Vücut Sıkılaştırma Hareketleri ve Egzersizleri

Vücut Sıkılaştırma Hareketleri ve Egzersizleri

Yaz mevsimi yaklaştıkça özellikle bayanlar başta olmak üzere herkes fazla kilolarını kaybetme ve vücudunu sıkılaştırma yollarını araştırıyor.

Bende bu yazımda en iyi vücut sıkılaştıran hareketleri ve egzersizleri araştırdım. Çok değil her gün 45 dakikanızı ayırarak, fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve daha çekici bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Vücudu şekle sokan ve incelten hareketlerden önce bir hatırlatma yapmak istiyorum. Site içinde gezinti yaparsanız vücudu incelten bitkiler, yağlar, besinler, kremler, ilaçlar, yiyecekler gibi konularda farklı yazılarımız mevcuttur.

Şimdi vücut sıkılaştırma hareketleri ve egzersizlerine geçelim. Toplamda 6 hareketimiz var. Hepsi hakkında kısa kısa bilgiler vermek istiyorum.

PLANK: İlk önce şınav çeker pozisyonda yere uzanın. Ardından dirseklerinizi 90 derecelik açıyla bükerek yere yerleştirin. Bu pozisyonda yere sadece dirsekleriniz, kolunuzun ön kısmı ve ayak parmak uçlarınız değmeli. Bu egzersizi 30’ar saniyeden 3 set uygulamanız faydanıza olacaktır. Set aralıklarında 30 saniye dinlenmenizi öneririm.

AIR SQUAT: Aynı anda birden çok kasın çalışması ve özellikle kalça kaslarını etkin biçimde harekete geçirmesi en önemli özelliğidir. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık hale geldikten sonra, parmak uçlarınız karşıyı gösterecek şekilde pozisyon alın. Hareketin yapılış aşamasında çömelince kalça dışarıya çıkarılmalıdır ayrıca gövde dik bir pozisyonda olmalı ve dizleriniz parmak uçlarınızı geçmemeli. Bu hareketi 3 set 12 tekrar yapmalısınız. Set aralarında en az 45 saniye dinlenmelisiniz.

LUNGE: Normal duruş pozisyonunda bacaklardan bir tanesi bir adım öne atılır. Öne doğru atılan bacakta dizin parmak ucunu geçmemesi önemlidir. Diğer ayağın parmak uçları yerdedir. Hareket uygulanır ve başlangıç pozisyonuna dönülür. Aynı hareket diğer bacakla tekrarlanır. Bacak öne atıldığında nefes almak, geriye giderken nefes vermek kaidesiyle hareket uygulanır. Özellikle kalça kasları için çok etkilidir. Selülitleri yok etmek ve dolgun bir kalçaya sahip olmak isteyen bayanlara ısrarla önerilir. Bu hareketi 3 set 12 tekrar uygulamalısınız.

JUMP: Ayaklarınız omuz genişliğinde açık vaziyette zıplayıp dizlerinizi karnınıza çekerek harekete başlıyorsunuz. Olduğunuz yere kontrollü bir şekilde inerek hareketi tamamlıyorsunuz. Bu hareket bacakları sıkılaştırırken aynı zamanda fazla yağları yakmak için çok faydalıdır. 3 set 30 saniye boyunca hareket uygulanabilir. 

 Eller omuz genişliğinde açık yere konulur. Bacaklar ayak parmak uçları yerde olacak şekilde geriye doğru uzatılır. Bu durumda bütün vücut ağırlığı kollara biner. Nefes alınarak gövde yere indirilir ve nefes verilerek tekrar yukarıya itilir. Hareket sırasında bacaklar gergin ve ayaklar bitişik olmalıdır. Hem iyi bir ısınma egzersizi hem de vücudun kuvvetlenmesi adına yapılabilecek en iyi egzersizlerden birisidir. 3 set 12 tekrar uygulayın ve set aralarında 45 saniye dinlenin.

REVERSE LUNGE: Bu egzersizde normal duruş pozisyonunda vücut dik bir konumda tutulur. Geriye geniş bir adım atılır ve diz bükülerek yere doğru çökülür. Diz yere değmemeli fakat değmeye yaklaşmalıdır. Hareket esnasında vücudun dik konumu korunmalı, önde olan bacağın konumu 90 derece olmalıdır. Diz kapağının parmak ucunu geçmemesi, hareketin doğru bir biçimde uygulanması adına çok önemlidir. Başlangıç pozisyonuna döndükten sonra diğer bacak çalıştırılmalıdır. Hareketi 3 set 12 tekrar uygulayın ve set aralarında 45 saniye dinlenin. 

Bu yazı vücut sıkılaştırma hareketleri yolları egzersizleri aletleri videoları vücut sıkılaştıran yiyecekler bitkiler doğal yöntemler yağlar vücut sıkılaştırmak için ne yapmalı yapılması gerekenler ne yemeli vücudu sıkılaştıran sporlar besinler kremler en iyi spor nedir vücut nasıl yapılır yağ yakar kas yapar şekle girer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

en iyi egzersiz ve yiyecekler, bütün egzersizler, medikal tedavi omuz seti ile hareket nasil ypilir, Plank hareketi yapılış, vcut sklatrma hareketleri, vücudu şekle sokan meyveler, vucut incelten hareket nedir, vücüt sıkılaştırma hareket nedir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz