamini ihtiyacınızın neredeyse yarısını karşılar. Ispanak yemeğini sevmiyorsanız ıspanağı salatalarınıza katıp öyle tüketebilirsiniz.

Fındık

Ara öğünler için süper atıştırmalıklardan olan fındığın 30 gramı günlük E vitamini ihtiyacınızın %20’sini karşılar. Fındığı sade olarak tüketebileceğiniz gibi salatalarınıza, hamur işlerinize de katabilirsiniz.

Avokado

Avokado en lezzetli E vitamini kaynaklarındandır. Yalnızca yarım avokadodada 2 mg’dan fazla E vitamini bulunur. Avokadoyu meyve olarak tüketebilir, avokado ile meyve salatası yapabilirsiniz.

Brokoli

 Brokoli en iyi detoks gıdalarından biri olarak bilinir, brokolinin bir diğer özelliği de sağlıklı E vitamini kaynaklarından olmasıdır. 1 su bardağı pişmiş brokoli günlük E vitamini ihtiyacınızın %4’ünü karşılar.

Zeytin

Zeytin ister sade olarak tüketilsin isterse zeytinyağı olarak yemeklere dahil edilsin günlük E vitamini ihtiyacını karşılamanın mükemmel bir yoludur. Sadece bir su bardağı zeytin, günlük önerilen E vitamini ihtiyacınızın yaklaşık% 20’sini karşılayabilir.

Bitkisel yağlar

Ayçiçeği, zeytin, kanola vb bitkisel yağlar önemli miktarda E vitamini bulunur. 1 yemek kaşığı bitkisel yağ günlük E vitamini ihtiyacının %28’ini karşılar. Bitkisel yağları salatanıza veya yemeklerinize dahil ederek E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Pazı

Pazı her gün tüketebileceğiniz sağlıklı sebzelerdendir. Pazıda bol miktarda K vitamini, A vitamini, C vitamini ve E vitamini bulunur. 1 su bardağı haşlanmış pazı günlük E vitamini ihtiyacınızın %17’sini karşılar.

E vitamini açısından zengin besinler ve içerdikleri E vitamini miktarları (Harvard Üniversitesi’nden alınmıştır)

 1. ¼ su bardağı ayçiçeği çekirdeği 8.4 mg
 2. 28 gr. badem (24 tane ediyor) 7.4 mg
 3. 1 su bardağı pişmiş ıspanak 6.7 mg
 4. 1 yemek kaşığı Aspir yağı 4.6 mg
 5. 1 su bardağı pancar 2.6 mg
 6. 1 su bardağı balkabağı 2.6 mg
 7. 1 su bardağı kırmızı biber 2.4 mg
 8. 1 su bardağı kuşkonmaz  2.2 mg
 9. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi 1.4 mg

E Vitamini Kapsülü Yüze Sürülürmü? Evigen Ampülün Cilde Faydaları Tıklayınız

Folik Asit Yan Etkileri Nelerdir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız 

K Vitamini Eksikliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.