Çörek Otu Kullanımı

Çörek Otu Kullanımı

Çörek otu, birçok yiyeceğe eklenerek lezzetine lezzet katar. Ayrıca şifasını da arttırır. Bu yiyecekler ile hem enfes tatlar elde edeceksiniz, hem de hastalıkları önleyecek, hastalıklardan kurtulacak ve şifa bulacaksınız. Hemen hemen herkesin evinde bulunan çörek otunun kullanım alanı oldukça geniştir. Bazı yemeklerin içine eklenir, fakat genellikle yiyeceklerine üzerine serpilerek güzel bir görünüm oluşturur.

Çörek Otu Kullanımı

Bu şifalı bitkinin kullanımı için tohumları ve bu şifalı bitkinin yağı birçok hastalığın tedavisinde ve birçok hastalığın oluşmadan önlenmesinde etkilidir. Bu sebeplerden bu şifalı bitki günlük hayatımızda, yemeklerimizde kullanılabilir. Mesela akşam yemekten sonra çayın yanında hazırladığınız lokma hamuruna bir miktar bu şifalı bitkiden ilave çörek otu tohumlarıedebilirsiniz. Yada bu bitkinin kullanımı, hamura şekil verdikten sonra da bu şifalı bitkiyi üzerine serperek eklemeniz de mümkündür. Bazı yemeklere de bu şifalı bitkiyi ilave edebilirsiniz. İkindi çayı için poğaça mı yaptınız? Hazırladığınız poğaça hamuruna bu şifalı bitkiden ilave edebilirsiniz. Yada şekil verdiğiniz poğaçaların üzerine de bu şifası bol bitkiden ekleyerek hem lezzetinize lezzet katabilir hem de şifa bulabilirsiniz. Bayat ekmekleriniz değerlendirmek mi istiyorsunuz? Bayat ekmekler ile yapılan birçok şifalı yiyecek mevcuttur. Hatta bir yazımızda biz de bayat ekmek ile yapılan şifalı bir tariften bahsettik. Bayat ekmekleri hazırladığınız yoğurtlu sosa buladıktan sonra, siz de ekmeklerin üzerine bu şifalı bitkiden serpebilirsiniz. Susam ile birlikte harika bir tat oluşturacaktır. 

Sadece tohum şeklinde değil yağ şeklinde de bu bitkiden faydalanabilirsiniz. Belli hastalıklar için bitkinin yağı oldukça faydalıdır. Fakat yağına ulaşamazsanız bile bitkinin tohumları ile fayda bulabilirsiniz.

Ayrıca bu şifalı bitkinin kullanımı için tohumu yoğurt ve benzeri yiyecekler ile karıştırılıp tüketilmesi de faydalıdır. Yoğurt ile birlikte bu şifalı bitkiyi karıştırarak hem afiyetle tüketebilir, hem de kolaylıkla zayıflayabilirsiniz. Zayıflamak mı istiyorsunuz? Birçok kişi zayıflamak için bu şifalı bitkiyi kullanır.

  • Tohumları Nasıl Kullanılır?

Tohumları kurutulmak suretiyle baharat olarak kullanılabilir ve yemeklerin üzerine serpilebilir. Çörek otu balla karıştırılarak da kullanılabilir. Çörek otu toz haline getirilerek balla karıştırılır ve tüketilebilir.

  • Tohumları Nasıl Öğütülür?

Satın alınan bu şifalı bitkinin tohumunun kalitesine de çok dikkat edilmelidir. Öğütülmüş olarak alınan çörek otu yarardan çok zarar da sağlayabilir. Hazır satın alınıp evde öğütülmesi tavsiye edilir. Satın alınan bitki evde havanda dövülebilir veya kahve öğütme makinesinde öğütülebilir.

Çörek Otlu PideÇörek Otu Zayıflatır Mı?

Fazla kilolarınızdan şikayet mi ediyorsunuz? Zayıflamak istiyor fakat bir türlü zayıflayamıyor musunuz? İstediğiniz kıyafetleri giyemiyor musunuz? Eski kıyafetleriniz siz kilo aldıkça küçülüyor mu? O zaman adresiniz yine bu şifalı bitkidir. Çörek otu iştahı kapatır ve karaciğeri temizleyerek sindirimi hızlandırır. Ayrıca müshil etkisi yaratarak besinlerin hızlı dışkılanmasına yardımcı olur. Bağırsaklarında sorun olan kişiler için bire birdir. Bağırsakları rahatlattığı ve sindirime yardımcı olduğu için kabızlığı önler. Kabızlık şikayeti olup kilo veremeyen kişilerin tercihi olmalıdır. Ayrıca iştahı kapattığı için yemek yeme isteğiniz azalır. Besinleri çabuk sindirmeniz sayesine de kilo vermeye yardım eder. Bu özellikleri ile zayıflamada yardımcıdır.
Zayıflama amacı ile tohumları aktardan alın. Fakat ezilmiş tohum almamaya dikkat edin. Tohumları ezilmeden alın ve taze olarak ezerek tüketin. Yani yemeden önce ezin. Ezilmiş olanlar alınır ve bekletilerek tüketilirse fayda yerine zarar sağlayabilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz