Çikolatalı Meyveli Kek

Çikolatalı Meyveli Kek

Çikolatalı Meyveli Kek Nasıl Yapılır

Çikolatalı Meyveli Kek

Çikolatalı Meyveli Kek

Malzeme :

Margarin

1-1/2 çay fincanı elenmiş un

1-1/2 çay kaşığı kabartma tozu

1/4 çay kaşığı tuz

  • 1 çay fincanı çekirdekleri çıkarılmış hurma

225 gram kuru incir

  • 2 çay fincanı ceviz veya badem

1/2 çay fincanı yarı tatlı çikolata parçaları

  • 3 yumurta

1 çay fincanı şeker.

Yapılışı: 22,5×12,5X7,5 cm. büyüklüğünde­ki kek kalıbı yağlanır. Sonra da içine kalın yağlı kağıt serilir. Un, kabartma tozu ve tuz birbirine karıştırılarak elenir. Hurmalar, incirler iri par­çalar halinde kesilir. Ceviz veya bademler de irice kıyılır. Bunların hepsi çikolata parçalarıyla karıştırılır! Yumurtalar köpük köpük oluncaya ka­dar çırpılır. Sonra buna ağır ağır şeker katılır. Bu arada çırpma sürdürülmelidir. Sonunda koyu, düzgün bir karışım elde edilir. Buna önce un sonra da çikolata karışımı katılır. Elde edilen malzeme, hazırlanmış olan kalıba dökülür. Ön­ceden ısıtılmış fırında 1 saat 15 dakika veya 1,5 saat pişirilir. Kekin ortasına batırılan bir kürdan tertemiz çıkıp, üzerinde hamur parçaları kalmaz­sa pişmiş olduğu anlaşılır. Kek kalıpta bırakıla­rak yarım saat kadar soğutulur. Sonra kalıp ter­sine çevrilerek kek çıkarılır. Üzerindeki kâğıt alınır ve soğumaya bırakılır. Bu kek yaldızlı kâ­ğıda sarılarak buzdolabına konursa bir ay kadar taze kalır.

Çikolatalı rulo : (kütük pastası)

 

 Malzeme :

5 yumurta
3/4 çay fincanı şeker
3 çorba kaşığı un
170 gram koyu renkli tatlı çikolata
15 gram acı çikolata
3 çorba kaşığı soğuk su
2-3 çorba kaşığı tereyağı

 

 

1/2 çay fincanı irice rendelenmiş sütlü çikolata

Pudra şekeri.

 

 

Çikolatalı Rulo Yapılışı:

Yumurtaların sarıları ve akları ay­rılır. Sarılara şeker ve elenmiş un katılır. Yu­murta akları kar halini alıncaya kadar iyice çır­pılır ve karışıma katılır. Bir fırın tepsisi yağla­nır. Üzerine yağlı kâğıt yayılır. Bu kâğıt da iyice yağlanır. Hamur, kâğıdın üzerine düzgünce yayı­lır. Orta sıcaklıktaki fırında güzelce kızarıncaya kadar pişirilir. Tepsi fırından alınır ve pasta ka­ğıttan çıkarılır. Üzerine şekerler yayılır. Dikkat­le başka bir yağlı kâğıdın üzerine çevrilir. Altın­daki kâğıt çıkarılır. Sonra rulo halinde kıvrılır ve soğuması için buzdolabına konulur.

Bir tavaya parçalanmış olan tatlı çikolata, acı çikolata ve 3 çorba kaşığı soğuk su konur. Ağır ateşte çikolata eriyinceye kadar ağır ağır karıştırılır. Yağ da katılır. Kap buzun üzerine oturtulur. Böylece karışım soğumaya baş­lar. Rulo buzdolabından çıkarılıp açılır, üzerine çikolata karışımı sürülür ve tekrar rulo halinde kıvrılır. Üzerine de geri kalan çikolata karışımı sürülür. Hepsi kabaca rendelenmiş çikolatayla kaplanır. Üzerine pudra şekeri serpilir.

Pastaya tam bir kütük görüntüsü verilmek isteniyorsa o zaman rende çikolata bunun üze­rine kaplanmaz. Ruloya sürülen çikolataya en­lemesine çizgiler yapılır.

Birkaç badem ezmesi alınarak, bunlar ezi­lir ve kırmızı besin boyasıyla boyanır bu iş için kesinlikle besin boyası kullanılmalıdır. Başka bo­yalar tehlikeli olur. Kırmızı badem ezmesine bi­çim verilerek mantar şekline sokulur. Mantarlar rulonun etrafına, uygun yerlere konur. Pastanın üzerine ve etrafına kabuğu soyulup kıyılmış şam fıstığı serpilir. Veya badem ezmesinden beyaz mantarlar oluşturulur. Ezmenin bir kısmı yeşil besin boyasıyla boyanır ve bundan yapraklar ya­pılır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz