Çocuklarda Bademcik İltihabı

Çocuklarda Bademcik İltihabı

Bademcik (tonsil) nedir: Bademcikler, boğazımızın her iki yanında bulunan yapılardır. Bademcikler, boğaza giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalarlar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretirler. Bademcikleri, çocuğunuzun boğazına bir fenerle bakarak görebilirsiniz.

Bademcik iltihabı (tonsillit), bademciklerin mikroplarla karşılaşması ve şişmesi sonucunda gelişir. Eğer çocuğunuzda sürekli veya sık tekrarlayan bademcik iltihabı varsa, doktorunuz bademciklerin alınmasını önerebilir. Çocuklar bademcikleri alındıktan sonra daha sık hastalanmazlar; çünkü, vücutta bademcik gibi görev yapan başka dokular mikroplarla savaşan maddeleri yeterince üretebilirler.

Bademcik iltihabının belirtileri
Boğaz ağrısı, yutkunma sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi, kötü ağız kokusu, ateş, sesinde çatallanma, boyundaki lenf bezlerinde şişme. Eğer çocuğunuzun boğazına bakarsanız, bademciklerin kızarmış ve şişmiş olduklarını görebilirsiniz. Bazen de, bademciklerin üzeri beyaz veya sarı renkli bir maddeyle kaplanmış gibi olabilir. Çocuğunuzun bademciklerinin iltihaplı olup olmadıklarını anlamayabilirsiniz; eğer bademcik iltihabından şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurunuz.

Bademcik iltihabının tedavisi
Antibiyotikler sayesinde artık her bademcik iltihabının standart tedavisi, eskiden olduğu gibi ameliyat değildir. Ancak, sık tekrarlayan boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı halinde bunu bir doktorun değerlendirmesi gerekir. Doktorunuz streptokok enfeksiyonu olup olmadığını araştırmak üzere boğaz kültürü yapılmasını isteyebilir. Streptokoklar, iltihaplanmaya neden olan bakteri türü mikroplardır. Bakterilerin neden olduğu iltihaplarda da antibiyotik tedavisi iyi sonuç verir.

Doktorunuz aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçının bulunması halinde bademcik ameliyatı önerebilir: Çocuğunuzun solunumunu engelleyecek derecede bademciklerin büyümüş olması, çocuğunuzda yutkunma güçlüğü bulunması, sık tekrarlayan boğaz ağrısı, sık tekrarlayan boğaz iltihaplanması, bademcik iltihabının orta kulak iltihabı, sinüzit vs. gibi komplikasyonlara neden olması.

Bu yazı çocuklarda bademcik iltihabı, çocukta bademcik iltihabı sorunu, çocukların bademcikleri, neden şişer, nasıl tedavi edilir, çocuk boğaz hastalıkları, çocuklarda görülen bademcik sorunları, nelerdir, çocukta bademcik hastalığı, problemleri nelerdir gibi sorulara yanıt  vermek için yazılmıştır.

cocuklarda bademcik iltihabı, çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi, bademcik hastalıkları isimleri, cocuklarda bademcik tedavisi, çocuklar için bademcik ilacı, cocukbogazhastaliklari, Sarilik nasil anlasilir, bogaz ok sorunu nasıl gecer, bebeklerin bogazi neden intihaplanir, bademcik iltihabı cocuklarda

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz