BADEM YAĞININ SAÇA VE CİLDE FAYDALARI

BADEM YAĞININ SAÇA VE CİLDE FAYDALARI

Badem yağı, ismini çok fazla duyduğumuz, ama faydaları hakkında çok fazla bir şey bilmediğimiz bir yağ çeşidi. Cilt, saç ve genel sağlık için oldukça faydalı olan badem yağı, evinizde sürekli bulundurmanız gereken yağlar arasında yerini almalıdır.

Badem Yağı Nedir?

Badem, kökeni Orta Doğu, Hindistan Bölgesi ve Kuzey Afrika olan bir yemiş türüdür. Mutfağın lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklarından olan bademin yağının çıkarılmasıyla badem yağı elde edilir. Badem yağı, içinde magnezyum, A, D, B1, B2 ve B6 vitaminlerini barındıran zengin bir yağdır. İçerisinde bulunan yüksek protein, omega-9 yağ asidi ile sağlık açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sebeple gıda olarak tüketilmesinin yanı sıra cilt ve saç için de tercih edilen onarıcı ürünler arasında yer almaktadır.

Badem yağı, tatlı badem yağı ve acı badem yağı olarak ikiye ayrılmaktadır. Tatlı badem yağı, yenilebilen bademlerden elde edilen bir yağ çeşididir. Cilt bakımı ve saç bakımı için tatlı badem yağı tercih edilir. Tatlı badem yağı, özellkle saç bakım ürünleri arasında sıklıkla kullanılan bir üründür. Saçları uzatması, onarması gibi nedenlerle çoğu kadının gözde onarıcı ürünleri arasındadır.

Badem yağı, tüm ciltleri için uygun bir yağdır. İsterseniz kuru bir cilde sahip isterseniz yağluı ya da karma. Badem yağını cildinizi beslemek, istediği temizliğe ulaşmak için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Tabii eğer kuruyemişe karşı bir alerjiniz varsa cilt bakımı için kullanmamanız doğru olacaktır. Cildiniz alerjik reaksiyon gösterip istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Yine de kullanmak isterseniz mutlaka önce bir uzmana görünmeniz kesinlikle faydanıza olacaktır.

Badem Yağının Cilde Faydalar Neledir?

Cildinize ve saçınıza birden çok faydası bulunan badem yağı, çoğu kozmetik ürününün içinde bulunur. Bunun nedeni doğal onarıcı bileşlere sahip olmasıdır. Güneş ışınlarından oluşan lekelere iyi gelir, yaşlanma belirtilerini en aza indirir. Âdeta bir antioksidan görevi üstlenmektedir.

Makyaj Temizleyicisi Olarak Badem Yağı

Badem yağını makyaj temizlemede kullandığınızda da güzel sonuçlar alabilirsiniz. Badem yağının içinde bulunan vitamin ve mineraller ile cildinizi temizlerken aynı zamanda beslersiniz de.  İçinde bulunan E vitamini sayesinde cildiniz aradığınız parlaklığa ve esnekliğe kolayca ulaşabilir. Cildinizin esnekliğinin artmasıyla yaşlanma belirtilerinin de engellediğini görebilirsiniz. Badem yağı içeren makyaj temizleme toniklerini kullanarak cildinizi makyaj kalıntılarından kurtarabilir, nemlendirebilirsiniz. Cildinizin doğal nem dengesini sağlamak istiyorsanız badem yağının faydalarından yararlanabilirsiniz.

Nemlendirici Etkisiyle Badem Yağı

Badem yağını nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz. Bu işlem için öncelikle cildinizi, cilt tipinize uygun temizleme ürününüzle yıkayın. Arındırılan cilt üzerine badem yağını, parmaklarınızın ucuyla masaj yaparak uygulayın. Cildinizin badem yağını emdiğinden emin olduktan sonra bıraktığı yağli histen hoşlanmıyorsanız durulabilirsiniz.

Badem yağının nemlendirici özelliğini çatlamış dudaklarınızın tedavisinde de kullanabilirsiniz. Badem yağında bulunan “biotin” gibi zengin vitaminler, dudaklarınızı besler, gerekli olan nemi kazanmasına yardım eder. Özellikle kış mevisiminde çatlayan dudaklarınıza en iyi gelecek şey, birkaç damla badem yağı olabilir.

Badem yağının cilde faydaları arasında, el ve ayakları nemlendirme özelliğini de saymak mümkün. El ve ayaklarınızın pürüssüz, yumuşacık olmasını istiyorsanız badem yağını doğrudan kullanabilir ya da badem yağı özlü kremleri tercih edebilirsiniz.

Kirpik ve Kaş Dökülmelerine Karşı Badem Yağı

Badem yağı aynı zamanda kirpik ve kaş tedavisinde de kullanılan bir üründür. Bazı kadınlar, maskara kullanmanın da bir sonucu olarak kirpik ve kaşlarında dökülmeler görebilirler. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda kaş ve kirpiklerinize badem yağı uygulayabilisiniz.

Badem Yağını Tırnaklarınızda da Kullanabilirsiniz

Badem yağının tırnaklara da faydası vardır. Tırnaklar, çok uzun süre oje ile temas halinde kaldığında nefes alamayabilirler. Ya da farklı etkenlerden ötürü tırnak çevresindeki etlerde kopmalar, yaralanmalar olabilir. Bu durumu geçirmenin yolu tırnaklarınızı beslemekten geçer. Kalyon Besleyici Bakım Yağı içine bulunan badem yağı sayesinde tırnak ve tırnak etlerini nemlendirir, korur, yeniler. Tırnaklarınızın gücünü yakalamasını sağlar. Böylelikle kırılmalar da önlenmiş olur. 

Badem Yağının Saça Faydaları

Badem yağı, saç bakım rutininize muhakkak eklenmesi gereken bir üründür. Tatlı badem yağının saça faydaları arasında ilk başta saçları yumuşatması gösterilebilir. Badem yağı ile düzenli olarak saçlarınıza yapacağınız bakım, saçlarınızın güçlenmesine, daha parlak bir görünüm kazanmasına yardım eder. Eğer saçlarınız kırılmış, çatlamış uçlara sahip se badem yağnını düzenli kullanarak saçlarınızın sağlıklı bir hale gelmesine yardım edebilirsiniz. Her gün saçlarınıza ısıtıcı ile bir işlem yapıyorsanız, badem yağı ile yapacağınız bakım sayesinde saçlarınızın zarar görme oranı da en aza inecektir.

Saçlarınızın Sağlıkla Uzamasına Yardım Eder

Hava kirliliği, stres, kirlenme gibi nedenlerle saçlarınızın sağlığı bozulabilir, saçlarınız eski canlılığını, gücünü yitirebilir. Bu güçsüzleşme saçlarda kırılmalara yol açtığı gibi saçların uzamasını da engeller. Düzenli olarak badem yağı kullanmaya başladığınızda saçlarınızın dolgunlaştığını ve parlaklığını yeniden kazandığını görebilirsiniz. Bu, saçlarınızın uzamaya başlayacağının da önemli bir göstegesidir. Badem yağının içinde bulunan magnezyum, saç dökülmelerine iyi gelmektedir. Daha uzun, sağlıklı saçlarınız olsun istiyorsanız Blendax Badem Özlü şampuanı kullanabilirsiniz. Badem yağının saçı besleme ve nemlendirme özelliğinden yararlanan bu şampuan ile saçlarınızı kökünden ucuna kadar besleyebilir, kırılmaları önleyebilir, sağlıkla uzamasına yardım edebilirsiniz.

Saç Derisini Tedavi Eder

Saçlar, kirlendiğinde, aşırı ısıya ya da kimyasal ürünlere maruz kaldığında saç derisi bundan zarar görür. Bazı tahrişlenmeler ve iltihaplanmalar meydana gelebilir. Eğer bu sorunlar giderilmezse saçlarda kopmalar ve kepeklenmeler başgörerir. Badem yağını saç derisine uyguladığınız zaman bu sorunu ortadan kaldırmış olursunuz. İçinde bulunan yağ asitleri sayesinde derinizi nemlendiren badem yağı, kan dolaşımını da hızlandırır. İltihalanma, tahriş olma gibi durumları engeller.

Badem yağı aynı zamanda saç derinizde bulunan ölü hücreleri de temizleme görevi üstlenir. Bu ölü hücrelerin temizlenmesi, kepek oluşumunu da engeller. Eğer bir kepek sorununuz varsa cildinizi besleyen bu badem yağını rahatlıkla saçınıza ve saç derinize uygulayabilirsiniz.

Badem yağını, günlük rutininiz içinde, dışarı çıkarken de farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Mesela dışarı çıkarken saç spreyi kullanıyorsanız bunun yerine badem yağını tercih edebilirsiniz. Bilindiği gibi saç spreyleri çok sık kullanıldığında saçlarınız için pek de olumlu gelişmeler göstermez. Dışarı çıktığınızda bunun üzerine bir de hava kirliliği vb. durumlar eklenince saçlarınız iyice güçsüzleşir, ışıltısını kaybeder. Bu gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız saçlarınıza her yıkamadan sonra birkaç damla badem yağı ile masaj yapabilirsiniz. Saçlarınıza badem yağı ile yapacağınız nazik bir masaj, saçlarınızı yumuşatacak, nemlendirecektir. Sprey ya da saç şekillendiriciye ihtiyaç duymadan sağlıklı saçlarınıza istediğiniz şekli verebileceksiniz. Denemenizde fayda var.

Badem yağının cilde ve saça faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız linke tıklayabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz